הודו שיגרה לוויין צבאי מתוצרת התעשייה האווירית הישראלית ה-IAI לחלל. זהו הלוויין הראשון בסדרה של לוויינים צבאים ישראליים שהודו עומדת לשגר. הוא נחשב כאחד מהלוויינים המתקדמים בעולם.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הודו החליטה על רכישת הלוויין הישראלי 'טקסאר' TecSAR, אותו ההודים קוראים ריסט RISAT 2, לאחר התקפת הטרור במומבאי בחודש נובמבר 2008, בה נהרגו 161 איש, ביניהם 5 ישראלים ויהודים. פעולת רכישת הלוויין ושיגורו מהווה את עסקת רכישת לוויינים ממדינה אחת לשנייה המהירה ביותר שבוצעה אי פעם. זו פעם ראשונה שמדינה כלשהי רוכשת ממדינת אחרת לוויין ריגול, ומשגרת אותו תוך 5 חודשים.
עשרת אנשי הטרור, אנשי לאשקר-א-טייבה, שהיא היום אחת מהזרועות הביצועיות של אל קעידה, הגיעו למומבאי באמצעות ספינה הודית עליה הם השתלטו בים הערבי.
עובדה זו חשפה בסוף שנה שעברה את העובדה כי להודו המשקיעה כל שנה מיליארדים להפיכת צבאה לאחד מהצבאות המתקדמים ביותר, אין לוויינים המסוגלים לראות בשעות הלילה או דרך העננים, בייחוד בתקופת המונסונים הנמשכת כמה חודשים בשנה.
ארגון אל קעידה אשר היה מודע לחולשה הזו של הודו, ניצל אותה בתכנון ההתקפה במומבאי.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי עובדה זו מראה פעם נוספת את היכולת המודיעינית של אל קעידה ואת ההכנות המקיפות המבצעיות שארגון הטרור משקיע בכל פעולת טרור גדולה שהוא מכין. ההכנות לפעולה במומבאי נמשכו קרוב לשנתיים.
לאחר התקפת הטרור במומבאי הודיע צבא הודו לממשלת ניו דלהי, כי אין באפשרותו להגן על מדינת הענק לא מפני פעולות טרור דומות ולא מפני התקפה של טילים בליסטיים מאחר ואין ברשותו לווייני ריגול המסוגלים לאתר מטרות כאלה. כל הלוויינים ההודים הצבאיים הנמצאים בחלל אינם מסוגלים לפעול בלילה, ואינם מסוגלים לפעול בעת עננות כבדה.
הלוויין שמשקלו 300 ק"ג, ואשר אנטנת המכ"ם הענקית שלו שהיא בצורת צלחת, מסוגלת לפעול בכל תנאי מזג האוויר ובלילה, שוגר ביום ב' בבוקר מאתר שיגור הטילים בדרום הודו שריאריקוטה Sriharikota באמצעות טיל הודי PSLV-C12, שהוא טיל בעל 4 שלבים המונעים בדלק מוצק. הלוויין נכנס למסלולו בחלל 20 דקות לאחר שיגורו.
ישראל שיגרה לוויין דומה באמצעות טיל הודי ומאתר שיגור בהודו עוד בינואר 2008.

Print Friendly, PDF & Email