הולכים ומתגברים הקולות במערב, כולל בוושינגטון, להביא לסיום את המלחמה באוקראינה, ולהגיע לפתרון מוסכם עם הרוסים דבר שיצריך וויתורים  טריטוריאליים אוקראיניים

השבוע כאשר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הכריז כי הוא מעניק עוד 1 ביליון דולר לאוקראינה למימון המלחמה נגד רוסיה, הגיעה העזרה הכלכלית ובנשק האמריקנית לאוקראינה לסך 5.6 ביליון דולר מאז 24 בפברואר כאשר צבא רוסיה פלש לאוקראינה. 
זו הוצאה אמריקנית גדולה בתנאים של אינפלציה גבוהה של 8.5 אחוז ששוררת בארצות הברית.  
באותה תקופה רוסיה הרוויחה ממכירות הנפט למעלה מ-97 ביליון דולר. מספיק כסף לא רק למממן את המלחמה, אלא גם לעצור את הסנקציות המערביות. הכנסות רוסיה ממכירות הנפט יגיעו השנה ל-285 ביליון דולר, לעומת 236 ביליון בשנה שעברה.
הצבא האוקראיני מתלונן על כך שמשלוחי הנשק המערביים מגיעים לחזית באיטיות. זו תלונה נכונה, אולם מקורות צבאיים מערביים מציינים באחרונה, כי הצבא האוקראיני הולך ומתקרב לנקודה בה הוא לא יוכל יותר לקלוט משלוחי נשק נוספים, וכי לא יהיו לו מספר חיילים  שיפעילו מערכות נשק אלה.
זה הרקע שבמערב, כולל בארצות הברית, גברו השבוע הקולות כי צריך למצוא פתרון מדיני למלחמה, אחרת-טענו הקולות-המלחמה באוקראינה תימשך שנים רבות ותעלה למערב סכומים שהוא לא יוכל לעמוד בהם.
זו גם הסיבה מדוע נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר השבוע בעת ביקור בקייב, כי על אוקראינה להחליט  בעצמה באם היא רוצה לוותר לרוסיה על שטחים טריטוריאליים כדרך לסיים את המלחמה, Ukraine alone should decide whether or not to accept any territorial concessions towards Russia in view of ending the war. דבריו של מקרון אינם רחוקים מהדברים שאמר לפני כמה שבועות מי שהיה שר החוץ האמריקני הנרי קיסינג'ר  שאמר, כי אוקראינה צריכה לוותר לרוסיה על שטחים כדי להביא את המלחמה לסיומה.  קיסינג'ר עורר אז את כעסם של רבים, אולם היום יש הרבה תומכים בדבריו.
מקורות בוושינגטון אמרו השבוע, כי צבאות רוסיה ואוקראינה  נמצאים עתה במצב בו הם חושבים כי כל אחד מהם יכול לנצח את השני, אולם המציאות היא כי גלגל המלחמה מתחיל לנטות לטובת הרוסים, ובסופו של דבר קייב תצטרך להסכים לשיחות עם מוסקבה בהן היא תצטרך להציע וויתורים טריטוריאליים.
גם השיקול הכלכלי תופש מקום מרכזי בשיקולים להפסקת המלחמה. ההערכה היא שכתוצאה מהמלחמה והסנקציות הכללה הרוסית תתכווץ השנה ב-11 אחוז, אולם הכלכלה האוקראינית תתכווץ ב-45 אחוז, מצב ממנו אוקראינה לא תוכל להתאושש.
ממשל הנשיא ביידן ממשיך לתמוך פומבי בעמדות של אוקראינה מול רוסיה, אבל לא לאט הוא נגרר לסכסוך מזויין  עם מוסקבה, דבר שהוא מנסה למנוע. זה המקור לקולות הנשמעים באחרונה בוושינגטון  כי מלחמת אוקראינה הופכת להיות 'מלחמה ללא סוף' unending war, וצריך לשנות את המצב הזה ובהקדם.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות