ההונאה הגדולה: בעוד טהרן מעבירה כביכול למוסקבה העתק של ה-ScanEagle, היא מעבירה את המל"ט האמריקני הסודי RQ-170

הטקס בטהרן ביום ג' 22.10, בו השתתפו מפקד חיל האוויר הרוסי גנרל ויקטור בונדארב Lieutenant General Viktor Bondarev, ומפקד  ההגנה האווירית האיראנית בריגדיר-גנרל פאראזד אסמעיל Brigadier General Farzad Esmaili, ייכנס להיסטוריה הצבאית-מודיעינית, כאחד ממעשי ההונאה הצבאיים-מודיעיניים הגדולים שהוצגו לאחרונה בפני דעת הקהל העולמית.
בטקס מבוים היטב על ידי מוסקבה וטהרן, העבירה טהרן למוסקבה 'מתנה אמריקנית', כולה מועתקת על ידי מהנדסים איראניים.
הרוסים קיבלו דגם איראני של מל''ט אמריקני ScanEagle, שהאיראנים הצליחו להוריד כשהוא שלם, לפי טענתם ב-2012.  מל''טים אלה מופעלים בעיקר למטרות איסוף ביון ואיכון מטרות מעל נושאות המטוסים האמריקניות. עכשיו האיראנים אומרים-מפגינים כי הם העתיקו ומפעילים טכנולוגיה אמריקנית זו.
בטכס נראה מפקד חיל האוויר הרוסי בודק את ה- ScanEagle, ומתפעל מיכולתם של המהנדסים האווירונאוטים האיראנים, לא רק להעתיקו, אלא גם לשדרג את יכולותיו.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הטקס הפומבי הזה המופיע בתמונות ובסרטי הווידיאו הרוסיים והאיראניים, היה למעשה כיסוי לטקס אחר, שהתקיים בבסיס ההגנה האווירית האיראנית  חתאם אל-ענבייה Khatam al-Anbiya, זמן קצר לפני כן, שם מפקד ההגנה האווירית האיראנית בריגדיר-גנרל אסמעיל, העביר לידי מפקד חיל האוויר הרוסי גנרל בונדארב 'מתנה אמריקנית' הרבה יותר גדולה וחשובה לרוסים מאשר ה- ScanEagle.
האיראנים העבירו לרוסים העתק ואת הטכנולוגיות של המל''ט הסודי ביותר של האמריקנים  RQ-170 Sentinel, אשר האיראנים הצליחו להורידו שלם ללא פגע לפני שנתיים, ב-13 לדצמבר 2011, וכבר כמה פעמים  פרסמו שהם הצליחו להעתיקו ולבנות מהטכנולוגיות שלו מלטים איראניים.
מאחר וה-RQ-170, לא הורד על ידי האיראנים כפי שהם טוענים, אלא על ידי מומחי מלחמת סייבר סינים, הרוסים חשדו תמיד כי האיראנים אפשרו לסינים לבדוק אותו ולהעתיק כמה מהטכנולוגיות שלו.
עבור מוסקבה פירוש הדבר היה, כי לא רק לאיראנים יש טכנולוגיות מתקדמות יותר של מלט''ים UAV’s, בייחוד בתחומי טכנולוגיית החמקן stealth, ובטכנולוגיות איסוף מידע מודיעני וקשר עם לווייניים צבאיים, אלא גם לסינים. 
חשד-חשש זה הניע את הרוסים ללחוץ על האיראנים להרשות להם לבדוק מקרוב את המל''ט האמריקני המתקדם בו משתמשת סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה-CIA.
עד עתה האיראנים עמדו בלחץ הזה, אולם עתה החליטו למסור גם את העתק של המל''ט האמריקני, וגם את הטכנולוגיות המתקדמות שלו לרוסים. האיראנים גם טוענים, כי חלק מהטכנולוגיות של ה-RQ-170 שנמצאות בידיהם, נוסו כבר בטיסת המל''ט ששלח חיזבאללה לפני שנתיים ב-6 לאוקטובר 2012 לישראל. המל'ט הצליח לטוס יותר משעה מעל המרחבים האוויריים בישראל, כולל הכור הגרעיני בדימונה, לפני שמערכות המכ''ם הישראליות יגלו אותו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שהאיראנים מגישים מתנה אמריקנית כזו  בפומבי לרוסים, אפילו הם מסתירים את העובדה כי המדובר ב- RQ-170, ומוסקבה מסכימה, כי מפקד חיל האוויר הרוסי שלה יככב בתמונות ובסרטי ווידיאו כאשר הוא בודק בבסיס צבאי איראני את המל''ט האיראני-אמריקני החדש הניתן להם במתנה, היא לא רק ללא ספק פעולה רוסית-איראנית משותפת המטיחה עלבון מכוון וישיר בממשל אובמה, אלא היא גם פעולה רוסית-איראנית המראה כי לא מוסקבה ולא טהרן, אינן חוששות מתגובה אמריקנית.
שתי הבירות האלה  גם מאותות לאובמה, כי אם הוא יתעקש לכפות תנאים אמריקנים לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית, רוסיה ואיראן ישתפו ביניהן פעולה, כולל בתחומים הצבאיים לטרפד את מהלכיו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי שלוש הנקודות הבולטות בשיתוף הפעולה הרוסי-איראני הצבאי הזה הן:
1. חוסר מוחלט של תגובה אמריקנית על התפתחות זו. במילים אחרות, ממשל אובמה מוכן לעבור בשתיקה על מהלך רוסי-איראני, המהווה פגיעה ישירה בגופים הצבאיים והמודיעיניים של ארה''ב, רק כדי לא לפגוע במהלכים המשולשים האמריקניים-רוסיים-איראניים, בנושאי התוכנית הגרעינית האיראנית, והצורך להביא לפיתרון מדיני של המלחמה בסוריה.
2. הנשיא אובמה כבר החל לשלם את מחיר שיתוף הפעולה שלו עם נשיא רוסיה פוטין בנושאים אלה. סעודיה, אחת מבעלות בריתה הקרובות של ארה''ב במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי, אותתה כמה פעמים בשבוע האחרון, כי היא איננה מוכנה לשתף יותר פעולה עם וושינגטון במהלכי ההתקרבות שלה למוסקבה ולטהרן, וכי היא פורשת בצורה מופגנת מהם.
גם ישראל אותתה, כי היא נערכת לפעול נגד המדיניות האמריקנית הזו. יתכן כי ישראל וסעודיה תשתפנה ביניהן פעולה. 
3. שאלה חשובה שצריכה להישאל היא, במה בדיוק רוסיה ואיראן מתפארות? שהן מעבירות טכנולוגיות צבאיות אמריקניות, שהן אינן מסוגלות לפתח ולבנות בעצמן, אחת לשנייה?    

 

Print Friendly, PDF & Email