ההפתעה וההטעיה של החמס בעזה. ומה הלאה?

תיקדבקה: בפעולה הצבאית הישראלית בעזה ביום שבת 27.12, שהחלה בשעה 11:00 בבוקר היו שני אלמנטים של הפתעה מוחלטת לחמס.
1. יצירת הרושם אצל החמס, כי בירושלים הוחלט לבטל את פעולת צה"ל ברצועת עזה. לשם כך פרסמו כלי תקשורת ישראלים, החל מיום שישי ועד זמן קצר לפני תקיפת חיל האוויר ידיעות שיצרו את הרושם כאילו ההתקפה הישראלית נדחתה. כמה ידיעות דיברו על כך, כי הפעולה לא תתקיים עד אחרי שהממשלה והקבינט הביטחוני לא יגמרו את דיוניהם בנושא.
2. גורם אחר הייתה הטעייה מצרית של החמס. קהיר הודיעה לחמס כי יש לה מידע בדוק כי ישראל לא תתקוף בשבת.
ידיעות אלה שכנעו את מפקדי אנשי החמס לצאת מהעיר התת-קרקעית שהם בנו מתחת לרצועה , ואשר משתרעת על למעלה מ-80 ק"מ. עד כדי כך החמס היו משוכנעים כי ההתקפה הישראלית לא תתבצע עד שהם החליטו בשבת בבוקר לקיים במגרש המסדרים של מפקדת משטרת עזה טכס סיום של אנשי ביטחון. בטקס זה שהותקף על ידי מטוסי קרב היו מרבית האבדות של החמס.
בהפצצות נפגעו רוב מפקדות, מחסני הנשק, ומתקני השלטון השונים של החמס. עד שבת בצהרים היו ברצועה כתוצאה מההפצצות לפחות 140 הרוגים ולמעלה מ-200 הרוגים. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי עיקר הכוח של החמס, אשר המשיך לשהות בעיר התת-קרקעית לא נפגע, כולל הטילים ארוכי הטווח של החמס.
בשבת בצהרים, הודיע צה"ל כי הפעולה תורחב, ושר הביטחון האוד ברק אמר כי אנו צפויים לזמנים לא קלים.
השלב הבא של המערכה הצבאית יהיה מטוסים מול טילים. אין ספק כי בשעות אחה"צ של שבת ומוצאי שבת , החמס ויתר ארגוני הטרור הפלסטינים ינסו לשגר את כל יכולת הטילים שלהם על מטרות בישראל, בעוד שמטוסי ומסוקי חיל האוויר מנסים לפגוע בהם כדי למנוע את הירי. כבר בשעות הצהרים, החלו הפלסטינים לתקוף את אשקלון בטילים.
אולם השאלה הגדולה היא מה תהייה התגובה של איראן, וחיזבאללה, והאם תיפתח חזית שנייה לעזה בלבנון, בצפונה של ישראל.
לפי המידע המודיעיני הנמצא עתה בידי תיקדבקה ערך מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, בשבוע השלישי של נובמבר ביקור חשאי בטהרן כדי לדון בשאלה זו. זמן קצר לאחר מכן הגיע לביירות לביקור חשאי מפקד כוחות אל קודס הגנרל קסאם סוליימני. אין ספק כי סוליימני הגיע כדי להשלים את ההכנות לפעולת התגובה של חיזבאללה וטהרן.
זו היא הסיבה מדוע צה"ל חוזר ומזהיר בשבת, כי הפעולה תימשך זמן רב.

Print Friendly, PDF & Email