הואט קצב ההפצצות הרוסיות בסוריה-תחזוקה ומזג אוויר


(מפת ההפצצות של חיל האוויר הרוסי בסוריה בתחילת חודש ינואר 2016)
מקורות מודיעין העוקבים אחר ההפצצות של חיל האוויר הרוסי בסוריה מדווחים, ביום ב' 11.1, כי הואט מאוד קצב ההפצצות והתקיפות של מטרות קרקע של חיל האוויר הרוסי בסוריה. המקורות אומרים, כי קצב הפעולות האוויריות הרוסיות בעשרת הימים הראשונים של חודש ינואר 2016, הוא הנמוך ביותר מאז החלו התקיפות הרוסיות לפני ארבעה חודשים באוקטובר 2015. הסיבה המדויקת להאטת קצב ההפצצות הרוסיות איננה ידועה אבל קיימות שלוש השערות להתפתחות זו.
1. הקצב המואץ של ההתקפות הרוסיות בחודש האחרון, בייחוד בדרום ובצפון סוריה, היה כל כך אינטנסיבי עד אשר התעוררו בעיות הקשורות בתחזוקה הטכנית של המטוסים. צוותי הקרקע הרוסיים אינם עומדים במעמסה המוטלת עליהם, ואינם מצליחים לתקן את המטוסים, להכשירם לטיסה ולחמש אותם, במהירות הנדרשת מהם.
2. תנאי מזג האוויר המשתנים במהירות במרחבים האוויריים של סוריה. המהפכים המהירים מסופות שלג, לזרמי אוויר חמים, מקשים מאוד על צוותי האוויר והקרקע של חיל האוויר הרוסי, שאינם מורגלים לתנאי מזג אוויר המזרח תיכוניים.
3. הרוסים רגילים לחגוג את ראש השנה האזרחי ואת חג המולד האורתודוכסי החל מ-1 לינואר ועד ל-13 בינואר. (חג המולד האורתודוכסי היה ב-7 לינואר). אפשר וצריך להניח כי חלק גדול מכוחות האוויר הרוסיים בסוריה בחרו לחגוג מאשר לתקוף.
המטכ''ל הרוסי היה ער לדיווחים אלה במערב. בניסיון ברור להדוף אותם פורסמו ביום ב' במוסקבה מספרים רוסיים רשמיים על מספר גבוה מאוד של תקיפות אוויריות רוסיות.
לפי המטכ''ל הרוסי,  מאז תחילת השנה החדשה, כלומר ב-12 הימים הראשונים של שנת 2016, ביצעו המטוסים הרוסיים 311 תקיפות של 1097 מטרות טרור.  ההודעה הרוסית גם התפארה בכך כי בפעם הראשונה לאחר תקופה ארוכה נחת מטוס קרב של חיל האוויר הסורי מדגם מיג MiG-23 בבסיס האווירי של העיר חמה Hama במרכז סוריה, שהיה עד עכשיו משותק משום שהיה מטווח על ידי הארטילריה של המורדים הסוריים. עתה הודות להפצצות הרוסיות המורדים נהדפו מהאזור וחיל האוויר הסורי יכול לחזור ולפעול מתוך הבסיס הזה.
הבסיס האווירי בחמה שולט על  הדרך המהירה  מס' 5 המחברת את חאלב עם דמשק, שהיא עורק האספקה והתנועה היחיד של צבאות סוריה, חיזבאללה, והמליציות הפרו איראניות  ממרכז סוריה לצפונה. כמו גן מגן בסיס התעופה בחמה על כל אזור לטקיה המשמשת מרכז הכוח והשליטה של הנשיא בשאר אסד.
חוגים מודיעיניים מערביים ומזרח תיכוניים שבדקו את מספרי התקיפות שפרסמו ביום ב' הרוסים, אמרו למקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי המספרים האלה מוגזמים.
החזרת השימוש של הבסיס האווירי בחמה לידי חיל האוויר הסורי מתקשרת עם פעולה נוספת של המפקדה הרוסית בלטקיה.  זו העבירה בימים האחרונים צוותים של כוחות רוסיים המורכבים מקצינים של חיל האוויר הרוסי ואנשי הכוחות המיוחדים הרוסיים אל אזור מערב תדמור  Palmyra, במטרה להכין  מתקפה על שדות התעופה הסוריים הנמצאים מערבית לעיר ואשר אנשי ISIS שולטים בהם.
נראה כי הרוסים החליטו להתרכז בזמן הקרוב בהדיפת כוחות המורדים הסוריים כולל ISIS, מבסיסי אוויר הנמצאים בידיהם. אם חיל האוויר הסורי יוכל להתחיל להשתמש בבסיסים אלה למטרות מבצעיות הדבר יקל על העומס המוטל על כוחות חיל האוויר הרוסי הנמצאים בסוריה. 

 

Print Friendly, PDF & Email