ההצעות שפוטין יציג לנתניהו, ולפני וועידת סוצ'י, מבטלות את ההגמוניה העלאווית בשלטון בסוריה, ודורשות את הוצאת חיזבאללה

לא צריך להתרשם מהאיומים של חלקי אופוזיציה סוריים אלא ואחרים שהם לא ישתתפו, ביום שני 29.1, בוועידה שהרוסים מארגנים בסוצ'י Sochi שלחופי הים השחור. זו היא תוצאה של התנגדותם של שליטי איראן, ובראשם מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, ונשיא סוריה בשאר אסד, לתכניותיו לגביהם. במילים אחרות, ברור שלפוטין יש דעה מאוד מגובשת משלו מה הוא עתידם הפוליטי האישי של הנשיא אסד והמיעוט העלוואי שעליו נשען שלטונו, ומה יהיה התפקיד הפוליטי-הצבאי שהכוחות האיראניים והמליציות השיעיות הנלוות אליהם-בעיקר חיזבאללה ימלאו בסוריה.
המקורות של תיקדבקה  מדווחים בלעדית, כי במרכז ההצעות שתוגשנה לוועידה, אלא באם ברגע האחרון הרוסים ייסוגו מתכניתם זו,  6 נקודות עיקריות:
1. עריכת בחירות דמוקרטיות לנשיאות ולפרלמנט. כאשר הדגש הוא על המילה 'דמוקרטיות', כאשר הרוסים ערבים לתקינותו של המהלך. כלומר, אסד לא יהיה המועמד היחיד. גם מועמדים אחרים יוכלו לרוץ בבחירות.
2. הבחירות תערכנה לפי חוקים חדשים אשר יביאו בחשבון את השינויים הדמוגרפיים שחלו באוכלוסיית סוריה בשמונה שנות המלחמה. החוקים החדשים האלה מהווים מהפכה של ממש בהרכב השלטון המרכזי בדמשק. מטרת החוקים החדשים תהייה להבטיח, כי אם הסונים מהווים את רוב האוכלוסייה הסורית, הם יהיו סיעת הרוב בפרלמנט. הסיעה העלאווית שעד עכשיו הייתה סיעת הרוב, תיאלץ להיהפך לסיעה קטנה כמו כל סיעה המייצגת מיעוט באוכלוסייה הסורית.  
המשמעות המעשית של סעיף זה היא:  כי אם אכן תערכנה בחירות כלליות בסוריה לפי ההצעה הרוסית, אין סיכוי לנשיא אסד לשוב ולהיבחר לנשיאות.
3. הקמת צבא סורי לאומי חדש, במקום צבא סוריה שרובו התפרק במרוצת שמונה השנים של המלחמה. כיוון שרוב הצעירים הסוריים שהגיעו בשנים האחרונות לגיל הגיוס-סרבו להתגייס ולקחת חלק במלחמה, יחידות סוריות רבות, נשארו על הנייר, מבלי יכולת לחימה. הצבא החדש שיוקם ייבנה כמובן לפי הכללים החדשים לפיהם לרוב הסוני ולמיעוטים אחרים יהיה ייצוג מתאים בדרגות הפיקוד השונות.
4.  הרוסים לוקחים עליהם למממן את הקמת הצבא החדש, להקים את יחידותיו-מהלך שנמצא כבר בביצוע, לחמש את הצבא במערכות נשק חדישות.
5. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי כל ההצעות האלה גובשו בהתייעצויות קדחתניות שנערכו באחרונה בין מוסקבה, ריאד, וקהיר.  הרוסים הקפידו להתייעץ עם גורם ערבי מרכזי שתומך באסד-כלומר מצרים, ועם גורם ערבי מרכזי שמתנגד לאסד-סעודיה. 
שתי הסיבות העיקריות לכך היו:
א. להעניק להסדר המוצע תמיכה בינ-ערבית רחבה ככל האפשר.
ב. הערוץ המצרי-סעודי שימש לרוסים מעין ערוץ כיסוי עקיף לוושינגטון-אל ממשל הנשיא דונלד טראמפ. מאחר והמצרים והסעודים הראו את ההצעות שהם קבלו מהרוסים לאמריקנים, הם גם שמעו את תגובותיה של וושינגטון והעבירו אותן חזרה למוסקבה.
בסה"כ האמריקנים אמרו, לאחר שעיינו בהצעות הרוסיות, שהם אינם מתנגדים אליהן ונתנו לרוסים 'אור ירוק' להמשיך במהלך.
המקורות שלנו מדווחים, כי רק בנקודה מרכזית אחת הסעודים הפעילו לחץ כבד על הרוסים לשנות את תוכנתם המקורית. הסעודים טענו כי הנקודה איזה צבא ישלוט בחלקי סוריה השונים, אינה מספיק ברורה. הרוסים ענו, כי כמובן מדובר בצבא הסורי הלאומי החדש.  הסעודים עמדו על כך כי ההסדרים החדשים צריכים לכלול סעיף הקורא להוצאת של כל הכוחות הזרים המזויינים מסוריה.
בשבוע שעבר קבלו הרוסים את העמדה הסעודית והודיעו בשדר נפרד לטהרן, כי בין ההחלטות שיוגשו לאישור בוועידה בסוצ'י, יהיה גם סעיף שיאסור על פעילותם של כוחות צבאיים זרים בסוריה. במילים אחרות, על הכוחות האיראניים, חיזבאללה, המליציות השיעיות השונות הפועלות בסוריה תחת פיקוד איראני, יהיה לצאת מסוריה.
זו בדיוק הנקודה עליה עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו  לדבר, ביום ב' 29.1, בפגישתו הקצרה עם נשיא רוסיה פוטין במוסקבה. נתניהו מבקש  להפעיל לחץ נוסף על פוטין להרחיב את משמעויותיו של סעיף הכוחות הזרים בסוריה, בצורה שאיראן וחיזבאללה יתקשו לעקוף אותו.
אם הרוסים אכן יצליחו בסוצ'י להצעיד תכנית כזו קדימה-אפילו צעד קטן-זו תהייה הצלחה גדולה לנשיא רוסיה פוטין.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “ההצעות שפוטין יציג לנתניהו, ולפני וועידת סוצ'י, מבטלות את ההגמוניה העלאווית בשלטון בסוריה, ודורשות את הוצאת חיזבאללה

 • ינו 28, 2018 @ 21:47 at 21:47
  Permalink

  על נקודה 4 ישראל צריכה להתנגד. אין שום סיבה שסוריה תבנה מחדש את הצבא שלה. לא סוריה ולא לבנון.

 • ינו 28, 2018 @ 23:16 at 23:16
  Permalink

  זה פרשנות או משאלות לב? נראה לכם שהעלווים יסכימו לתת את גרונם לסונים ?

 • ינו 29, 2018 @ 10:09 at 10:09
  Permalink

  אז מה? גם ברוסיה יש בחירות "דמוקרטיות"
  מבחינתם זה לא סותר את העובדה שפוטין תמיד זוכה
  וכל המתחרים מושלכים לכלא עוד לפני הבחירות

 • ינו 29, 2018 @ 10:13 at 10:13
  Permalink

  האיראנים פשוט יגידו שממשלת סוריה מזמינה אותם

 • ינו 29, 2018 @ 10:30 at 10:30
  Permalink

  משמעות הוצאת כל הכוחות הזרים (מלבד הרוסים) מסוריה היא מכה קשה מדי לשיעים, שבזבזו מיליארדים על המלחמה הזו, הקיזו את דמם של צעירים רבים, והכל – לחינם. קשה לי לראות מה ידרשו האיראנים מרוסיה, בת בריתם לשעבר. ואני גם לא חושב שרוסיה מרגישה צורך לתת משהו לאיראן. ברור לכל שצבא וממשלה סונית בסוריה לא תאפשר זרימת נשק מטהרן ועד ללבנון – לחיזבאללה. מעבר למכה הצבאית-מדינית, מדובר על מהלומה קטלנית על רעיון המהפיכה החומייניסטית, שנחשבה כמתפשטת תמידית ובלתי מנוצחת. לצד איראן, קשה לדעת מה חושבים העלאווים עצמם – האם הם יהיו מוכנים לשבת תחת שלטון סוני תאב נקם. לאור הצעדים הטורקיים האחרונים, ניתן להניח שגם הם רוצים יחס מועדף בקידום מעמדם בסוריה, ולפי האויב שבחרו כנראה הגיעו (הטורקים) למסקנה שהמעמד הכורדי בסוריה יתחזק, וכל זאת על דעת רוסיה וארה"ב.

  • ינו 29, 2018 @ 23:42 at 23:42
   Permalink

   במלחמת איראן עיראק שהיתה שקטה יחסית
   מתו יותר ממליון שיעים.
   לא נראה לי שזו נחשבת הקזת דם שיעית כבדה, כמה עשרות אלפים סך הכל
   ההבבדל בימנו הוא הנראות והדיווח , כל צעד מדווח

 • ינו 29, 2018 @ 10:38 at 10:38
  Permalink

  אני לא מבין, מה הוא המניע הרוסי לצעדים כאלו ? איזה אינטרס יש לקרמלין להיכנס לתהליך שלא רואים באופק מהיא התועלת שלו ?

  • ינו 30, 2018 @ 8:36 at 8:36
   Permalink

   ליצור מדינה מאוזנת ויציבה – כשבמדינה הזו יש בסיסים רוסיים חוקיים. כלומר – ליצור קרקע טובה לחזרתה של רוסיה למזה״ת.

 • פבר 1, 2018 @ 13:02 at 13:02
  Permalink

  זה נשמע מרתק.
  בראייה כוללת, יתרחש עוד צעד בדרך לשינוי על אזורי, כלומר ביטולן של המדינות הערביות באזור, לטובת יצירת ישויות דתיות, בדרך כלל מוסלמיות.
  האינטרס של רוסיה הוא- לא להיות מוקפת בישויות אסלאמיות ולשם כך, היא מתרגלת ניסיון התערבות במדינה ערבית מתפרקת, תוך ניסיון לשמור עליה ולעצבה מחדש, כמדינה חילונית.
  חשוב לצפות בניסיון, לראות כמה זמן יעבור מעיצוב התהליך ועד שיוחלף בשלטון דתי.
  כי בגלובאלי, זה התהליך העובר כיום על כלל העולם הישן, כלומר- היערכות לביסוסה של- אימפריה אסלאמית.

 • פבר 1, 2018 @ 14:51 at 14:51
  Permalink

  אין בהצעות אלה דבר וחצי דבר שמחדש. כבר שנתיים הם מתפרסמות בכל כלי תקשורת רוסיים. פינוי כל הכוחות הזרים, פרט ל2 בסיסי צבא רוסיה, שאסד חתם על שכירות ל49 שנים, וברור שUSA לא תסכים להשארתם, ותמנע את ביצועו. ויש גם בעיית פינוי רמת הגולן. אבל לפני כן צריך להכריע את הכוח אל-נוסרה, היושב עדיין ברצועת הפרדת בכוחות, תחת חיפוי צהל.
  בקיצור: זה רחוק מאד מלהיות גמור.
  סיפור הכורדים נגמר לפני שהתחיל. נשארה ישראל. אין לי ספק שאנו מתקרבים להכרעה צבאית. הרמטכ"ל צדק כשהכריז על יכולתנו להכריע את חמאס ואת חיזבללה. אם ההתנגדות תצטמצם לשטח סוריה, לבנון, עזה, ואיזושהי אינטפדונת מטופשת וחסרת כל משמעות, ניחא. אבל אם יפלו על תל אביב טילים אירנים עם 1800ק"ג חומר נפץ תקני, זה יהיה סיפור אחר לגמרי. שאלתי, כמה ימים כאלה צריך, ע"מ שחיל האוויר יצא להפציץ את אתרי השיגור?
  הסנטור מיכאיל בוגדנוב אמר לפני כמה שנים שאם ישראל, או ארה"ב, או שתיהן יחד, יפרו את המרחב האווירי של אירן, רוסיה תגן עליו. התקשורת הרוסית מלאה ברמזים ששמי רוסיה נעולים על מנעול ובריח, ושום טיל או מטוס לא יכול לחדור אותם. זה מה שיעמוד כנראה למבחן. ואין לכך שום קשר לאהבה בין פוטין ואסד.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות