ההישג  המודיעיני המבריק של הארכיוניים הגרעיניים האיראניים לא יפתור לא את איום הגרעין והטילים האיראניים, ולא את המצב בסוריה

קשה מאוד להניח שישנם ישראליים רבים שהופתעו מדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי התוכנית הגרעינית הסודית האיראנית. זה שאיראן שיקרה עד 2015 לגבי התוכנית הגרעינית שלה, והיא ממשיכה לשקר לגביה גם היום שלוש שנים לאחר שחמתה על הסכם הגרעין עם שש המעצמות, היא לא בגדר הפתעה מרעישה לשום ישראלי, ובוודאי לא להרבה אנשים אחרים במזרח התיכון.
דבריו וההצגה של נתניהו מעלות 5 נקודות עיקריות:
1. מה נתניהו עומד לעשות עם חומר זה, או ליתר דיוק האם הוא עומד לפעול נגד התוכנית הגרעינית האיראנית? התשובה היא ברורה לא!  בוושינגטון יושב עתה בבית הלבן הנשיא דונלד טראמפ ולא באראק אובמה והוא העומד בראש החץ נגד הגרעין האיראני.
2. במילים אחרות, ההישג המבריק של המודיעין הישראלי, אשר השיג את הארכיונים הגרעיניים של איראן, והצגה הרהוטה של של נתניהו את הדברים, נועדו לתת בידי הנשיא טראמפ את המכשיר העיקרי באמצעותו הוא ידחה את הלחצים עליו להמשיך את הסכם הגרעין, וב-12 במאי הוא יוכל באמצעות החומר שאותו הציג נתניהו, להודיע על פרישה של ארצות הברית מהסכם הגרעין.
3. אפשר וצריך להניח, כי כל המהלך הזה היה מתואם מראש בין נתניהו והבית הלבן, והתיאומים האחרונים שנעשו בו , מה שמכונה the final touches,  בוצעו ביום א' 29.4, בעת פגישתו של נתניהו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפיו בלשכה בירושלים.
4. עכשיו תיפתח הדרך בפני ממשל טראמפ להטיל סנקציות חדשות על איראן. מהלך זה היה צפוי משום שכל פעולה שטראמפ יבצע היום  כלפי איראן תשפיע על המו"מ הגרעיני שהוא עומד לקיים בקרבו עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און.
5. האם הצגת החומר הארכיוני הגרעיני תשנה במשהו את התבססות הצבאית האיראנית בסוריה, או המצב הצבאי בו נתון חיזבאללה? התשובה היא כמובן שלא!
הדבר היחיד שיכול לשנות מצבים אלה הן תקיפות של הכוחות האיראנים-הפרו-איראניים-חיזבאללה, כפי שהתרחשו ביום א' בלילה ליד חומס וחלאב.  יש לפנינו עוד אירועים רבים כאלה מאחר ואפשר וצריך להניח כי הדיווחים לפיהם הושמדו 200 טילים-הם מוגזמים.
להלן  תשע הנקודות העיקריות בדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו:

 • המודיעין הישראלי השיג 100 אלף קבצים ותיקים סודיים מוכיחים שאיראן שיקרה כשטענה שאין לה תוכנית להשגת נשק גרעיני. מדובר בחצי טון חומר מודיעיני המוכיח את זה.
 • איראן המשיכה לשקר, לגבי תוכניתה הגרעינית  גם אחרי החתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות ב-2015.
 • לאיראן יש תכנית גרעין סודית – פרויקט עמאד Project Amad.
 • המשימה של הפרויקט הוא לעצב לייצר ולהרכיב חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון TNT על טיל. התכנון האיראני הוא לבנות חמש פצצות  כמו אלה שהתפוצצו (במלחמת העולם השנייה) בירושימה, על טילים בליסטיים.
 • לפרויקט עמאד יש חמישה מרכיבים: הראשון הוא תכנון נשק גרעיני. פיתוח ליבות אטומיות, הליך יציקה, יציקת הליבה,  הקמת מתקנים סודיים תת-קרקעיים. סימולציה של פיצוץ גרעיני. הכנת אתרי ניסויים. הרכיב החמישי הוא שילוב ראשי נפץ גרעינים על טילים מדגם שיהאב 3.
 • אירן פועלת כל הזמן להאריך את טווח הטילים הבליסטיים. עכשיו יש לטילים שלהם טווח של 2,000 ק"מ בערך. הם מגיעים לריאד, תל אביב, מוסקבה. אבל הם עובדים על טווחים הרבה יותר ארוכים כדי לשאת נשק גרעיני.
 • איראן משקרת שמעולם לא הייתה לה תכנית לנשק גרעיני. התיקים מוכיחים את זה.
 • בתיקים מופיע שמתקן התת-קרקעי בפורדו Fordow תוכנן כבר מהתחלה כחלק מפרויקט עמאד ליצור נשק גרעיני.
 • כל הארכיון הגרעיני האיראני בנוי ומורכב כך שברגע שהאיראנים יחליטו עליו הם יכולים לחדש את עבודתם לבניית נשק גרעיני.

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות עבור “ההישג  המודיעיני המבריק של הארכיוניים הגרעיניים האיראניים לא יפתור לא את איום הגרעין והטילים האיראניים, ולא את המצב בסוריה

 • אפר 30, 2018 @ 22:23 at 22:23
  Permalink

  ביבי, בהצלחה!

 • אפר 30, 2018 @ 23:01 at 23:01
  Permalink

  נראה לי זה הרבה יותר פשוט.
  מייק פומפיאו בה, הראו לו את החומרים והוא בלי למצמץ אמר תפציצו ותראו בתקשורת.

 • מאי 1, 2018 @ 7:48 at 7:48
  Permalink

  לי זה נראה כמו תרגיל עוקץ מבריק של האירנים. לקחו את הארכיון המקורי, דיללו אותו והוציאו ממנו את המתקנים הגרעיניים שהם רוצים להפעיל בסתר. שמו אותו באיזה מחסן בטהרן ובמקרה דיברו על זה ליד מישהו שהם ידעו שהוא סוכן מוסד …..

 • מאי 1, 2018 @ 9:17 at 9:17
  Permalink

  נקודה נוספת שאני רואה – נתניהו משיב לאירנים בשיטה שלהם ובכך ממעיט ומדכא את אפשרויות הנקמה שלהם. הסבר: השיטה של האירנים היא להיות זאב בעור כבש. 1- בעוד הם מפריחים ססמאות על מאמצים לייצב את האיזור, להיות שוחרי שלום ובעצם רק להגיב לישראל התוקפנית (בהבטחות להשמדתה), הם מחמשים את האזור, מתכוננים למלחמה ולהתקפה. 2- בעוד הם מטעים את העולם בכך שמרכזים את תשומת ליבו של העולם בגלוי, באיום שיתחמשו בטילי שיוט ואטום, הם פועלים בסמוי להשגת יעדיהם האמיתיים. נתניהו משחק את המשחק שלהם. אחרי שתקף את אחת ההתקפות המשמעותיות ביותר במזרח התיכון, של מצבורי טילים שיכולים לשנות את פני המזרח התיכון, הוא בא ומדבר על קלסרים… יומיים אחרי התקיפה הדרמטית, וכשעיני כל העולם נשואות אליו, הוא לא מדבר על ההוכחה החד משמעית להתחמשות האירנים (רעידת האדמה לפני יומיים לא משתמעת לשתי פנים).. הוא קודם גורם לאירנים להופיע בכל מדיה אפשרית ולומר "אנחנו? אטום? אנחנו אנשי שלום"..ובכך להוציא עוקץ מהתגובה להתקפותינו. הוא משתף פעולה עם אותה כסות שלום אירנית ובצורה לדעתי מבריקה, הוא מצליח לחטוף מהאירנים כמה הזדמנויות ותירוצים להיות התוקפן ולהגיב בהתקפה על תל אביב.

 • מאי 1, 2018 @ 9:24 at 9:24
  Permalink

  טוב הפכתם לאתר לא רציני בעליל וסוג של שופר מרמור סטייל חדשות 2 וערוץ 10 …אמנונים אברמוביצ'ים כאלה…
  בדיחה שמאלנית.

 • מאי 1, 2018 @ 9:28 at 9:28
  Permalink

  אירן מדינה על סף פשיטת רגל.
  המוני העם הפרסי נאנקים תחת מצב כלכלי קשה.
  הסכם הגרעין שיחרר כספים רבים ועסקאות עתידיות אשר מממנות את המשך הפעילות הטרוריסטית האירנית בעולם.
  ביטול ההסכם ינחית מכה קשה על המשך התוכניות, פשוט, כי הן עולות כסף, שאינו בנמצא.
  למלחמה יש הרבה פנים, לא רק טילים משמידים איום, גם חנק כלכלי.
  רוה"מ חישק והעלה את הנושא עבור הנשיא טרמפ להנחתה.
  רק שלא תהפך דעתו ברגע המכריע בעוד פחות משבועיים…

  • מאי 4, 2018 @ 17:23 at 17:23
   Permalink

   צודק

 • מאי 1, 2018 @ 9:48 at 9:48
  Permalink

  זה נכון שההישג לא יפתור אבל האמת היא ששום דבר לא יפתור רק חזרה בתשובה שלמה תעזור והשם יעשה את העבודה ככתוב השם ילחם לכם ואתם תחרישון ובכל זאת כל הכבוד לכל החיילים והלוחמים למען עם ישראל

 • מאי 1, 2018 @ 10:45 at 10:45
  Permalink

  שאלה "פשוטה":
  אם המוסד הצליח, במבצע גאוני, להביא את הארכיון עם תכניות הגרעין האירניות המעודכנות לשנת -2015 וזה רק "חלק קטן" ממה שהובא והוצג – מה ימנע אותנו מלחשוב או להעריך, כי גם ארכיון תכניות הגרעין האירניות, מעודכן עד ל-2017 נמצא גם-כן בידנו, והובא לידיעתם של סוכנויות הביון בארה"ב?
  אם לא יותר מכך…?
  הא?

 • מאי 1, 2018 @ 10:48 at 10:48
  Permalink

  ב"ה ההשפלה של טראמפ את האירופים…

  לא שמו לב, אבל טראמפ השפיל קשות את האירופים, בדרך שרק הוא מסוגל…
  בזמן שעלו לרגל הנשיאים תאבי הבצע של אירופה להתחנן על איראן, טראמפ כנראה כבר ידע את עיקרי הממצאים של המסמכים;
  הוא נתן להם להזיע, ולאחר מכן- הם יצאו אידיוטים גמורים, כששני ה"גדולים" טראמפ ונתניהו- מצטיירים כיחידים בעולם שיודעים מה שהם מדברים, וכל השאר- ילדים קטנים שמסתובבים (ומפריעים…) בין הרגליים… (חוץ ממקרונזיה…)
  לתשומת לבם של כל המבקרים את סגנונו של טראמפ… אפשר לאהוב או לשנוא, אבל לפעמים זה עובד…

 • מאי 1, 2018 @ 10:51 at 10:51
  Permalink

  ושאלה "קטנה" נוספת:
  האם 55 אלף עמודים המסודרים בקלסרים ט55 אף קבצים על 183 דיסקטים שוקלים חצי טון? נראה לי שלא.
  האם סחבו את הכספות עצמן? לא נראה לי, שכן העניין היה מתגלה מיידית בבדיקה שגרתית.
  אז מה ישנו עוד ששוקל בסה"כ חצי טון?
  צר לי, שאין חלוקת פרסים למשיבי התשובה הנכונה….

 • מאי 1, 2018 @ 10:58 at 10:58
  Permalink

  ואם מותר לי לחשוב קצת "מחוץ לקופסא":
  כדי להעלים או לצלם חומר רב כל כך או לשכפל אותו, צריך זמן ואולי "כוח עזר" מבפנים שישמש "חפרפרת אירנית" עבור המוסד.
  האם ייתכן שעם החומר המוברח (קלסתרים ודיסקים) הובאו לישראל כמה מדענים אירנים בכירים השמורים ומוגנים כיום "במקום בטוח מאד" –
  מונח המשמש לצרכי הגנה על עדים ומרגלים???
  לעולם אין לדעת….

 • מאי 2, 2018 @ 22:34 at 22:34
  Permalink

  יש תחושה שמה שקרה לא ממש מוצא חן בעיניכם

Comments are closed.