ההכרה בריבונות הישראלית על רמת הגולן, היא התגובה האמריקנית על הצעדים הראשונים של איראן לספח את לבנון לסוריה

המהלך של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ביום ה' 21.3, להכיר בריבונות הישראלית על רמת הגולן הוא לא מהלך של תמיכה בבחירות בראש ממשלת ישראל וראש 'הליכוד' בנימין נתניהו, כפי שממהרים להציג זאת מתנגדיו של נתניהו בישראל. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מדובר במהלך אמריקני נגד איראן, סוריה, עיראק וחיזבאללה, שקיימת אפשרות שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין יכול להצטרף או לתמוך בגלוי או בחשאי בכמה מצעדיו.
כאשר שר החוץ האמריקני מייק פומפיו המבקר בישראל אמר בראיון טלוויזיה ביום ה' בלילה, כי קאסם סוליימני אינו מתחשב בבחירות בישראל והוא ממשיך לפעול כל יום נגדה ונגד ארצות הברית הוא התכוון בדבריו, לפגישה שהתקיימה ב-25 לפברואר בטהרן בין מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי ונשיא סוריה בשאר אסד.

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעת הפגישה נכחו בחדר עוד שני אנשים.
אחד היה הגנרל האיראני קאסם סוליימני, שהוא מפקד גדודי אל קודס וחזיתות איראן במזרח התיכון, והאיש השני היה שליח בכיר של חיזבאללה.
מדובר באישיות בכירה איש הזרוע הצבאית של חיזבאללה, אשר באחרונה משמש בתפקיד של יועץ אסטרטגי למנהיג חיזבאללה חסן נסראללה.

זו פעם ראשונה בה נציג חיזבאללה משתתף בפגישות פסגה מדיניות-אסטרטגיות כאלה במזרח התיכון.  ההסכמה של מנהיג איראן חמנאי לראות ולהכיר באסד ובנציג הבכיר של חיזבאללה כאילו  מדובר במשלחת מאוחדת אחת פירושה הוא, כי איראן רואה עתה בסוריה ובלבנון קרי-חיזבאללה יחידה מדינית וצבאית אחת.
במילים אחרות, איראן עושה צעדים ראשונים לקראת סיפוח של לבנון לסוריה.

המקורות שלנו מדווחים, כי ההתפתחות הזו לא נעלמה מעיניהן של וושינגטון ומוסקבה.

זו הסיבה העיקרית מדוע שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו הגיע ביום שלישי 19.3 לדמשק, יום אחד בלבד לאחר שיום קודם לכן (יום ב' 18.3), נפגשו בבירה הסורית שלושת הרמטכ"לים של צבאות איראן, סוריה ועיראק בדמשק, ונפגש מיד עם הנשיא אסד.  
שויגו הזהיר את אסד, כי אם הוא החליט להקים ציר עם איראן, עיראק וחיזבאללה ולאפשר לגורמים אלה לפעול עצמאית בסוריה, רוסיה לא תאפשר את המהלך הזה ותפעל לסכל אותו.

וושינגטון נקטה בשני צעדים מול ההתפתחויות האלה:
1. הנשיא דונלד טראמפ ושר החוץ האמריקני מייק פומפיו הודיעו, ביום חמישי, כי הגיע הזמן שארצות הברית תכיר בגולן כשטח ריבוני ישראלי.
2. שר החוץ האמריקני יגיע ביום ו' 22.3 לביירות שם הוא ישהה במשך יומיים. פומפיו יבהיר לנשיא לבנון מישאל עוון, כי אם לבנון תצטרף למהלך האיראני-סוריה-עיראק-חיזבאללה, ארצות הברית תפעל נגדה, כולל הטלת סנקציות על מערכת הבנקים הלבנוניים.
ההצהרה האמריקנית על הכרה בריבונות הישראלית על הגולן, היא חשובה מאוד, אולם היא איננה סיומו של המאבק המדיני ואולי גם הצבאי על עתיד רמת הגולן.
מאבק זה נמצא רק בתחילתו.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות