ההנהגה האיראנית קבעה קו אדום לוויתורים. הפסקת העשרת אורניום ל-20 אחוז ל-6 חודשים. לא יהיו וויתורים בכור באראק

המקורות המודיעיניים והאיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי בניגוד לרושם שוושינגטון ומוסקבה מנסות ליצור, כי קרובה החתימה על הסכם גרעיני בין שש המעצמות ואיראן, כאשר נציגיהם בדרג פוליטי יתכנסו בז'נווה ביום ד' 20.11, הדרך לכך היא עדיין ארוכה ומלאת מכשולים.
מקור מערבי בכיר אמר לתיקדבקה, כי אם בשבוע שעבר חתימת ההסכם הייתה קרובה, הרי המצב השבוע  הוא שונה. הצדדים הולכים ומתרחקים בעמדותיהם בעיקר בגלל הלחץ הפנימי הקשה בתוך איראן המופעל על נשיא איראן חסן רוחאני, ושר החוץ האיראני מוחמד זריף, שלא להסכים לוויתורים נוספים למערב. האמריקנים גם מאשימים את צרפת וישראל, כי הם עושות ככל יכולתן לדחות את מועד חתימת ההסכם בין המעצמות ואיראן.
ההודעה של זריף מיום א'  17.11 בלילה, לפיה 'לא רק זכותה של איראן להעשיר אורניום איננה ניתנת למו''מ, אבל אנחנו (טהרן) איננו רואים צורך בהכרה (מצד המעצמות), מאחר וזכות זו היא טבעית וכל המדינות צריכות לכבד אותה'. (ציטוט המקור: Not only do we consider that Iran's right to enrich is nonnegotiable, but we see no need for that to be recognized as 'a right', because this right is inalienable and all countries must respect that) נראית כניסיון נואש של זריף, להתגבר על התנגדותו של מנהיג איראן האיטוללה חמנאי ושל מפקדי משמרות המהפכה, לדרישות המערב להקפיא חלקים מתוכנית העשרת האורניום.  המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי ראשי מחנה המתנגדים להסכם בתוך איראן העבירו בשעות האחרונות לרוחאני וזריף אזהרות, כי הם יפעלו נגדם באם תוטלנה הגבלות על העשרת האורניום, ובאם תוטלנה הגבלות על היקף מאגרי האורניום.
אין ספק כי הפתרון היצירתי שזריף מצא, לפיו איראן תמשיך בהעשרת האורניום, ואילו המעצמות תמשכנה להתנגד לכך, ולמרות זאת יושג הסכם ביניים לששה חודשים, אשר יקל על הסנקציות האיראניות, פותח את הדרך בפני האפשרות, כי גם בנושאים אחרים בהם הצדדים חלוקים, הם יודיעו על עמדותיהם המנוגדות, אולם בד בבד הם יתחילו להפעיל את הסעיפים עליהם כבר הוסכם.
זריף העביר מסר לממשל אובמה, כי בגלל המצב הפנימי הכלכלי הקשה בתוך איראן, צריך לעשות מאמצים עליונים לפחות להתחיל בצעדים ראשונים של יישום ההבנות האמריקניות-איראניות, כדי ליצור מצב בו אפשר יהיה לעקוף את המתנגדים באיראן להסכם. ממשל אובמה מוכל לקבל גישה איראנית זו, אולם התנגדותה של צרפת לכך מונע מבעדה, בינתיים, ללכת לקראת טהרן.
בפגישה ביום ב' 18.11 לפנות בוקר בלשכת חמנאי, הוחלט על הקו  האחרון של הוויתורים האיראניים.  המקסימום ששר החוץ מוחמד זריף יכול לוותר בשיחות ז'נבה, יהיה השבתת כמה אלפי צנטריפוגות חדשות מהירות מהסוג IR 2, התחייבות לא להוסיף צנטריפוגות חדשות. הפסקת  העשרת אורניום לרמה של 20 אחוז, אבל רק לתקופה של ששה חודשים. את כל אלה איראן יכולה לחדש את פעילותם מן הרגע שהיא תכריז על סוף תקופת ההסכם. איראן לא תסכים לעצור את בניית כור המים הכבדים באראק.
אמנם נשיא ארה''ב באראק אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי, ממשיכים לטעון כי ההקלות בסנקציות  תהיינה קלות ולא משמעותיות, ומותחים ביקורת על ההערכות שמשמיעה ישראל כי המדובר בהקלות של כ-40 מיליארד דולר, אולם לאיראנים יש ההערכות שונות לגמרי. המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי בשיחות בימים האחרונים בין האייטוללה עלי חמנאי לבין הנשיא רוחאני ושר החוץ זריף, לפניהם הושמו ההנחות של הכלכלנים האיראנים נאמר, כי אם יינתנו לאיראן הקלות בסנקציות הבנקאיות, כפי שהיא דורשת, תקבל איראן הזרמה של כ-100 מיליארד דולר מזומנים, השווים לתקציב האיראני של קרוב לשנה.  בשעה שלפי דברי סגנו של רוחני בנשיאות, 'אין אפילו אגורה שחוקה בקופת המדינה'.
סכום כזה יכול לפתור למשך שנה שלמה ואף יותר את כל הבעיות הכספיות של המשטר ולאפשר כלכלה האיראנית להמשיך לתפקד במשך שנה אחת!
בימים אלה רוחני חוגג 100 ימים בתפקיד הנשיא ואם בשבועות הקרובים לא יוכל לבשר לעם על שיפור כלכלי ותחילת ביצוע הבטחותיו בתקופת הבכירות, הדבר עלול להביא למהומות רחוב.
המצב הזה הביא את נשיא צרפת פרנסואה הולנד, אשר פתח ביום א' ביקור של שלושה ימים בירושלים, וקיים מיד התייעצויות בנושא האיראני  עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, להציב ארבעה תנאים להשגת הסכם ביניים בין המעצמות וטהרן:

1. השמתם המידית של כל המתקנים הגרעיניים האיראניים תחת פיקוח בינלאומי. זוהי דרך דיפלומטית עדינה לומר, כי דרישה צרפתית זו כוללת העמדתם של כל המתקנים הצבאיים הגרעיניים האיראניים תחת פיקוח בינלאומי.
2. הפסקת העשרת האורניום האיראני לדרגה של 20 אחוז.
3. הקטנת מאגר האורניום המעושר האיראני. הדרך היחידה לעשות זאת היא להוציא חלק ממאגר זה מחוץ לגבולות איראן, או לשים אותו תחת פיקוח בינלאומי.
4. הפסקת הבנייה של כור המים הכבדים באראק.
טהרן לא תסכים לאף אחד מארבעה תנאים צרפתיים אלה.     
ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח, במסיבת עיתונאים שערך ביום א' בלילה, עם נשיא צרפת הולנד, ביקורת חריפה על ההסכם המתגבש בשיחות בז'נבה בין  ארצות הברית ואיראן. נתניהו אמר אמר, מבלי להזכיר את שמה את ארה''ב, כי ההסכם המתגבש, 'ישאיר את היכולת הבסיסית של איראן לייצר את החומר הבקיע הדרוש לבניית פצצה גרעינית בהתראה של שלושה שבועות או 26 יום. לדבריו, הסכם טוב הוא הסכם שמפרק את יכולתה של איראן להשיג חומר בקיע לפצצה גרעינית. נתניהו הבהיר, כי הסכם כזה איננו מחייב את ישראל, וכי אם יהיה צורך בכך, תפעיל ישראל את האופציה הצבאית. 

Print Friendly, PDF & Email