ההיערכות בלונדון, פריס וירושלים, לקראת המלחמה לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-6 לנובמבר

הנסיעה בת היומיים (1.11-31.10), של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפריס, ומיד לאחריה בואו של שר הביטחון אהוד ברק ללונדון, וההודעה הבריטית, כי לונדון שוקלת להציב מטסי קרב-הפצצה שלה במפרץ הפרסי, הם הצעדים הגלויים הראשונים להכנות הצבאיות האמריקניות, הישראליות, הבריטיות והצרפתיות להיערך לתזוזות צבאיות קודם מול סוריה, ואח''כ נגד איראן. תלוי מי ייבחר לתפקיד נשיא ארה''ב ביום שלישי 6.11.
בהקשר למפגשים אלה באירופה, צריך להזכיר גם את שהותו הארוכה בישראל השבוע של ראש המטות המזוינים של ארה''ב הגנרל מרטין דמפסי, אשר עסק בתיאומים אמריקנים-ישראליים אחרונים לקראת התפתחויות כאלה.
גם דמפסי איננו יודע מי ייבחר להיכנס ב-6 לנובמבר לבית הלבן, באראק אובמה, או מיט רומני. אולם הוא כן יודע דבר אחד. עליו מוטל התפקיד להכין את צבאות ארה''ב במזרח התיכון, לכל האפשרויות.
המפגשים בין דמפסי לצמרות הצבאיות והמודיעיניות הישראליות, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, וראש הממשלה נתניהו, ושר הביטחון ברק לצמרות הצבאיות והמדיניות הבריטיות, נסבו מסביב לנקודה, אותה איש מהמשתתפים בשיחות לא העלה בקול רם, וגם לא בשיחות בארבע עיניים, מה יתרחש בסוריה ואיראן אם הנשיא אובמה ייבחר לתקופה כהונה שנייה? או מה יקרה באם מיט רומני ייבחר כנשיא? 
ההרגשה בשיחות הייתה, כי הדברים לא יישארו קפואים כפי שהם היו עד עכשיו, בטח לא בסוריה.

צריך לזכור, כי מאחר ובסוריה נמצאים כוחות צבאיים רבים של איראן וחיזבאללה, כל התפתחות צבאית שם, תשפיע מיד על ההחלטות שתתקבלנה בטהרן ובביירות, וגם אצל החמס והג'יהאד האיסלמי בעזה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כל הכוחות הצבאיים האמריקנים, הבריטים, והצרפתים,ובוודאי גם כל הכוחות הצבאיים הישראליים הנחוצים לפעולות צבאיות כאלה כבר ערוכים בשטח, במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי, כאשר הם מחכים לא רק לפקודה מתי לנוע, אלא לאיזה כיוון לנוע. צפונה לסוריה, או מזרחה לאיראן.
ארה''ב ריכזה את כוחות האוויר, הצי, וכוחות התקיפה הקרקעיים שלה, בשני איים, סוקוטרה Socotra Island , וחצי האי מסירהMasirah Island בעומן. כוחות מיוחדים, וכוחות נ''מ אמריקנים מוצבים החלה מאמצע אוקטובר, בטורקיה, ירדן וישראל.
בריטניה וצרפת כבר ריכזו את כוחות הצי, האוויר, והכוחות המיוחדים שלהם בשני בסיסים עיקריים באיחוד נסיכויות הנפט UAE במפרץ.  המדובר בבסיס הימי הגדול פורט זיאד Port Zayed, ובבסיס האווירי אל-דפראה  Al Dhafra. טייסת מטוסי קרב-הפצצה צרפתיים חונה גם בבסיס האווירי הסעודי הגדול טאבוק
Tabuk air base.
מבחינתם של הכוחות הצבאיים האלה הגישושים הצבאיים הראשונים שבין ישראל לאיראן, כבר החלו. רק בחודש אוקטובר היו שני סיבובים צבאיים ישראליים- איראניים.
הראשון ב-6.10, כאשר כלי טייס חמקן של חיל האוויר האיראני חדר לישראל, וכשאר הותקפו המתקנים האיראניים לייצור טילים בסודן ב-24.10. ההערכה היא, כי התנגשויות הצבאיות בין ישראל, איראן וחיזבאללה, תחרפנה ותתרחבנה בימים הראשונים של נובמבר.
זו הסיבה מדוע הדיונים הצבאיים והמודיעיניים שנערכו השבוע בתל-אביב, פריס ולונדון העריכו, כי  פעולה או התנגשות צבאית ישראלית-איראנית לא תתרחש, או תתפרץ בבת אחת, אלא היא תהייה מורכבת מכמה פעולות צבאיות בודדות שתהיינה קשורות למערכים הצבאיים של איראן במזרח התיכון, ובייחוד בסוריה ולבנון.
מי שבישראל רוצה להמשיך ולהתעסק בהכנות לבחירות הכלליות ב-22 לינואר, ובמשאלי דעת קהל מבוימים נוסח משה כחלון, שאף פעם לא היו קיימים במציאות, או בסיכוייהם של שלי ייחימוביץ' ויאיר לפיד, מוזמן להמשיך לעשות זאת, כשהוא מסתכן בהפתעת נובמבר, או דצמבר עליה דמפסי דיבר בתל-אביב, ונתניהו וברק דיברו בפריס ובלונדון.    
 

Print Friendly, PDF & Email