הועלתה הכוננות בפני פיגועי מתאבדים של אל קעידה במגראב AQIM, ברכבות ומערכות התחבורה באירופה

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: המפקד העליון של משטרת ושירותי המודיעין הצרפתיים פדריק פאשאנארד Frederic Pechenard, הופיע ביום ד' 22.10 בצהרים בכלי התקשרות הצרפתיים, והודיע כי הועלתה רמת הכוננות בפני פיגועי התאבדות בכל צרפת. גם כך, הייה מצב הכוננות שהוכרז בצרפת, תחילה בחשאי, ביום ה' 16.9 לפני שבוע, בדרגה הגבוה 'אדום מוגבר' ‘reinforced red’. מפקד המשטרה והמודיעין סירב לומר עם הכוננות הועלתה לרמה הגבוהה ביותר האפשרית 'סקרלט' 'scarlet', כלומר 'אדום שני', אולם הדגיש כי ביום ד' הוחמרו אמצעי הביטחון ברחבי צרפת.
'אני לא כאן (בכלי התקשורת), כדי להפחיד אנשים', אמר פדריק פאשאנארד, 'אבל בדידינו מצויות הוכחות רציניות הבאות ממקורות מודיעיניים מהימנים, המצביעים על כך שאנחנו (הצרפתים) נמצאים בסכנה של התקפה רצינית'. ציטוט המקור: I'm not here to frighten people. but we have serious evidence coming from reliable intelligence sources telling us that there is a risk of a major attack.
המפקד הצרפתי אמר כי המידע מצביע על שתי אפשרויות של פעולת טרור: ניסיון רצח של אישיות צרפתית חשובה, או פיגוע המוני במקום הומה אדם כמו, הרכבת התחתית, או מרכז קניות. ציטוט המקור:an assassination bid on an important figure or an attempted mass casualty attack on a crowded public area like a metro train or department store.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי נוסף על מצב כוננות מפני מתאבדים הנמצא בתוקף בכל צרפת הוכרז בתחילת השבוע בחשאי מצב כוננות נגד פיגועי טרור כמעט בכל שדות התעופה הבינלאומיים הגדולים של אירופה, ביניהם נמל 'היתרו' בלונדון, 'סכיפול' באמסטרדם, ונמלי התעופה במוסקבה, ברלין וברומא. כמו כן הוגברו אמצעי הביטחון כמעט בכל תחנות הרכבת ורכבות התחתית המרכזיות באירופה.
מידע מודיעני הממשיך לזרום, משירותי המודיעין הצרפתיים, המודיעין האלג'ירי ה- DGDS, וגם מהמודיעין הצבאי האלג'ירי, משירותי המודיעין המרוקאים ה- DST, והפיקוד האמריקני האפריקאני AFRICOM, הממונה על תיאום המלחמה נגד אל קעידה בקרן אפריקה ובסהרה, המראה כי ארגון אל קעידה בצפון אפריקה AQIM, שלח למערב אירופה, ובייחוד לצרפת, כמה נשים אלג'יריות אשר אומנו לבצע פיגועי התאבדות ברכבות או בתחנות וצמתי רכבות מרכזיות. החשש הגדול הוא, כי מתאבדת כזו יכולה לעלות על אחת מהרכבות המרכזיות המקשרות כמה מדינות באירופה ולבצע בה פעולת התאבדות. זו היא הסיבה מדוע ביום ד' 22.9, פורסם בפריס, כי אחת המטרות המרכזיות של פיגועי ההתאבדות המתוכננים היא תחנת הרכבת בצפון פריס גארד די נורד Gare du Nord, ממנה יוצאות רכבות ללונדון, בלגיה, גרמניה, שוויץ, ואיטליה.
במקביל מוסרים המקורות שלנו ללוחמת טרור, כי הוגברו מאוד גם אמצעי הביטחון בתחנת הרכבת הבינלאומית סנט. פאנקראס St Pancras International Train Station במרכז לונדון, ממנה פועלים 4 שירותי רכבת מרכזיים באירופה ובתוך בריטניה- East Midlands trains, First Capital Connect and Southeastern ו- Eurostar, המקשרת את לונדון עם פריס, בריסל, ואמסטרדם, וערים מרכזיות בגרמניה.
מומחי הטרור של תיקדבקה מציינים כי להתגברות איומי הטרור מצד אל קעידה בצפון אפריקה AQIM ישנן 2 סיבות עיקריות:
1. זרימה של לוחמי אל קעידה ממוצא ערבי היוצאים בשבועות האחרונים מאפגניסטן ופקיסטן, לאור התגברות השמועות על משא ומתן חשאי המתקיים בין ארצות הברית ובין הטאליבן לסיום המלחמה באפגניסטן, אשר יכלול גם הסדרים לגבי אל קעידה.
לוחמים אלה אינם רוצים להיות חלק מהסדרים אלה, והם חוששים כי הם ימצאו את עצמם במצב שלא יוכלו לעזוב במשך תקופה ארוכה את אפגניסטן ואת פקיסטן, כאשר הם מוצאים את עצמם תחת פיקוח של הטאליבן. מיד עם הגיעם של אנשי טרור אלה לצפון אפריקה או לסהרה, הם שואפים לבצע מיד פיגועים במטרות מערביות, כדי להוכיח כי שום גורם לא יצליח להפסיק את פעולות הטרור של אל קעידה.
2. המלחמה החשאית אשר התעצמה בשבועות האחרונים בין צרפת ואל קעידה בצפון אפריקה AQIM ,במדיניות כמו אלג'יריה, מאוריטניה, מאלי, ניז'ר, ואזורי הסהרה הגובלים בהן.
מלחמה זו נושאת אופי בעיקר של חטיפת בני ערובה מערביים, ביניהם צרפתים רבים, אבל גם בריטים וספרדים, תמורתם דורשים אנשי AQIM כופר נפש של מיליוני דולרים.
ב-22 ביולי נהרגו לפחות 7 אנשי AQIM בפעולה של כוחות מיוחדים צרפתיים ומאוריטנים בצפון מאלי, כאשר ניסו לשחרר בן ערובה צרפתי Michel Germaneau בן 78. דווקא אנשי אל קעידה, ולא הצרפתים, הצליחו לחלץ את בן הערובה מאזור הקרבות והוציאו אותו, בתגובה להתקפה הצרפתית להורג.
תגובה נוספת של AQIM, הייתה חטיפתם השבוע של 7 טכנאים גרעיניים שעבדו במכרות האורניום של ניז'ר מהם 5 צרפתים. החטיפה הזו הביאה את מיניסטריון ההגנה הצרפתי לשלוח לניז'ר כוחות אוויר המורכבים ממטוסי תצפית ומטוסי קרב, ויחידה של כוחות מיוחדים בניסיון לאתר את החטופים ולנסות לשחררם.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה כי קשה מאוד להפריד בין פעולות חטיפה המהוות פעולות טרור, לבין פעולות כאלה המבוצעות במטרה להשיג כספים שיאפשרו את המשך פעולותיהן של רשתות הטרור. הסיבה העיקרית לכך היא, שחלק גדול מראשי הרשתות בשטח אינם אנשי אל קעידה אלא מבריחים או פושעים, הפועלים במדינות אלה הגובלות בסהרה, אולם יחד עם זאת הם סרים למרותם של מנהיגי AQIM היושבים במרחק של כ-2000 ק"מ מהם באזורים ההרריים של אלג'יריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות