הוויתורים של נתניהו: דחיית תקיפה איראן, 'ריסון הבנייה' בהתנחלויות, 'התנצלות מרמרה'

התירוץ הקלוש של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי התנצל בפרשת מרמרה בגלל המצב המדרדר בסוריה, היה תקף במשך כל השנה השלישית בה מתנהלת המלחמה בסוריה, ויהיה תקף ואולי גם יתגבר גם בחודשים הבאים.
אולם למה בדיוק שייך וויתור אחר שראש הממשלה נתניהו הסכים לעשות לנשיא ארה''ב באראק אובמה, והוא 'לרסן' את הבנייה ביישובים ישראליים הנמצאים מחוץ לירושלים ולגושי ההתיישבות הגדולים? את זה, אם רוצים אפשר, אפשר לייחס למצבו הקשה של מלך ירדן עבדאללה, גם כן בגלל המלחמה בסוריה?
צריך לומר בצורה ברורה, מדובר בהתנצלות+הקפאה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו עשה לנשיא אובמה שלושה וויתורים גדולים:
1. הוא הסכים לדחות כל פעולה צבאית ישראלית נגד איראן עד לאחר הבחירות לנשיאות איראן בחודש יוני השנה, כלומר בעוד שלושה חודשים נוספים. גם לאחר מכן יש הסכמה אמריקנית-ישראלית שלא תהייה פעולה צבאית, אלא אם וושינגטון וישראל יחליטו על כך.
מאחר ודברים אלה נשמרים בסוד, אין צורך להגדירם.
2. הנושא הפלסטיני הוא הרבה יותר סבוך: למרות כל הבטחותיו והתחייבויותיו לציבור הישראלי וחלק מחברי ממשלתו, התחייב נתניהו בפני הנשיא אובמה 'לרסן' את הבנייה בישובים שמחוץ לגושי ההתיישבות הגדולים.
כאן כבר אין מקום רב לשחק במילים. הישראלים מדברים על 'ריסון', האמריקנים, הירדנים, ואבו מאזן מדברים על 'הקפאה' של הבנייה. דברים אלה יציגו עבדאללה מלך ירדן ואבו מאזן בכינוס המנהיגים הערביים שיתכנסו בדוחה קטאר בעוד יומיים ב-26 למרס. אבו מאזן יציג את ההקפאה החדשה, השלישית במספר של נתניהו, ככרטיס הכניסה שלו למו''מ המתחדש עם הפלסטינים.
נתניהו יכחיש, או יתפתל סביב המילה 'ריסון', כפי שהוא עושה זאת עכשיו לגבי המושג 'התנצלות'. יכול גם להיות שחג הפסח יבוא לעזרתו, וכאשר למעלה ממיליון ישראליים נמצאים בחו''ל, ועוד כמה מיליונים יהיו בדרכים בדרכם לאתרי נופש, רק מעטים ישימו לכך לב, אבל מה עם שר המסחר והתעשייה נפתלי בנט? האם מפלגת 'הבית היהודי' מסכימה עם 'הריסון' בבנייה? האם יו''ר וועדת החוץ והביטחון אביגדור ליברמן, וסגן השר החדש לביטחון דני דנון, יקבלו זאת? האם אנו כבר עומדים בפתח המשבר הקואליציוני הראשון, עוד בטרם החלו הממשלה והכנסת החדשה את פעולתן?
3.
הוויתור השלישי של נתניהו הוא כמובן 'ההתנצלות' לטורקיה. הטעות של נתניהו 'בהתנצלות' זו הייתה שבכך הוא ביטל למעשה את כל ההישגים שהשיג מבצע 'עמוד ענן' של צה''ל בעזה, לפני חמישה חודשים בנובמבר 2012. 'בהתנצלות הטורקית' פגע נתניהו בצה''ל פעמיים. פעם בים ופעם ביבשה. ולכן לא צריך להתפלא כי החמס שוב מכריז על עצמו כמנצח.
כאן המקום לציין, כי גם הנשיא אובמה עשה לנתניהו כמה וויתורים גדולים. בין השאר הוא הבטיח לספק לצה''ל מערכות, שאת טיבן אנחנו מנועים מלפרסם, מערכות שארה''ב סירבה זמן רב להעביר לנו. כמו כן ייתכן מאוד כי כפי שאנו שמענו בסוף השבוע על פריצת דרך ביחסים עם טורקיה, נשמע מאוד בקרוב גם על פריצת דרך ביחסי ישראל-מצרים, וכמו בנושא הטורקי נשמע פריצת דרך ביחסים שבין צה''ל לצבא מצרים. כל הישגים אלא של נתניהו, אינם מבטלים את הוויתורים שהוא עשה לטורקים ולפלסטינים.
 

Print Friendly, PDF & Email