ההצגה הגדולה בעיר. כיצד כולם מדברים על 'הצלחת שיחות הגרעין' בעוד שהן נכשלו ונדחו ל-2015

נשיא איראן חסן רוחאני, הכריז ב-22 למאי, כי צריך להמשיך במשימה ההיסטורית של שיחות הגרעין המתקדמות לקראת פתרון. הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA פרסמה ביום ו' 23.5, במסגרת הדו''ח שלה על מילוי תנאי הסכם הביניים בין שש המעצמות וטהרן, כי בידי איראן נשארו היום פחות מ-40 ק''ג, מ-250 הק''ג הדרושים לה לשם בניית פצצה גרעינית. לפי הדו''ח איראן דיללה, או המירה את כמויות האורנים המעושר שלה לדרגה של 20 אחוז. The amount that remains after most of the material was either converted or diluted to less proliferation-prone forms – less than 40 kg – is far below the 250 kg which experts say is needed for one nuclear bomb.
זה היה עוד נדבך בשיטה מוכרת שמטרתה להביע אופטימיות לגבי המשך שיחות הגרעין בהן אין שום התקדמות. לא חשוב, כי בידי איראן מצויים כיום 3.5 טון של אורניום מעושר לדרגה של 5.3 אחוז, אותם אפשר תוך זמן קצר מאוד להפוך לאורניום מעושר לדרגה של 20 אחוז. אם איראן תבצע פעולה כזו יהיה לה מספיק אורניום לבנות בין 5 ל-7 פצצות גרעיניות.  וגם לא חשוב, כי איראן יכולה גם לחזור ולהעלות בחזרה תוך זמן קצר מאוד את דרגת ההעשרה של  החומר אותו דיללה, ובכך להשיג חומר לפצצה גרעינית נוספת, העיקר שיש כותרת שכולה הטעייה, כי איראן פרקה את עצמה מ-80 אחוז מהאורניום המעושר.
באותו יום, בניו יורק, פרסם 'הוול סטריט ג'ורנאל'  WSJ, מה שתיקדבקה מפרסם כבר שנה שלמה, כי ממשל אובמה מנהל ערוץ שיחות ישיר חשאי עם איראן, במוסקט בירת עומן, מבלי שישראל או סעודיה מודעות אליו, וכי שני הפקידים האמריקנים שעמדו בראש ערוץ זה, סגן שר החוץ האמריקני וויליאם ברנס, William Burns, ויועצו לנושאי ביטחון לאומי של סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, ג'ייק סוליבאן  Jake Sullivan, ייעשו הקיץ מאמץ מיוחד- 'דחיפה אחרונה' last push, בניסיון לסיים את המו''מ הגרעיני עם איראן עד אמצע יולי. 
אבל מה לעשות, כי  המציאות היא שונה: השיחות שהתקיימו בין שש המעצמות ואיראן, באמצע חודש מאי בווינה-נכשלו, כאשר הפער בין וושינגטון וטהרן, בשיחות בווינה ובמוסקט, רק  הולך ומתרחב.
בטהרן עצמה, החל מנהיג איראן האייטולה עלי חמנאי, מקצץ בכנפיו של נשיא איראן חסן רוחאני, ומגביל את יכולתו לנהל מו''מ גרעיני.
במקביל, מתרחש משבר קשה ביחסים בין ארה''ב וישראל, בכל הנוגע לא רק לתוכניות הגרעין והטילים הצבאיים של איראן, אלא גם לגבי התפקיד שאיראן ממלאת במזרח התיכון.
גם האמריקנים וגם האיראנים, הגיעו כבר בשבוע האחרון של  אפריל למסקנה כי בשלב זה, עקב חילוקי הדעות, אי אפשר יהיה להשיג הסכם סופי עד 21 ביולי.
כתוצאה מכך קיבל הנשיא אובמה, לפי הדיווח הבלעדי של המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, שתי החלטות עיקריות אשר מעתה תקבענה את המתרחש בשיחות עם איראן:
1. לדחות את תאריך היעד להשגת הסכם מיולי, ל-15 בינואר 2015.  המושג בה משתמשים בוושינגטון לגבי החלטה זו של הנשיא היא, that Obama has decided to push the envelope , כלומר 'לדחוף את המעטפה',  כאשר צריך לקחת בחשבון כי גם לאחר תחילת 2015, תהיינה עוד דחיות נוספות.
זו היא החלטה בעייתית ביותר מבחינתה של ישראל.
לפי הסכם הביניים JPOA, שחתם בנובמבר שנה שעברה ותוקפו יפוג לאחר ששה חודשים ביוני השנה, אסור לאיראן  להפעיל את הצנטריפוגות המהירות החדשות שלה מדגם IR2. בתום ששת החודשים, ועד אשר לא מושג הסכם חדש, איסור זה מתבטל. במילים אחרות, כל הדיונים שנערכו עד עכשיו, כמה צנטריפוגות איראן תוכל להפעיל במסגרת תוכנית ההעשרה שלה, וכמה כמויות של אורניום מעושר לדרגה של 5.3 אחוז, היא תוכל להחזיק, הם חסרי משמעות. מרגע שהצנטריפוגות החדשות מתחילת לפעול, אין לאיש בוושינגטון ובירושלים מושג כמה אורניום איראן תעשיר.   
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההערכה בקרב הגורמים המדיניים, הצבאיים, והמודיעיניים, הקובעים את מדיניות ישראל מול איראן היא, כי במצב כזה תהפוך איראן למדינת סף גרעינית בעוד חודשיים עד שלושה, כלומר עד יולי- אוגוסט השנה. 
2. בניסיון נוסף למנוע במצב שכזה תקיפה ישראלית על תוכנית הגרעין האיראנית, עובדים עתה בבית הלבן, על הצעת חוק חדשה שתוגש בקרוב לבית הנבחרים ולסנט, ואשר תאשר לנשיא להשתמש בכוח צבאי נגד איראן, באם יתברר, שטהרן מרמה את וושינגטון בכל הנוגע להסכמים הגרעיניים שכבר חתמה, וגם תחתום בעתיד.  הצעת החוק, באם תאושר, תאפשר לנשיא להשתמש מיד בכוח צבאי, באם יחליט על כך,  מבלי לחזור אל בתי הנבחרים ולבקש מהם שוב רשות כזו.
המקורות שלנו מציינים, כי אין אפילו גורם אחד בוושינגטון, או באיראן, המאמין כי הנשיא אובמה יפעיל אי פעם בשנתיים האחרונות בהן נשאר לו להיות בבית הלבן את האופציה הצבאית נגד איראן, אבל כאשר אופציה כזו תאושר על ידי בתי הנבחרים האמריקנים, היא תיתן לו  קלף צבאי אותו יוכל לנופף מול ישראל,  וגיבוי צבאי להמשך המו''מ עם האיראנים, שבינתיים איננו מוביל לשום מקום.

 

Print Friendly, PDF & Email