ההסכם בין הצדדים היריבים בלבנון, הופך את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, לאיש החזק בלבנון.

המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: הושג הסכם בין הצדדים היריבים בלבנון. הגנרל מישאל סולימן, תומך חיזבאללה והפרו-סורי, ייבחר לנשיא. חיזבאללה יישאר עם נשקו. ההסכם הופך את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לאיש החזק ביותר בלבנון. מפלה אסטרטגית לארצות הברית, ולישראל.
המקורות שלנו מוסרים כי כל הצדדים בלבנון הגיעו ביום ד' 21.5, בדוחה בירת קטאר, להסכם על בחירת נשיא חדש ללבנון, הקמת ממשלה חדשה בה יהיו לחיזבאללה 11 שרים, ועריכת בחירות כלליות חדשות בלבנון.
ההסכם אינו מטפל בשאלת הנשק של חיזבאללה, אולם כל הצדדים הסכימו ביניהם כי הנשק וכוחו הצבאי של חיזבאללה יישארו בידיו. בכך השיג חיזבאללה בפעם הראשונה ב-26 הכרה רשמית לבנונית בכוחותיו ובמערך הנשק שלו שיישאר עצמאי. פואד סניורה לא יהיה ראש הממשלה החדשה בלבנון.
המקורות שלנו מוסרים כי אם אכן ההסכם ייחתם בשעות הקרובות, תערכנה הבחירות לנשיאות לבנון עוד השבוע, ולתפקיד ייבחר רמטכ"ל צבא לבנון הגנרל מישאל סולימן.
אין ספק כי ההסכם שהושג מהווה ניצחון גדול של חיזבאללה, ומראה כי גם הסונים, הדרוזים, והנוצרים, מכירים עתה בכוחו של חיזבאללה, ככוח המרכזי ששולט עתה בלבנון.
הסעיפים העיקריים של ההסכם קובעים הקמת ממשלה חדשה בלבנון על בסיס הנוסחה 16-11-3. ייצוג של 16 שרים, לסונים, הנוצרים, והדרוזים. חיזבאללה השיג בהסכם מינוי 11 שרים שיעיים, במקום 4 שרים שהיו לו עד עתה, דבר הנותן לחיזבאאלה את זכות הווטו בממשלה. שלושה שרים ימונו על ידי הנשיא החדש, הגנרל מישאל סולימן. המקורות שלנו מוסרים, כי פירוש של הרכב ממשלה זו הוא, כי הכוח הפוליטי המרכזי בלבנון עובר מעכשיו מראש הממשלה, לידיו של נשיא לבנון, שמעתה יהיה תומך סוריה וחיזבאללה. זו הפעם הראשונה בתולדות לבנון שיכהן בה נשיא התומך בחיזבאללה. באמצעות הוראותיו של הגנרל מישאל סולימן שלא להתערב בקרבות שנערכו לפני שבועיים בלבנון, לא לציית להוראות ממשלת לבנון, ולא לפרק את רשת התקשורת העצמאית של חיזבאללה, איפשר סולימן את ניצחון חיזבאללה בקרבות, ורכש את אמונו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה.
כן הוסכמה בין הצדדים נוסחה לקיום הבחירות הכלליות באזור ביירות שהוא אזור
הבחירות הקובע בלבנון. המקורות שלנו מציינים, כי לאחר חתימת ההסכם, נכנסת לבנון לתקופה חדשה בה למעשה 'הרוב', שזה המושג בה השתמשו סונים, הנוצרים, והדרוזים לגביהם, הופך להיות למיעוט, והכוח הממשי המרכזי במדינה הופך להיות חסן נסראללה, מנהיג חיזבאללה. זהו השינוי האסטרטגי הגדול ביותר במזרח התיכון, מאז השתלטות החמס על רצועת עזה ביוני 2007. זו היא גם, המפלה האסטרטגית הגדולה ביותר של ישראל, מאז המלחמה עם חיזבאללה לבנון, בקיץ 2006, בה צה"ל לא הצליח לרסק את כוחו הצבאי של חיזבאללה. הסכם בין הצדדים, מהווה גם מפלה למדיניות האמריקנית-צרפתית, נגד סוריה וחיזבאללה.

Print Friendly, PDF & Email