ההתקפה על מטה חטיבה מס' 52 של 'כוח באדר' בצפון עיראק מהווה נקודת מפנה במלחמה בין ארה"ב, איראן ובעלי בריתן

אין ספק כי ההפצצה ביום שישי 19.7, של מחנה 'בריגדת באדר' Bader Brigades בו נמצא  מטה חטיבה מס' 52 של המיליציה העיראקית הפרו-איראנית 52nd Brigade of Hashd Shaabi במחוז צאלח א-דין  province of Salahudin, ליד העיר אמרלי Amirli מזרחית לבגדאד, מהווה נקודת מפנה ב'מלחמה השקטה' בין ארצות הברית ואיראן.
עד יום שישי, הנפגעים העיקריים במלחמה הזו היו מכליות, צינורות ותחנות שאיבה של נפט ובשבוע האחרון גם כלי טייס בלתי מאוישים של שני הצדדים.  
אבל ביום שישי לפנות בוקר, נהרגו ונפצעו בהתקפה מספר לא ידוע של קצינים וחיילים של המליציה העיראקית, קצינים איראניים וקצינים וטכנאים של חיזבאללה.

מעדויות של ראשי שבטים סוניים המתגוררים באזור עולה, כי המחנה הזה שימש כתחנת מעבר לטילים בליסטיים איראניים שהוברחו מאיראן, ומשם הועברו כנראה למליציות העירקיות השיעיות הנלחמות בסוריה, ולחיזבאללה.  עדויות אחרות מוסרות, כי במחנה היה מתקן להרכבת טילים, שחלקיהם היו מוברחים מאיראן במשאיות קירור להובלת מזון.

ישנם גם סימנים המעידים כי גורם צבאי מקצועי בעל יכולות מודיעיניות גבוהות הוא עומד מאחורי ההתקפה.
עצם העובדה שההתקפה נערכה בשני שלבים מעידה על כך.

בשלב הראשון תקף מל"ט לא מזוהה את המבנים במחנה המרוחק הזה, כ-110 ק"מ צפונית-מזרחית לבגדאד, וכמחצית השעה לאחר מכן הופיע מל"ט שני שחזר ותקף את אותה מטרה.
לא רק שהתוקפים רצו לוודא שהמטרה הושמדה, אלא הם גם ניסו לפגוע בכל מי שחש לעזרתם של ההרוגים והפצועים במקום.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כמה עדויות של תושבים המתגוררים בסביבה, ואשר סיפקו סרטי ווידיאו על שהתרחש טוענות, כי יומיים לפני התקיפה (ביום ד' 17.6) נראה מעל המחנה של המליציה השיעית מטוס ביון אמריקני מדגם B350 reconnaissance plane  שערך כמה גיחות.
זהו מטוס ביון סודי שמסופח לכוחות המיוחדים האמריקנים הנלחמים נגד גורמי טרור בחזיתות שונות בעולם. ידוע כי המטוס הזה מוצב גם ליד הכוחות האמריקנים המיוחדים הפועלים בעיראק, לאחר שלפני שנתיים ב-2016, הוא התרסק בעת ביצוע משימה בעיראק.

דוברים צבאיים אמריקנים הכחישו ביום שישי בתוקף, כי כוחות אמריקנים היו מעורבים  בהתקפה בעיראק, אשר התרחשה בדיוק באותו זמן כאשר אוניית התקיפה ונחיתה האמריקנית 'בוקסר' USS Boxer, הפילה מל"ט איראני מעל מצרי הורמוז.
הכחשה זו איננה אומרת, כי ארצות הברית לא סיפקה מידע מודיעיני על המתרחש במטה  של חטיבת מס' 52 של כוח באדר לגורם שתקף את המחנה.
אפשרות נוספת: צבא ארצות הברית בדק באמצעות מטוס הביון מידע מודיעיני שהועבר אליו על ידי הגורם שהודיע לוושינגטון כי הוא עומד לתקוף את המחנה.

בהקשר הזה האצבע מופנית לעבר סעודיה, שמל"ט שבא מעיראק תקף באמצע חודש מאי את צינור הנפט המרכזי שלה המעביר נפט ממזרח המדינה למערבה לחופי הים האדום. ההנחה היא שלא הסעודים ולא ארצות הברית יכולים להרשות לעצמם, כי איראן תפתח חזית שלישית נגדם מעיראק, לאחר שהיא כבר תוקפת אותם מתימן ובמפרץ.

אפשרות נוספת היא כמובן ישראל, שלא פעם הזהירה לאחרונה כמה פעמים, כי לא תאפשר לאיראן להציב טילים בליסטיים בעיראק שישוגרו משם לעבר מטרות בישראל.

ההתקפה על מחנה כוח באדר בארמילי, היא התפתחות צבאית הרבה יותר משמעותית, ממעצר מכלית הנפט הבריטית Stena Impero, בידי הצי של משמרות המהפכה האיראניים.
בעוד שבמקרה של המכלית ברור, כי לא ארצות הברית ולא בריטניה הנתונה במשבר פוליטי עמוק פנימי, ייזמו פעולה צבאית כדי לשחרר אותה, הרי במקרה של ההתקפה בעיראק נחשף בפעם הראשונה, כי מתחת לכסות של 'המלחמה השקטה', מתחוללת התנגשות אלימה יותר בה כל הצדדים המעורבים מעמידים פנים כאילו הם אינם מעורבים בה.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות