'ההישגים הצבאיים' של המורדים בלוב- מסך עשן על המו"מ לסיום המלחמה הנערך באי ג'רבה

שפע הידיעות על הישגים צבאיים כביכול של המורדים בלוב, על התמוטטותו, ואפילו על בריחתו המתוכננת הקרובה של שליט לוב קדאפי, נועדו לפי המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה להשיג שלוש מטרות מרכזיות:
1. להסתיר את העובדה, כי בפעם הראשונה נפגשים שרים של ממשלת קדאפי עם נציגים של המועצה הזמנית של המורדים בבאנגזי ה-TNC, באי התוניסאי ג'רבה Djerba, וכי יש התקדמות בשיחות לסיום המלחמה. שני הצדדים תמיד הכריזו כי לא ישבו אחד עם השני לשום מו''מ.  השיחות בג'רבה נערכות תחת חסות שליחו המיוחד של מזכיר האו''ם ללוב, שר החוץ הירדני עבדול הילה אל חאטיב Abdul Ilah al-Khatib. המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי השיחות התחילו כבר בשבת 13.8, ועצם העובדה כי אל-חאטיב הגיע לאי ביום שני 15.8 בלילה, מראה כי יש בהן התקדמות רבה.
תיקדבקה היה כלי התקשורת היחיד אשר מדווח כבר שלושה שבועות, כי המלחמה בלוב מסתיימת, וכי ייערך משא ומתן ישיר בין קדאפי למורדים. בשבת 13.8, אמר מזכיר האו''ם באן קי מון כי הדרך היחידה להשיג שלום וביטחון בלוב, 'היא באמצעות שביתת נשק הקשורה למהלך פוליטי אשר ימלא את שאיפות העם הלובי'. ציטוט המקור: A ceasefire that is linked to a political process which would meet the aspirations of the Libyan people is the only viable means to achieving peace and security in Libya.
במילים אחרות, מדובר במהלך, עליו מדווח תיקדבקה כבר שלושה חודשים, של פרישה הדרגתית של מועמר קדאפי מהשלטון, ככל שיתקדמו השיחות על הקמת מערכת שלטון לובית חדשה בטריפולי, בה ישתתפו בניו, אנשיו המקורבים, וראשי השבטים התומכים בקדאפי, ונציגים של המורדים. קדאפי לא יאלץ לעזוב את לוב, והוא יקבל ערבויות לביטחונו האישי.
גם הדברים של דובר הבית הלבן ג'י קארני Jay Carney, מיום שני לפיהם 'ימיו של קדאפי ספורים' that Qaddafi's days are numbered, רק מאשרים כי מדובר במהלך 'הפרישה ההדרגתית'. לכל הצדדים ברור, כי בסופו של המו''מ באי ג'רבה יתחיל תהלחך פרישתו של מועמר קדאפי מהשלטון.
מטעם קדאפי משתתפים בשיחות שלושה שרים: שר החוץ עבדלאטי עוביידי Abdelati Obeidi, שר הבריאות אחמד חיג'אזי Ahmed Hijazi, והשר לנושאים חברתיים איבריהם שריף Ibrahim Cherif.
אין מידע ממי מורכבת משלחת המורדים לשיחות, אולם העובדה הבולטת שהם נוכחים במקום, היא כי לשדה התעופה של ג'רבה הגיעו ביום שני בלילה שני מסוקים צבאיים של חיל האוויר הקטארי שבאו מבנגאזי דרך מלטה. כמו כן חונה בשדה התעופה מטוס של חברת התעופה הלאומית של דרום אפריקה, המראה כי בשיחות משתתפים גם נציגים בכירים דרום אפריקניים מטעמו של נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומא, שהוא גם יושב ראש האיחוד האפריקאני. מקורות המקורבים לשיחות אמרו כי בג'רבה שוהים גם השליח האישי של נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, מיכאיל מארגלוב Mikhail Margelov, ונציג בכיר של נשיא וונצואלה הוגו צ'באס.
2. אחת הסיבות העיקריות לכך שאיש אינו מוסר פרטים על נציגי המורדים, וכי ראשי המורדים בבנגאזי מכחישים את הידיעות על המתרחש בג'רבה, היא הפילוג העמוק השורר ביניהם, ההולך ומתעמק מאז חיסולו של רמטכ''ל צבא המורדים ב-27 ביולי, גנרל עבדל יוניס Gen. Abdel Younis. המקורות של תיקדבקה מדווחים כי יוניס הוביל את השיחות המקדימות עם אנשי קדאפי למפגש בג'רבה, ולכן חוסל. לא ברור כיצד מתחלקים בדיוק הכוחות במועצת המורדים המונים כ-30 איש, בין תומכי השיחות למתנגדיהם, שחיסלו את הרמטכ''ל, אבל כפי הנראה שיש רוב למתנגדים לשיחות עם קדאפי.
ההודעות על ניצחונות צבאיים כביכול של המורדים, כמו כיבושה של העיר בראגה Brega , או על הצלחתם להטיל מצור על טריפולי בירת לוב, נועדו לכסות על: תהליך ההתפוררות של הנהגת המורדים, חילוקי הדעות הפנימיים לגבי השיחות להפסקת המלחמה, וחוסר היכולת הצבאית שלהם לנצח צבאית את המלחמה.
3. ההישג היחיד הבולט של המורדים במערב לוב, רובם ברברים, שאינם מהווים חלק מהמורדים בבנגאזי, היא הצלחתם להתקדם עד אל זאווייה Al-Zawiya, הנמצאת 53 ק''מ מערבית לטריפולי הבירה. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי הסיבה העיקרית להתקדמות מהירה זו נעוצה לא ביכולתם להביס את כוחות קדאפי, אלא מפני שקדאפי איננו רוצה לחשוף את כוחותיו למטוסי נאט''ו התוקפים אותם. השיקול של קדאפי הוא כנראה לנסות להגיע בג'רבה להפסקת אש מהירה, שתפסיק את הפעילות הצבאית של נאט''ו, במקום לחשוף את כוחותיו להפצצות.
אם השיחות בג'רבה תכשלנה, אזי יש בידי קדאפי אפשרות להפעיל מערכות נשק בהן עדיין לא השתמש, כולל טילי נ''מ נגד מטוסי נאט''ו. איתות כזה ניתן מצידו של קדאפי ביום ג' 16.8, כאשר בפעם הראשונה במלחמה, שיגרו כוחותיו בעיר סירט Sirte, טילי קרקע-קרקע מדגם Scud, לעבר כוחות המורדים המנסים לכבוש את העיר בראגה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות