הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם: מצאנו כמויות `בלתי מוסברות` של פלוטוניום ואורניום מעושר בדרגה גבוהה מאוד, ליד אחד המתקנים הגרעיניים האיראנים.

תיקדבקה: הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם בווינה דיווחה בלילה, כי אנשיה מצאו כמויות `בלתי מוסברות של פלוטוניום ואורניום מעושר בדרגה גבוהה מאוד, ליד אחד המתקנים הגרעיניים האיראנים, והיא דורשת על כך הסברים מטהרן. חומרים כאלה משמשים כחומר לבניית ראשי חץ גרעיניים to make the fissile core of nuclear warheads. הודעת הוועדה מחזקת את הידיעות המודיעיניות, עליהן תיקדבקה דיווח בחודשים האחרונים, כי איראן מפתחת אופציה גרעינית צבאית בשני מסלולים. בניית נשק גרעיני המבוסס על אורניום מעושר, ובניית נשק גרעיני המבוסס על פלוטוניום. בדו"ח שוועדה מכינה לפרסום בשבוע הבא, היא מאשימה את טהרן באי שיתוף פעולה עם פקחי הוועדה בצורה שמעוררת חשד כי איראן נמצאת בעיצומו של פיתוח גרעיני צבאי. מוקדם יותר הכריז נשיא איראן מוחמד אחמדינז`אד כי איראן עומדת לחגוג בעוד 3 חודשים, בפברואר 2007, `את ההצלחה האיראנית בהשגת יכולת גרעינית מלאה`. המקורות האיראנים שלנו מוסרים כי בתדרוך לכתבים מקומיים אמר אחמדינז`אד כי אחד מההישגים הגרעיניים האיראנים `הוא יחיד מסוגו בעולם, ואיראן היא המדינה היחידה שיש בידה גישה לטכנולוגיה זו`. בלילה הודיעה טהרן כי מצמצמת את העסקות הכלכליות והקניות שהיא עורכת בדולרים למינימום ההכרחי, כתגובה לצעדים האמריקנים נגד הבנקים האיראנים ולעליית רף המתיחות מסביב לתוכנית הגרעינית שלה. שר הכלכלה האיראני דווד דנש ג`עפרי Davoud Danesh Jafari , אמר כי איראן תשתמש בעסקותיה במטבעות אחרים מלבד הדולר. החלטה איראנית זו באה בעקבות דבריו של הנשיא בוש לאחר פגישתו עם אולמרט, כי ארה"ב תפעל למען בידודה הכלכלי של איראן.
הצהרתו של נשיא איראן באה בתגובה להצהרות האחרונות של הנשיא ג`ורג בוש, והצהרות הישראלית שהושמעו בימים האחרונים על ידי ראש הממשלה אהוד אולמרט, וראש האופוזיציה בנימין נתניהו בארצות הברית, כי אסור לתת לאיראן לעבור את הסף של השגת יכולת טכנולוגית גרעינית.
`איראן` אומר אחמדינז`אד `תחגוג ב-10 ימי חג השחר` Ten-Day Dawn, (שהם חגיגות ייסוד הרפובליקה הדתית השיעית האיראנית), `את ההצלחה האיראנית בהשגת יכולת גרעינית מלאה`. במילים אחרות, נשיא איראן אומר לאמריקנים ולישראלים, רבותי, אחרתם את הרכבת. בעוד אתם מדברים על עצירת התוכנית הגרעינית האיראנית, אנחנו כבר השלמנו אותה, ויש ביכולתנו להפעיל את כל האופציות הגרעיניות, כולל בניית פצצה גרעינית. חג השחר האירני נחוג בין 1 ל-10 בפברואר 2007, כלומר בעוד כ-3 חודשים.
המקורות האיראנים של תיקדבקה: אין ספק כי איראן התקדמה באחרונה בצורה דרמטית בתוכניתה הגרעינית, בעיקר בגלל עזרתן של סין וצפון קוריאה, כפי שדיווחנו בלעדית ביום שני 13.11, בידיעה על אנשי גרעין איראנים שביקרו במתקנים הגרעיניים של צפון קוריאה.
המקורות האיראנים והמודיעיניים של תיקדבקה גם מניחים כי אכן בידי האיראנים נמצאת כבר הטכנולוגיה הדרושה לבניית נשק גרעיני, אולם השאלה הגדולה היא אם האיראנים פתרו כבר את כל הבעיות הטכנולוגיות העומדות לפניהן להפוך את הידע הזה לכלי נשק מבצעיים. לפי דברי אחמדינאז`ד התשובה היא כן! לפי המידע המודיעיני, התשובה היא: עדיין לא!
האיראנים עומדים בפני בעיות טכנולוגיות רבות גם בתחום העשרת האורניום. למרות הצלחתם להפעיל מס` מצומצם של כמה מאות צנטריפוגות מתקדמות מדגם P2 עדיין לא הצליחו האיראנים להבטיח הפעלה רצופה ומהירה של עשרות אלפי צנטריפוגות, שתבטחנה להם את הכמויות הדרושות להם של אורנים מעושר, בהן הם יוכלו לבנות נשק גרעיני. לכן, הדגיש אחמדינז`אד בדבריו ביום ג`, כי טהרן חותרת עתה לבנייתן והפעלתן של 60.000 צנטריפוגות.
מאוד ייתכן, כי דבריו של נשיא איראן אחמדינז`אד ביום ג` 14.11, הם לא יותר מאשר תרגיל איראני שנועד להסיר מעל טהרן את הלחץ האמריקני-ישראלי שאומר: בעוד אתם מדברים, אנחנו כבר סיימנו את עבודתנו. אפילו תתקיפו אותנו, כל מה שתוכלו לעשות הוא לפגוע במתקנים הגרעיניים שלנו, אבל כבר לא תוכלו לקחת מאתנו את הידע הגרעיני המלא המצוי ברשותנו.
המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי ברקע קיימת עוד אפשרות אחת עלייה לא האמריקנים ולא הישראלים מדברים בקול רם. איראן יכולה לקנות ידע או אפילו כלי נשק גרעינים כאלה הנמצאים `על המדף`. ההנהגה האיראנית מוכנה לשלם סכומים של כמה מיליארדי דולרים עבור ידע טכנולוגי כזה, למשל לצפון קוריאה. כרגע אין שום הוכחה מודיעינית כזו במערב או בידי ישראל כי אכן עסקה כזו בוצעה או הושלמה, וכי מידע כזה אכן הועבר לידי איראן. אבל אי אפשר לשלול אפשרות כזו.

Print Friendly, PDF & Email