הוכרע הקרב על דמשק. מבוכה ודאגה בצה"ל מחשיפת מודיעין אסטרטגי לקוי על המצב בשטח

שר הביטחון משה יעלון אמר ביום ב' 3.6, בישיבת וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי המורדים הסוריים 'מחזיקים לפחות בארבע רבעים בדמשק', בעוד שלמעשה יש להם רק כיסי התנגדות מעטים ברבעים אלה, וחלקם הגדול טוהר כבר על ידי הצבא הסורי.
קצין בכיר בצה''ל והמקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הקרב על דמשק כבר הוכרע וכי לנשיא אסד ולצבאו יש עתה שליטה כמעט מלאה על הבירה הסורית, דבר המהווה ניצחון והישג חשוב על המורדים הסוריים. המורדים מסוגלים ליזום מהכיסים שעדיין הם מחזיקים בהם ירי מוגבל, אולם הם אינם מסוגלים ליזום התקפות, ולאיים משם יותר לא על מרכז הבירה הסורית, וגם לא על נמל התעופה והבסיס האווירי הסורי הגדול שלידו.
מצב צבאי זה הביא לכך כי מטוסי תובלה רוסיים ואיראניים חידשו את נחיתותיהם בדמשק, כאשר הם מביאים אתם את הציוד הדרוש ללוחמה היומיומית של הצבא הסורי.
ביומיים האחרונים ( 3.6-2) ביצעו הכוחות הסוריים המורכבים מהדוויזיות מס' 4 ומס' 3 הסוריות שלצידן פועלים כוחות-פוג'ים של חייל קומנדו סוריים, פעולת מלקחיים באזורים המזרחיים של פרברי דמשק והצליחו לדחוק משם את רוב כוחות המורדים אל מחוץ לעיר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כל הצירים העיקריים לדמשק וממנה נמצאים עתה בידי יחידות של הצבא הסורי. הצבא שולט גם באזורים המערביים של הבירה, כאשר כל האזור מדמשק מערבה, דרך אזור זבאדני ועד לגבול סוריה-לבנון  מטוהר מעתה ממורדים.
ביום ב', וביום ג' 4.6 המשיכו כוחות סוריים ושל חיזבאללה במצור על הרובע הצפוני של העיר אל-קוסייר. כוחות אחרים סוריים ושל חיזבאללה השלימו מבצע בזק בו השתלטו על כל האזור הכפרי מסביב לעיר חמה. כוחות אחרים של חיזבאללה נערכו ליד חלאב.
מקורות בכירים בצה''ל אמרו, כי דבריו של שר הביטחון יעלון, על המצב בדמשק ועל כך כי אסד שולט ב-40 אחוז משטחה של סוריה, מצביעים על כך כי המידע המודיעיני הישראלי על המצב בשטח לקוי ואיננו מדויק.
שר הביטחון יעלון, אמרו המקורות, מקבל מידע זה מגורמי המודיעין וכאשר הוא חושף אותו בפומבי מתברר עד כמה הוא איננו מדויק וכי צה''ל פועל לפי הנחות מוטעות. הגורמים הבכירים אמרו, כי מצב זה מדאיג מאוד, וכי הוא מצביע על ליקויים בהסקת המסקנות הנכונות מהמידע המודיעני הגולמי. בייחוד מדאיג מצב זה בגלל שתי סיבות עיקריות:
1. עתה, חודש ימים לאחר ההפצצה הישראלית הנרחבת על מרכזי הנשק הסורי-איראני בדמשק ב-5 למאי, מתברר כי ההפצצה לא השיגה את יעדיה. נשיא סוריה בשאר אסד לא רק שנחלש מהפצצה אלא התחזק.
2.
ישראל טוענת כל הזמן כי היא עוקבת בקפדנות אחר התנועות הצבאיות המתבצעות בסוריה ובייחוד בדמשק, כדי לנסות ולאתר תנועות צבאיות הקשורות בהעברת נשק איראני לחיזבאללה, או תנועות הקשורות בנשק הכימי הסורי. אם המסקנות המתקבלות מהמידע מוטעות, הדבר יכול להביא להתפתחויות בלתי צפויות במצב הצבאי שיפתיעו את ישראל.
המקורות הצבאיים מביאים לדוגמא את הכוח הצבאי הגדול של חיזבאללה החונה עתה ליד העיר דרעא.
כוח זה מקבל כל הזמן תגבורות מלבנון, כשהוא נערך ביחד עם יחידות סוריות לכבוש את כל הכפרים בחורן וברמת הגולן הסורית, הגובלים עם ישראל. ברגע שמתקפה זו תפתח, ולפי ההערכה הצבאית, זו שאלה של כמה ימים ספורים בלבד, ישראל וצה''ל ימצאו את עצמם בפעם הראשונה מול יחידות צבאיות של חיזבאללה מצוידות בנשק כבד ובטילים כשהן נעות על קו הגבול בין סוריה וישראל, או מוצבות מול המוצבים והיישוביים הישראליים ברמת הגולן.
במילים אחרות, להערכה של מספר גורמים ישראליים, כי חיזבאללה מחליש את עצמו צבאית במעורבותו בסוריה, אין בשלב זה כל ביסוס. לעומת זאת ברור כי צה''ל חייב להיערך עתה לקראת יצירת מצב צבאי חדש ברמת הגולן.
כשאר נשיא סוריה בשאר אסד אמר ב-30.5, כי יש עליו לחץ חזק להרשות פעולות צבאיות מסוריה מול רמת הגולן הישראלית, הוא התייחס ללחץ פנימי סורי, וזה לא היה מקרה שהוא לא הזכיר את חיזבאללה.
 

Print Friendly, PDF & Email