ההסכם ההבנות החדש בין הנשיאים טראמפ ופוטין לגבי סוריה מבטיח את הצבתם של כוחות איראן וחיזבאללה 20 ק"מ בלבד מרמת הגולן

המקורות של תיקדבקה: כל מי שמעיין בקפידה ובוחן כל מילה ואות במזכר ההבנות החדש  שהושג ב-8 בנובמבר לגבי סוריה, בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לא מתקשה לגלות, כי הרוסים השיגו למעשה במזכר חופש תנועה לכוחות איראן וחיזבאללה לאורך גבולות סוריה עם ישראל וירדן.
מכל המילים הגבוהות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, והרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, כי לא יאפשרו לצבאות איראן וחיזבאללה להתבסס בסוריה ולהתקרב לגבולות ישראל, לא נותר דבר.
בשורה של מגעים חשאיים, שהוסתרו מעיני הציבור, הסכימה ישראל לוותר על דרישה זו ונאלצה להסכים כי כוחות איראן וחיזבאללה יוכלו להיות מוצבים במרחק של 20 ק"מ מגבול ישראל ברמת הגולן.
צריך וכדאי לזכור, כי הדרישה הישראלית המקורית הייתה, כי כוחות איראניים ושל חיזבאללה יוכלו להיות בסוריה רק במרחק של 50 ק"מ מגבולות ישראל.
כל האזור שישתרע מגבול ישראל לעומק של 20 ק"מ בשטח סוריה ( ראו מפה מצורפת ) יהווה את אזור החיץ  de-escalation zone באזור קוניטרה, עליו הסכימו טראמפ ופוטין.
מי שיפקח על המתרחש באזור זה יהיו כוחות רוסיים, אשר יוכלו להשתמש לתורך תפקידם בכוחות של צבא סוריים.
מדובר בכניעה ישראלית מבישה.
יתרה מזאת, סעיף מס' 2 של מזכר ההבנות אומר: ארצות הברית ורוסיה מאשרות מחדש את תמיכתן בהמשך פעולתו של אזור החיץ  de-escalation zone במחוזות דרעא (מול גבול ירדן) וקונטרה (מול גבול ישראל), כפי שהוסכם כבר ב-7 ביולי'.  'ארצות הברית, רוסיה וירדן קוראות לצמצום ולבסוף לביטול הימצאותם של כוחות זרים-בייחוד אלה של איראן ושל חיזבאללה הלבנוניים מדרום סוריה'. The U.S., Russia, and Jordan on November 8 that called for the “reduction and ultimate elimination of foreign forces” – particularly Iran and Lebanese Hezbollah – from Southern Syria.
כלומר, ההסכם מתיר במפורש הצבתם של כוחות צבא סוריים באזור. ואין צורך לחזור על הקביעה, כי במציאות בסוריה, בכל מקום שישנו צבא סורי יש בתוך יחידותיו קצינים איראניים וכוחות של חיזבאללה, או מליציות שיעיות של משמרות המהפכה האיראניים.
הסיבה לכך היא פשוטה: לאחר שבע שנות מלחמה, חוץ מכמה יחידות מבצעיות, הצבא הסורי קיים רק על הנייר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הסעיף איננו קובע תאריך יעד ליציאת הכוחות של איראן וחיזבאללה מסוריה.
כלומר, הצבתם במרחק של 20 ק"מ מגבולות ישראל תהפוך להיות עובדה מוגמרת.
יתרה מזאת, מאחר ומטרת  אזורי החיץ  de-escalation zone, היא לשמר את המצב הצבאי שבהם היא גם מאפשרת לכוחות הצבאיים הנמצאים בו לנוע מנקודה לנקודה לא רק ללא הפרעה, אלא גם תחת החסות של הכוחות הצבאיים האחראיים על monitoring על המתרחש באזור החיץ. במילים אחרות, באזורי דרעא לאורך גבול ירדן, ובאזור קונטרה לאורך הגבול עם ישראל, הכוחות האיראנים וחיזבאללה יכולים לנוע באורח חופשי תחת המטריה הצבאית הרוסית.
פקיד אמריקני בסטייט דפרטמנט אמר ביום א' 12.11, כי רוסיה 'הסכימה לפעול ביחד עם המשטר הסורי להרחקתם של כוחות הנתמכים על ידי איראן למרחק מוגדר מחזית רמת הגולן עם ישראל'.
Russia had agreed “to work with the Syrian regime to remove Iranian-backed forces a defined distance” from the Golan Heights frontier with Israel.
הפקיד האמריקני שדיבר בעילום שם הוסיף ואמר, כי אם רוסיה תרחיק את כוחות איראן וחיזבאללה מגבולות ישראל וירדן, זה יהיה סימן שאנחנו נעים בכיוון הנכון.
התבטאות זו מצביעה על כך שגם וושינגטון איננה בטוחה כי הרוסים ימלאו אחרי כל תו של ההסכם.  
מוסקבה עדיין לא הגיבה על הודעה אמריקנית זו, אותה אפשר להגדיר בעדינות כזו שמנסה לתת להסכמה שהושגה בין טראמפ לפוטין-פירוש שיתקבל יותר על דעת ישראל.  אולם ספק גדול באם מוסקבה תסכים לנוסחים אלה.  
ירדן ברכה על ההסכם הזה ואמרה כי מדובר 'בהישג חשוב'. הסיבה לכך היא, שארצות הברית רוסיה הסכימו להרחיב את המטה המשותף להם ולירדן, לתיאום התנועות הצבאיות בסוריה. ירדן רואה בעצם העובדה שמטה זה פועל מרבת עמון ערבות לביטחונה.
ישראל לה יש מנגנון תיאום צבאי נפרד עם הרוסים רואה את הדברים בצורה שונה ומשאירה בידיה את האופציה לפעול נגד הכוחות האיראנים וחיזבאללה, אם כי היא מגבילה פעולה זו לשלושה נושאים:
 1. חופש פעולה  אוויריית במרחב האווירי הסורי.
2. תקיפת שיירות ומחסני נשק מדויק של איראן וחיזבאללה.
3. והתקרבות מסוכנת של כוחות אירניים וחיזבאללה לגבולה.
השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי, שמדבר במקום ראש הממשלה נתניהו בנושאי חוץ אמר ביום א', כי ההסכם בין טראמפ לפוטין, אינו עונה על הדרישות הבלתי מתפשרות של ישראל שלא תהיינה התפתחויות שתאפשרנה לכוחות חיזבאללה ואיראן להגיע לגבול ישראל-סוריה בצפון. it does not meet Israel’s unequivocal demand the there will not be developments that bring the forces of Hezbollah or Iran to the Israel-Syria border in the north.
אבל גם הגדרה זו של השר נגבי מתעלמת מהעובדה, כי מה שבינתיים פוטין השיג מטראמפ, הוא הסכמה אמריקנית אילמת  להצבת כוחות איראנים וחיזבאללה לאורך גבולות ישראל.  
בינתיים אלמנטים של מפקדות איראניות ושל חיזבאללה, להבדיל מכוחות, נמצאות מול רמת הגולן במרחקים שונים הנעים בין 15 ל-4 ק"מ בלבד ואין שום סימן בשטח כי מישהו נערך להסיג כוחות אלה.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “ההסכם ההבנות החדש בין הנשיאים טראמפ ופוטין לגבי סוריה מבטיח את הצבתם של כוחות איראן וחיזבאללה 20 ק"מ בלבד מרמת הגולן

 • נוב 13, 2017 @ 11:22 at 11:22
  Permalink

  Time is running against Israel. A necessary exit is already in the first round.

 • נוב 14, 2017 @ 7:12 at 7:12
  Permalink

  זזה לא מענין
  מענין מה ידראל תעשה

 • נוב 15, 2017 @ 11:23 at 11:23
  Permalink

  קיימת מחלוקת בין ארה"ב ורוסיה בנוגע להשארותו של רופא העיניים הרצחני מדמשק בשלטון ולכן אין שום הסכם.
  וכבר ראינו ששום הסכם בסוריה לא תופס במציאות, אז למה שהסכם זה יחזיק?
  הוא לא.

Comments are closed.