ההנהגה האיראנית מזרימה כוחות באסיג' גדולים לטהרן למנוע התפשטות המהומות

ההנהגה האיראנית, הכריזה ביום ד' 3.10, על הפעלת נוהל חירום בבירה טהרן, שנקבע לאחר המהומות של 2009, והורתה להזרים לטהרן כוחות גדולים של מיליציית הבאסיג' Bassij, מתוך מטרה לדכא את סימני המהומות והמחאה נגד המצב הכלכלי והירידה הדרמטית בערך הריאל, שהתרחשו במרכז העיר.
המקורות של תיקדבקה בטהרן מוסרים, כי המהומות, שנמשכו לאורך כל היום בשני גלים, התרכזו בשלושה רחובות במרכז העיר שם מרוכזות החנויות בהן מתנהל  בטהרן המסחר במטבעות זהב ובמטבעות זרים, ובאזור הבאזאר שם מתרכז היום המסחר באיראן של  תכשיטים ומטילי זהב. הרחובות הם איסטנבול Estanbol Street, רחוב פארוסי Fereowsi Street, ורחוב מאנוצ'ארי  Manoucheri Street. חלפני כספים וסוחרים בזהב תקפו כוחות משטרה, והעלו באש כמה ממכוניותיהם, לאחר שאלה ניסו בשעות הבוקר המוקדמות לעצור כמה חלפני כספים בשוק השחור האיראני, במטרה לנסות ולהפסיק את הירידה בערך הריאל האיראני.
ביום ד' נמשכה הירידה בערך המטבע, שאיבד רק בשבוע האחרון 40 אחוז מערכו, ודולר אמריקני אחד נמכר תמורת כ-40,000 ריאל, לעומת 37,500 ריאל רק יום קודם, ביום שלישי 2.10, ו-24,500 ריאל רק לפני שבוע.
הניסיונות של החלפנים וסוחרי הזהב האיראנים לתקוף את כוחות הביטחון האיראניים, והאפשרות שסוחרי הזהב בבאזאר בטהרן יכריזו על שביתה כללית ויסגרו את הבאזאר בכלל לתקופה ארוכה, לאחר שביום ד' חלק גדול מהחנויות נסגרו, הדליקו מנורות אדומות אצל ההנהגה האיראנית אשר החליטה לפעול, לפני שהמהומות והשביתות יתפשטו לחלקים אחרים של טהרן, ולערים מרכזיות אחרות באיראן.  
המקורות של תיקדבקה בטהרן מוסרים, כי עם הגיע הידיעות הראשונות על המהומות, התחלקה ההנהגה האיראנית לשתי קבוצות עבודה. קבוצה אחת התכנסה בלשכתו של מנהיג איראן האייטוללה עלי ח'אמנאי, והקבוצה השנייה התכנסה בלשכתו של הנשיא אחמדינז'אד. בפגישה בלשכת הנשיא השתתפו שר הפנים האיראני מוסטפה נאג'ר Mostafa Mohammad-Najjar, ומפקד משמרות המהפכה באזור טהרן.
לפני המשתתפים בישיבות הונחו הערכות מודיעיניות בהן נקבע, כי יש סכנה ששביתה בבאזאר בטהרן תתרחב ותוביל אולי להתקוממות עממית בטהרן, העלולה להתרחב ולהקיף את כל המדינה.
בעקבות זאת נתנה הוראה לאנשי הבאסיג' שנכנסו לטהרן, להתפרס כבר ביום ה' 4.10 לפנות בוקר ברחבי הבאזאר ולנסות לאלץ את השובתים לפתוח את עסקיהם.
הצמרת האיראנית נתנה הוראה לכוחות אלה להתנהג בזהירות רבה תוך הפגנת תקיפות, אבל להימנע מלגרום לאבדות בנפש. המנהיגים האיראנים יודעים כי שפיכות דמים לא רק לא תשים קץ למחאות, אלא עלולה להרחיבן עוד יותר.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות