ההצהרה המסוכנת של שר הביטחון גנץ כי 'ישראל יכולה לחיות עם הסכם גרעיני חדש', היא למעשה הסכמה ישראלית להפיכת איראן למדינת סף גרעינית

הניו יורק טיימס כתב ב-13 בספטמבר  תחת הכותרת 'איראן כפסע מנשק גרעיני' כי התוכנית הגרעינית האיראנית הגיעה לשלב 'בו תוך חודש יהיה ברשותה חומר (אורניום מעושר), לתדלק פצצה גרעינית אחת'. Iran has come within roughly a month of having enough material to fuel a single nuclear weapon, crossing a threshold.
שר החוץ הישראלי יאיר לפיד פקפק בדברים אלה ואמר, כי איראן רחוקה ממצב זה 'מספר חודשים', ולא חודש כפי ש'הניו יורק טיימס' טוען.
אבל יומיים לאחר מכן ב-15.9, אמר שר הביטחון בני גנץ כי ישראל "יכולה לחיות עם הסכם גרעין חדש". בריאיון למגזין האמריקני 'פורין פוליסי' אמר גנץ, שנשאל על מאמצי ממשל ביידן לחזור להסכם עם איראן, כי הוא מסכים עם 'הגישה האמריקנית הנוכחית להחזיר את תוכנית הגרעין האיראנית לקופסה'.
ב-7 מילים, הודיע גנץ, כי ישראל יכולה לחיות עם העובדה כי איראן תהפוך למדינת סף גרעינית-דבר שהיא חזרה והודיעה כי לא תאפשר זאת.
שנים רבות, עוד מתקופת הנשיא אובמה ב-2015, ההבדל העיקרי בין ארצות הברית וישראל בשאלת הגרעין האיראני היה שוושינגטון, וגם היום אצל הנשיא ג'ו ביידן, מחזיקה בדעה, כי היא לא תאפשר שיהיה לאיראן נשק גרעיני. העמדה הישראלית היא שאסור לאפשר לתוכנית הגרעינית האיראנית להגיע אל 'הסף הגרעיני'-מצב ממנו אפשר לייצר נשק גרעיני'.  
כאשר גנץ הלך לפני כמה ימים לפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברמאללה, מיהר ראש הממשלה נפתלי בנט והודיע בצורה החלטית 'כי לא יהיה מו"מ מדיני עם הפלשתינים'.  
ראש הממשלה בנט לא השמיע אפילו מילה אחת על דבריהם של יאיר לפיד ובמיוחד של בני גנץ 'כי ישראל יכולה לחיות עם הסכם גרעין חדש'. מבחינת בנט דברים אלה כאילו לא נאמרו.
במילים אחרות, אחרי מאבק מר שנמשך עם האמריקנים מספר שנים, מסכימה לפתע ממשלת ישראל כי היא יכולה להשלים עם מצב  בו איראן תהפוך למדינת סף גרעינית.
לא שמענו על שום דיון בתפנית ישראלית אסטרטגית זו שנערך בקבינט המדיני-ביטחוני. גם לא שמענו שהדרג המדיני פנה אל הדרג הצבאי לשאול אותו אם הוא יכול להכיל תפנית אסטרטגית כזו, ומה הן ההשלכות הביטחוניות מכך.  
השינוי הדרמטי הזה בעמדה הישראלית תעזור מאוד לממשל הנשיא ג'ו ביידן ובמשא המתן הגרעיני עם האיראניים בווינה, מאחר והממשל יכול להראות לאיראנים, כי עתה הוא בשליטה מלאה של המדיניות האיראנית הישראלית, והוא הצליח להרחיק את הסכנה שישראל תתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית אפילו אם איראן תהפוך למדינת 'סף גרעינית'.  
לא שוויתור ישראלי זה ישנה את המצב אצל האיראניים.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי למרות ביקורו של ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית IAEA רפאל גרוסיRafael Grossi  ביום א' 12.9 לטהרן, בו השיג חידוש האפשרות שהייתה לפקחי הסוכנות  לגשת למצלמות העוקבות אחר המתרחש באתרים הגרעיניים האיראניים-מדובר בוויתור איראני קל ערך, מאחר ועכשיו מתברר כי רוב המצלמות פגומות. חלקן נפגע בהתפוצצות בנטאנז  בחודש אפריל, וחלקן הושחתו על ידי טכנאים איראניים.
מאחורי הקלעים אומרים האיראניים כי הם אינם ממהרים להשיג הסכם גרעיני חדש וכי הדבר לא נמצא בסדר העדיפויות שלהם. בהתבטאויות נוספות אומרים האיראנים, 'כי אי אפשר כבר להחזיר אל הגלגל אחרונית'.  
לשינוי בעמדה הישראלית שמו לב גם בקהיר, ריאד, אבו דאבי, ושאר מדינות המפרץ, שעד עתה היו סבורות כי ישראל היא זו שעומדת בינן ובין האפשרות שאיראן  תהפוך למדינת סף גרעינית.
ישראל אכזבה אותן בדיוק כמו ארצות הברית!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות