ההתקפה המערבית על הנשק הכימי הציבה את ישראל לבדה מול הברית הרוסית-האיראנית בסוריה

עצם העובדה שגם לאחר ההתקפה האמריקנית-בריטית-צרפתית, בשבת לפנות בוקר 14.4, על שלושת אתרי הנשק הכימי הסוריים, נמשך מצב הכוננות בחזיתות הצפון הישראליות לאורך הגבולות עם סוריה ועם לבנון, ומדד החששות מפני תגובה צבאית איראנית על התקפת חיל האוויר הישראלי על בסיס T-4 (ב -9.4)  רק עולה לקראת יום העצמאות, מצביעה על כך, כי מבחינת ישראל התקפת הטילים המערבית האחרונה לא רק שלא פתרה או הקלה על אף אחת מהבעיות הביטחוניות שלה, אלא שבמידה רבה אף סיבכה את מצבה.
גם נשיא סוריה בשאר אסד,  גם הגנרל קאסם סוליימני, מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון וגם חסן נסראללה מנהיג חיזבאללה, קיבלו באנחת רווחה את המסר של ממשל טראמפ שהוא יפעל נגדם רק במקרה והם יחזרו להשתמש בנשק כימי, וכי אין לו כל כוונה לפעול נגדם ישירות. לא נגד מטרות שלטון סוריות, לא נגד מטרות איראניות, ולא נגד מטרות של חיזבאללה, ובוודאי שלא נגד פעולות שלהם נגד ישראל.  
מי שהבחין בזאת מיד היה מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה שאמר ביום א', 'כי התקיפה המערבית נכשלה להפחיד את הצבא (הסורי), נכשלה לעזור למורדים, ואפילו נכשלה לעזור לאינטרסים הישראליים.'  Western strikes on Syria had failed to terrorize the army, help insurgents or even serve Israel's interests.
דברים אלה קיבלו חיזוק בלתי צפוי משגרירת ארה"ב באו"ם נקיי היילי Nikki Haley שאמרה, ביום א' 15.4 בראיון טלוויזיה בארה"ב, כי לנשיא טראמפ יש שלוש מטרות מרכזיות בסוריה לפני שיוציא את החיילים האמריקנים מסוריה. מטרה אחת להביא להפסקה מוחלטת של שימוש בנשק כימי במלחמה בסוריה. מטרה שנייה לנצח ולהשמיד את ISIS.  אבל כאשר עברה לדבר על המטרה השלישית של הנשיא טראמפ-והיא איראן הייתה תשובתה של השגרירה כללית ומעורפלת.
היילי אמרה: 'הוא (הנשיא)  רוצה להיות בטוח שיש לנו את מידע/בסיס טוב (ממנו אנחנו יכולים לצפות/לדעת) מה איראן עושה (בסוריה), וכי הם אינם מתקדמים בצורה תוקפנית רבה בתחום זה (של הנשק הכימי), מאחר ואיראן מהווה סיכון לאינטרסים הלאומיים האמריקנים.' And he wanted to make sure that we had good grounds to watch what Iran was doing and they weren't making a lot of aggressive headway in terms of that, because Iran is a national threat to American interests.  בדבריה לא הייתה מילה אחת על נוכחותה הצבאית של איראן בסוריה.
במילים אחרות, ממשל הנשיא טראמפ משאיר את ישראל ואת ירדן לטפל בעצמן באיום האיראני הנשקף לגבולותיהן.
מאחר וההנחה היא כי במצב כזה עבדאללה מלך ירדן, ימהר להגיע להסכם או להבנות ביטחוניות עם נשיא סוריה בשאר אסד, במקום להסתכן במלחמה על גבולה הצפוני של ירדן, המצב הזה משאיר את ישראל לבדה מול איראן בסוריה, כאשר התמיכה הרוסית בטהרן מתגברת, בעוד שהתמיכה האמריקנית בישראל בנושא הסורי הולכת ונחלשת.
ההחלטה של הנשיא טראמפ להטיל ביום שני 16.4 סנקציות על חברות וגופים רוסיים המעורבים בצורה זו אחרת באספקת מידע או חומרים לסוריה בעזרתם משטר אסד יכול לייצר נשק כימי, כאשר הוא מעביר את הפעולה הצבאית לתחום הכלכלי-הפיננסי, רק תעזור לקרב עוד יותר את מוסקבה אל טהרן, כאשר שתי בעלות הברית ישתפו פעולה בעקיפת הסנקציות האמריקניות.
כבר עתה קיימים חששות כבדים בירושלים לגבי שיתוף הפעולה הצבאי בין רוסיה ואיראן בסוריה. מלבד שיתוף הפעולה הסמוי בשטח בסוריה בין קצינים רוסיים לקצינים איראניים ושל חיזבאללה, שימוש בבסיסים משותפים, ותיאום מבצעי, בישראל  עדיין לא יודעים מה היא התמורה שמוסקבה הבטיחה לטהרן תמורת הרשות להציב מפציצים כבדים אסטרטגיים רוסיים מהדגמים Tu-95 and Tu-22M רוסיים בבסיס נוג'ה  Artesh’s Shahid Nojeh Air Base in Hamedan במערב איראן לצורך הפעלתם בסוריה.
דבר אחד ברור: טהרן לא הייתה מאפשרת זאת אלמלא הרוסים לא היו מבטיחים לה תמורה צבאית מתאימה בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “ההתקפה המערבית על הנשק הכימי הציבה את ישראל לבדה מול הברית הרוסית-האיראנית בסוריה

 • אפר 16, 2018 @ 6:21 at 6:21
  Permalink

  לצערי הרב נראה כי סופה של ישראל קרוב מתמיד והלוואי ואתבדה

  • אפר 16, 2018 @ 19:55 at 19:55
   Permalink

   סופה של ישראל דהיינו סופו של העולם הזה

  • אפר 17, 2018 @ 16:13 at 16:13
   Permalink

   מדינת ישראל חזקה יותר ממה שאתה חושב. אם נחזה בסוף של משהו, זה סוף שילטון האייתולות / סוף של אסד

  • אפר 21, 2018 @ 4:59 at 4:59
   Permalink

   האירנים יעשו מצה"ל קציצות וילמדו את ביבי וליברמן שיעור בצניעות.

 • אפר 16, 2018 @ 9:23 at 9:23
  Permalink

  קודם מפציצים ואז אומרים אוי מה עשינו
  ובכלל אם היו משקעים את כל הכסף במחקר ופיתוח בתחליפי דלקים ומורדים את ההכנה של מדינות ערב והתלות בהם ב 16% הערבים כבר לא היו מעננינים באותה מידה …
  חבל על כל התקציב לסיירת מטכ"ל …חיל האויר … מוסד ושבכ אפשר לקצצ ב 25% ולהעיבר למחקר ופיתוח …..
  לא ריאנו נוקאווט לא לחיזבלה , חמאס אירן או סוריה ….ובששת הימים היה יותר מזל מהצלחה צבאית
  כבירה (אכן כל הכבוד ללוחמים !!! )אך ומי שיודע את הפרטים מבין מה אני כותב …
  המכה הכי חזקה שיראל יכולה לתת למדניות ערב זה , זה בדלק = תחליפי אנרגיה

 • אפר 16, 2018 @ 11:46 at 11:46
  Permalink

  התמקדות העימות בין ארה"ב לאיראן ורוסיה בתחום הכלכלי פיננסי הוא הרבה יותר יעיל מאחר וכלכלות רוסיה ואיראן תלויות במחירי הנפט – לכן הגברת הסנקציות הכלכליות והורדת מחירי הנפט יגרמו להגברת הלחץ הפנימי לנטוש את סוריה ויחליש את הרצון של מנהיגי איראן ורוסיה להתעמת עם ישראל….

 • אפר 16, 2018 @ 18:58 at 18:58
  Permalink

  הגדול מכולם ארדוגאן הטורקי אמר לכורדים. אתם בוטחים באמריקאים ומה יצא לכם מכל זה ומה הרווחתם?????
  למי שלא רוצה להבין לא יעזור כלום!!!!
  אמריקאים והאירופאים הם משענת קנה רצוץ ידועים בכל העולם הם משתמשים בבני בריתם וזורקים אותם לפח זבל!!!!
  בקיצור אנחנו עומדים לפני מלחמה גדולה מאוד בכל החזיתות עם כל העולם המוסלמי ומי שלא מתכונן למלחמה ובוטח באמריקאים הוא יגרום לאסון גדול!!!!!

 • אפר 16, 2018 @ 19:58 at 19:58
  Permalink

  אתה בן אדם חסר אמונה אם רשמת שבששת הימים היה לנו מזל

 • אפר 16, 2018 @ 21:16 at 21:16
  Permalink

  ברית רוסית ערבית תמיד הייתה ונדמה שתמיד נשארנו לבד.
  תלוי באיזו צורה הרוסים ימשיכו להתערב. שום דבר במזרח התיכון לא יציב.
  נכון לעכשיו ההצגות של אסד באמצע ההפצצה הראו הוא שותף מלא של פוטין ומקבל את כל ההוראות והמידע ממנו. אסד ידע על מיקום ומועד ההפצצות (עד כדי כך זה היה מבוים)
  ישראל לא מדווחת לאף אחד על התקיפות. לא לפני ולא אחרי.
  יש איפול מוחלט על הזירה הצפונית בזירה הפוליטית(למעט ההדלפה של היום).
  וכמו שאמרתם, נשארנו לבד

 • אפר 16, 2018 @ 22:20 at 22:20
  Permalink

  הצהרות איראן לתגובה אינן ריקות וכזו תגיע התקווה שנגיב באופן בלתי מתפשר שיבינו שפה יש בעל בית משוגע נמאס מהמשחקים

 • אפר 17, 2018 @ 18:24 at 18:24
  Permalink

  אני לא מסכים עם המסכנה במאמר. לעניות דעתי איננה מבוססת, לא ניתן להסיק מדברי השגרירה היילי או מדברי הנשיא שהאמרקאים לא התערבו שוב. עם זה היה המצב אני מעריך שפוטין לא היה נפגש עם נתניהו אלה מעביר לו מסר. בכל מקרה של הדרדרות משמעותית בצפון והתפתחות של מלחמה כוללת נגד אירן-סוריה אני מאמין שהרוסים לא התערבו צבאית ובכל מצב האמריקאים יהיו מעורבים. יותר מכך אני חושב שהרוסים הפעלו כדי לרסן את תגובת האירנים בזירה הסורית ואולי אפילו יאלצו אותם להגיב בזירה אחרת. הסיבה היא שהרוסים ירוויחו יותר ממרוץ חימוש מאשר ממלחמה חד פעמית.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות