ההתקפות של ISIS על הערים המרכזיות בארה"ב ובאירופה תמשכנה


אין לנשיא ארצות הברית באראק אובמה אסטרטגיה ברורה איך  לנצח ולהשמיד את ISIS, מלבד לומר שזו תהייה מלחמה ארוכה וקשה.
זו היא אחת הסיבות העיקריות מדוע אבו באקר אל בגדאדי  איננו חש עדיין כי שהוא עומד בפני תבוסה צבאית, וכל פעם שהלחץ הצבאי האמריקני, או הרוסי, מתגבר עליו בחזית אחת, הוא פותח בחזית חדשה נוספת.
כך היה כאשר האמריקנים והרוסים בתחילת השנה בעזרת כוחות מקומיים הנתמכים על ידי חיילות האוויר של שתי המעצמות החלו דוחקים את ISIS משטחים שכבשו באמצע 2014 בסוריה ובעיראק. ISIS הגיב בהעברת חלק גדול מכוחותיו ללוב ופתיחת חזית חדשה שם. ISIS העביר ללוב לא פחות מ-5,000 לוחמים, שנעו מעיראק לדרום ירדן, משם לחצי האי סיני, ודרך מצרים ללוב. איך קרה שלא לאמריקנים ולא לאף אחד במערב הייתה יכולת לעצור תנועה זו ולהפסיקה?
בלוב ISIS מצא תשובה חלקית ללחץ הכספי אותו הנשיא אובמה תיאר באריכות ביום ג' כאשר שירטט קווים של מלחמתו ב-ISIS.  במקום ההכנסות הנפט הסורי ש-ISIS איבד בהפצצות האמריקניות על בארות ומתקני הזיקוק, ומאגריו הכספיים, הוא מצא את הנפט הלובי ואת הכנסות ממעורבותו  בהברחת מהגרים ובשווקי הנשק השחורים של המזרח התיכון.
רק לאחר ש-ISIS התבסס בלוב, במרחק של 200 ק''מ  בלבד מאירופה, החלו האמריקנים והאירופאים בניסיון צבאי מצומצם ביותר לתקוף אותו. 
חזית חדשה חשובה אחרת אותה ISIS פתח היא חזית הטרור בערים האמריקניות והאירופאיות.
הנשיא אובמה  מתאר את המלחמה בארגון הטרור כאילו מדובר במלחמה חד-צדדית בה רק צד אחד נלחם ומשיג הישגים צבאיים. אולם המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של  תיקדבקה מציינים  כי זו איננה המציאות.
מדובר במלחמה קשה הנמצאת בעיצומה, וכמו בכל מלחמה, לצבאות המשתתפים בה יש ימים טובים של הישגים, ויש ימים רעים של כישלונות.
התקפת הטרור באורלנדו ביום א' 12.6, בה נרצחו 49 אזרחים אמריקנים על ידי איש שנשבע אמונים לאבו באקר אל בגדאדי היה אחד מהימים הגרועים האלה, בהם אמריקה ספגה מכה קשה.
אובמה ניסה ביום ג' להפריד בכל כוחו הרטורי והאינטלקטואלי בין עומר מאטין בן ה-29, ובין האיסלם ושבועת האמונים של הרוצח לאבו באקר אל-בגדאדי, על ידי שתיאר אותו 'כאיש מופרע'. הבעיה היא שרטוריקה כזו יכולה להחזיק מעמד עד לפיגוע הבא-אבל לא יותר מזה.
ברור שאפשר להגדיר צעירים מוסלמים המכינים את עצמם לבצע פיגועים המוניים כתגובה לקריאתו של אל-בגדאדי לבצע פיגועים- 'כמופרעים'. אבל אי אפשר בדברים אלה בלבד להפסיק את התופעה הנוראה אשר לאחר סאן ברנרדינו, פריס, בריסל, הפלת מטוסי הנוסעים הרוסיים והמצריים, עמן בירדן ושרונה בתל-אביב, ועכשיו אורלנדו,  וכל זאת בתקופה של פחות משנה אחת, מתפשטת כמו מגפה שאי אפשר לעצור אותה.  
דבריו של אובמה לא יצליחו להרגיע את האוכלוסייה האמריקנית החוששת עתה יותר מתמיד מהתגברות גל הטרור מבית.
עיסוקם של הנשיא אובמה ושל המועמדות לנשיאות הדמוקרטית לנשיאות הילארי קלינטון בשאלת היכולת לרכוש נשק בארצות הברית, היא הסחה נוספת מהבעיה המרכזית.  נניח שבעתיד הקרוב אי אפשר יהיה לרכוש כלי נשק  צבאיים בחנויות הנשק בארצות הברית. האם זה ימנע מצעירים מוסלמיים המוכנים להתגייס לקריאתו של אבו באקר לבצע פיגועים  למצוא ולהשיג את הנשק ממקורות אחרים?
אותם הדברים אמורים לגבי ההסבר הארוך אותו אובמה הציג האם השימוש במושג 'איסלם קיצוני' ישנה משהו בנכונותו של ISIS להרוג אמריקנים. ציטוט המקור: What exactly would using this label accomplish? What exactly would it change? Would it make ISIL less committed to try and kill Americans?.
אובמה בעצמו אמר ביום ג', 'תווית איננה אסטרטגיה'  label is not a strategy  , אבל מה האסטרטגיה?
לכל עם וצבא המנהלים מלחמה צריכות להיות הגדרות מדויקות מי הוא האויב נגדם ומולם הם נלחמים. אם הגדרה כזו  לא רק שאיננה קיימת, אלא  שתוך כדי המלחמה מנסים עוד לטשטש אותה, כפי שאובמה עשה ביום ג', המלחמה תמשיך להתנהל, כפי שהיא מתנהלת היום, מעמדה של נחיתות מול האויב שבנחישותו אין סדקים.
 אפילו אם דבריו של אובמה על האיסלם הקיצוני נכונים, השאלה היא איננה כפי שהוא הציג האם מיליארד מוסלמים קיצוניים? בוודאי שלא! 
אבל אסור, כחלק מהאסטרטגיה במלחמה, להתעלם מכך שישנם מאות אלפים אם לא כמה מיליוני מוסלמים החשים אהדה  לאבו באקר אל בגדאדי, ומוכנים לתמוך בו בצורה זו אחרת בפעולותיו נגד העם האמריקני והמערב. מי שמתעלם מעובדה זו קובר את ראשו בחול.  
מאחר ובדבריו של אובמה לא הייתה אפילו הצעה מעשית אחת כיצד לעצור את הטרור הביתי של אבו באקר אל בגדאדי-ההתקפה בה ISIS על הערים האמריקניות והאירופאיות תמשכנה.          
           

Print Friendly, PDF & Email