ההתמודדות של חיל האוויר הישראלי עם טילי הנ"מ הרוסיים בסוריה נמצאת עדיין בעיצומה

לפי מקורות צבאיים רוסיים בארבע התקפות של חיל האוויר הישראלי בשלושת החודשים האחרונים ( יולי, אוגוסט, וספטמבר ), המטוסים התוקפים שיגרו 60 טילים על מטרות שונות בסוריה. המקורות הצבאיים הרוסים טוענים, כי 52 טילים  מהם הושמדו על ידי ההגנה האנטי אווירית הסורית, אשר הפעילו את המערכות הנ"מ הרוסיות 'באק'  ו'פנסטייר' Buk-M2E and Pantsir-S1 systems.
את המידע הזה הביא ראש המרכז הצבאי הרוסי לפיוס בסוריה,the head of the Russian military's Reconciliation Center in Syria, תת-אדמירל וואדים קוליט Rear Adm. Vadim Kulit. אם המידע שתת האדמירל קוליט מביא- הרי שהתקפות חיל האוויר הישראלי בסוריה, החל מחודש יולי נכשלו!
תת-אדמירל קוליט החל לפרסם מידע על התקפות האוויר הישראליות בסוריה מלפני שלושה חודשים-בחודש יולי.
המידע שהוא מפרסם הוא מפורט, אפשר וצריך להניח כי הוא מקבל את המידע המפורט ואישור לפרסם אותו ממשרד ההגנה במוסקבה.
המידע כולל, סוגי ומספר המטוסים הישראליים שהשתתפו בהתקפה, ציון האזורים מהם ההתקפה בוצעה- לבנון, הים התיכון, ירדן, האזור בו שוהים כוחות אמריקנים על משולש הגבולות ירדן-עיראק-סוריה- אזור טאנף Tanaf, מספר הטילים שהם שיגרו, ומספר הטילים שהסורים יירטו.
אם המידע הזה נכון, ואפשר וצריך להניח כי משרד ההגנה הרוסי לא יסתכן בפרסום נתונים מטעים,  הרי הרוסים פיתחו שיטה המאפשרת לסוללות הנ"מ הסוריות המשתמשות במערכות רוסיות ליירט כמעט 90 אחוז מהטילים הישראליים שמשוגרים.
התקיפה האווירית הישראלית ביום שישי לפנות בוקר 3.9, על אזור דמשק  דמתה, לפי תת-אדמירל ואדים קוליט, לתקיפות שקדמו לה. 4 מטוסי קרב-הפצצה מדגם F-15 שיגרו מתחום לבנון 24 טילים אל אזור דמשק, מהם ההגנה האווירית הסורית השמידה 21 טילים.
אולם בניגוד לפעמים הקודמות, תת-אדמירל ואדים קוליט לא הזכיר אפילו במילה אחת כי הסורים השתמשו בטילים מסוג SA-5, כדי לנסות ולפגוע במטוסים הישראליים, וכי לפחות טיל אחד כזה שוגר לעבר תל-אביב. התת-אדמירל הרוסי גם לא אמר מילה אחת על כך כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו את הסוללה של טילי ה-SA-5 והשמידו אותה.
במילים אחרות, מול 21 הטילים הישראליים שהושמדו, לפי הגרסה הרוסית, ישראל השמידה סוללת טילי SA-5.
ביום שישי 3.9 נשאל שר החוץ הישראלי יאיר  לפיד על התקיפה הישראלית בדמשק ועל התפוצצות הטיל הסורי מעל תל-אביב, והוא ענה את המשפט הסתום הבא: 'יש התרחשות שאני לא יכול לפרט שהוא קצה מבצע' .
במילים אחרות, ההתמודדות הישראלית עם טילי נ"מ הרוסיים נמצאת עדיין בעיצומה!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות