ההנחה שבכל מקום ש-ISIS נסוג איראן נכנסת-היא הנחה אמריקנית שאיננה תופסת לגבי סוריה. רוה"מ נתניהו וראש המוסד כהן טועים

יש משהו צורם בכך שהדרגים הפוליטיים והמודיעיניים הבכירים ביותר בישראל לוקחים בהשאלה התבטאויות אמריקניות לגבי  מצבים באפגניסטן ובתימן, ומציגים אותן כקונספציה ביטחונית ישראלית לגבי המתרחש בסוריה. זה מה שבדיוק עשו ראש הממשלה בנימין נתניהו, וראש המוסד יוסי כהן שדברו, ביום א' 13.8, על המצב בסוריה.
ראש המוסד אמר בסקירה שמסר לממשלה, כי הוא  רואה באיראן את הסכנה הגדולה ביותר הקיימת לישראל, ומעריך ובצדק כי הסכם הגרעין שנחתם לפני שנתיים בין שש המעצמות וטהרן, רק דרבן את איראן להאיץ את הפיתוח הגרעיני הצבאי שלה.
קשה לדעת באיזה מידה שני האישים האלה תיאמו את עמדותיהם ומדוע הם דווקא בחרו לפרסם נקודה זו, ועוד יותר קשה לדעת מי משניהם משתמש בדברים כמניפולציה תקשורתית-פוליטית.
אבל דבר אחד ברור, דברים אלה, לפחות לגבי המתרחש בסוריה, עובדתית אינם נכונים.
לא בכל מקום ש-ISIS נסוג ממנו בסוריה האיראנים או חיזבאללה הם שהשתלטו על השטח.
ישנם אזורים בצפון סוריה, בהם כוחות ISIS נהדפו, או על ידי הצבא הסורי, הטורקי, או מליציות של מורדים סוריים, או לוחמים כורדים, וכוחות של איראן, או המליציות השיעיות האפגאניות והפקיסטניות, שהובאו על ידי טהרן  לסוריה ונמצאים תחת פיקוד של קצינים איראנים, וגם לא חיזבאללה לא נכנסו אליהם.
לכוחות האיראניים ולחיזבאללה אין היום דריסת רגל בכיבוש העיר הסורית ראקא Raqqa, מי שנחשבה בירת ISIS בסוריה והם אינם שולטים בשטחים צפונית-מערבית לעיר וגם לא בטאבקה Tabbqa. וגם לא באל באב Al-Bab   צפונית מחאלב.  
אם ראש הממשלה וראש המוסד היו אומרים, כי בכל מקום בסוריה בו נלחמו הצבאות הרוסיים והסוריים, גם כוחות איראנים ושל חיזבאללה היו שם או נכנסו לשם, הדברים היו נכונים ומקבלים פרופורציה שונה לחלוטין.
או אם נתניהו ויוסי כהן היו אומרים, כי היחידות הפרו-איראניות  וכוחות חיזבאללה בסוריה מקבלים חיפוי אווירי מכוחות האוויר הרוסיים כאשר הם נלחמים נגד מורדים סוריים או ISIS, הדברים היו יותר מדויקים.
הכניסה של כוחות איראנים ושל חיזבאללה לשטחים בסוריה בהם שלט ISIS, היא רק תוצאת לוואי של המאמץ הצבאי האיראני ושל חיזבאללה בסוריה. 
המטרה האסטרטגית הצבאית של מעורבותן במלחמה של טהרן וביירות, הייתה ונשארה להבטיח את הישארותו של נשיא סוריה בשאר אסד בשלטון בדמשק.  ההצלחה זו ברורה היום מאי פעם-בייחוד השבוע כאשר וושינגטון, ריאד ואנקרה, מודיעות כי הן מפסיקות לתמוך במורדים הסוריים.
הטעות האסטרטגית-מודיעינית ישראלית הנמשכת כבר חמש שנים מאז 2012, לפיה אסד לא יישאר בשלטון וייפול במוקדם או במאוחר, טעות עליה חזר ראש אמ"ן  האלוף הרצי הלוי רק לפני כמה חודשים, והטעות הטקטית הישראלית המאוחרת יותר, מאז 2013, להרשות לכוחות חיזבאללה להיכנס לסוריה,  מתוך השיקול המוטעה כי מוטב שחיזבאללה ישחק את עצמו במלחמה בסוריה מאשר במלחמה נגד ישראל, הביאו  לא רק להתעצמותו ללא תקדים של ארגון הטרור ולהפיכתו לצבא סדיר שממלא תפקיד מכריע בעיצובה של סוריה , אלא גם להרחבת החזית של חיזבאללה נגד ישראל מלבנון לסוריה.
בימים אלה נוצר מצב פרדוכסלי בסוריה ובלבנון.
עד עכשיו היו חיל האוויר הרוסי וכוחות מיוחדים רוסיים עוזרים לכוחות הסוריים, האיראניים וחיזבאללה, להילחם נגד המורדים הסוריים וכוחות ISIS.
עכשיו כאשר כוחות סוריים, לבנוניים איראניים, וחיזבאללה, פועלים ביחד כדי לטהר את אזורי הגבול בין סוריה ללבנון מגורמים של ISIS  וחזית אל-נוסרה-אל קעידה סוריה, הם מקבלים לשם כך סיוע צבאי מהאמריקנים.
במילים אחרות,
לא מעצמה אחת אלא שתי מעצמות שתי מעצמות העל תומכות עתה במהלכים של הסוריים-איראניים חיזבאללה  נגד ISIS.
אין ספק כי ראש הממשלה בנימין נתניהו היה רציני מאוד בדבריו כאשר אמר ביום א', כי 'המדיניות שלנו ברורה. אנחנו מתנגדים נחרצות להתבססות הצבאית של איראן וגרורותיה, ובראש ובראשונה חיזבאללה בסוריה, ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחון ישראל. כך אנחנו פועלים'.
אבל מה בדיוק יכול לעשות נתניהו לעשות נגד מהלך המתרחש בסוריה ובו תומכות נוסף לרוסיה, שניים מעמודי התווך של מדיניות החוץ והביטחון שלו-ארצות הברית וסעודיה.
לא הרבה!

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות עבור “ההנחה שבכל מקום ש-ISIS נסוג איראן נכנסת-היא הנחה אמריקנית שאיננה תופסת לגבי סוריה. רוה"מ נתניהו וראש המוסד כהן טועים

 • אוג 14, 2017 @ 9:06 at 9:06
  Permalink

  נתניהו + המוסד הם בתרדמה עמוקה ועוד פעם יגידו כמו ביום כיפור נפלנו בפח!!!!
  1) הרמטכ"ל עיראקי הגיע לביקור עבודה בטורקיה!!!
  2) הרמטכ"ל האיראני יגיע בקרוב לטורקיה!!!!
  3) טורקיה הפסיקה את תמיכתה במורדים הסורים+ אל נוסרא+ ISIS
  4) שר אנרגיה הטורקי היה צריך להגיע לישראל לחתום על הסכמים אבל לא הגיע,,, במקום זה פרסם הודעה שנאמר, ים התיכון זה לא אגם של מדינה אחרת ואנחנו נהיה אגרסיבים ונתחיל לקדוח בכל מקום עד סוף השנה!!! הכוונה ברורה ביותר המים כלכליים של קפריסין ואולי גם של ישראל שיש לה סיכסוך עם לבנון בקשר לשדה לוויתן!!!!
  5) רק אתמול צחק ולעג מנהיג חיזבאללה נסראללה לישראל שבוטחת באמריקאים והנשיא טראמפ
  ואם מחברים את כל הפזל????
  זה סימן גרוע ביותר לבטחונם של הכורדים וגם לישראל!!!
  מתפתח חיבור בין השיעים לסוננים והקורבנות יהיו הכורדים וישראלים, את אמריקאים והרוסים אף אחד לא סופר!!!!
  והדבר הכי חשוב נתניהו והמוסד וכל כוחות הבטחון של ישראל כולם נכנסו לתרדמה עמוקה של טראמפ יעזור לנו אבל במציאות טראמפ לא יכול לעזור גם לאמריקה הנופלת!!!!!

  • אוג 14, 2017 @ 18:04 at 18:04
   Permalink

   מעניין רה"מ וראש המוסד תועים רק תיק דבקה צודק, תספרו את זה לסבתא.!

  • אוג 14, 2017 @ 19:12 at 19:12
   Permalink

   הכל נזיל ומעשה נתניהו וכהן חכם מאוד

 • אוג 14, 2017 @ 12:00 at 12:00
  Permalink

  למעשה , כוונת תיקדבקה לאמר שהרוסים "דואגים" שהאיראנים לא יכנסו בכל המקומות בסוריה?
  הלוואי שזה נכון.

 • אוג 14, 2017 @ 14:12 at 14:12
  Permalink

  ועם כל זאת לאיראנים ולחיזבאלה יש מאות ואלפיי הרוגים במלחמה בסוריה, את זה גם ראש הממשלה רואה.

 • אוג 15, 2017 @ 15:46 at 15:46
  Permalink

  מה שקורה עכשיו בסוריה הוא מצב נזיל עדיין מכדי לקבוע מה בדיוק יתפתח וכיצד. כרגע הכוחות העיקריים התאחדו לחסל את שיירי דאע"ש, אל-קאידה והכנופיות הקיצוניות הסוניות. אסור בשלב זה לישראל להתערב. כאשר יגיע הזמן להתבססות המצב ישראל כבר אמרה לאמריקאים ולרוסים מהם הקוים האדומים שלה בסוריה ויש לי תקווה שמערכת הביטחון אכן תשמור בכל מחיר על קוים אדומים אלו. אנחנו ממשיכים להחזיק בקלף חזק שעוד לא עשינו בו שימוש =-סיוע מאסיבי לכורדים להקים מדינה בצפון סוריה ואנחנו אלו ששולטים באש באופן מוחלט על פיתחת קוניטרה ועל שליטה מודיעינית מוחלטת בטווח של 90 ק"מ ממוצב החרמון..(יהודה דרורי 15/8)

 • אוג 15, 2017 @ 19:53 at 19:53
  Permalink

  מה זה משנה אסד או חיזבאללה
  שניהם מצייתים לאיראן

 • אוג 16, 2017 @ 0:18 at 0:18
  Permalink

  חברים יקרים המצב הוא שמשיח צריך להגיע כל רגע.
  כבר נאמר בגמרא בסוף מסכת סוטה
  כל העניינים שיקרו לפני ביאת המשיח.
  ועל מה יש לנו להישען על אבינו שבשמים.
  מצב כוננות הגיע זמן גאולתנו

 • אוג 18, 2017 @ 5:55 at 5:55
  Permalink

  ערוותו של המלך ביבי מתגלה
  האיש זורע רק הרס
  לא מבין כלום
  ובקצור
  טיפש

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות