הופסקה פעולת צה"ל נגד החמס. 'אחר תקופת חיפושים ארוכה שום דבר איננו וודאי' יותר'

זה לא היה מקרה, כאשר בצהרי יום החיפושים ה- 11 אחרי שלושת הנערים החטופים, ביום ב' 23.6, שוחררה לעיתונות הידיעה על תפיסת רוצחו של נצ"מ ברוך מזרחי ז"ל.
בנוסעו עם משפחתו לארוחת החג, בכביש 35, נורה הקצין על ידי מחבל בודד שנמלט מן המקום. הרוצח, זיאד עווד, ממשוחררי עסקת שליט, נתפס בעזרת DNA  שהושאר בזירת הירי, והתבצע כפענוח פשוט יחסית של מחלקת זיהוי פלילי, על אף הזמן הרב שחלף-כחודשיים, מאז הפיגוע מקורות האירוע.
מאחר ותמיד כדאי לסיים פעולה, או שלב בפעולה, באקורד מצליח, במקום באקורד של חוסר הצלחה, כמו  במקרה של החיפוש אחר שלושת הנערים החטופים וחוטפיהם, קיימות תהיות אם הפרסום על תפיסת רוצחו של קצין המשטרה לא נעשה במתכוון  על-מנת להסיט את תשומת הלב הציבורית מהתוצאות העגומות עד כה של החיפושים. לא בכדי הודגשה בידיעה העובדה שהרוצח נמנה על משוחררי עסקת גלעד שליט.
עיתוי שחרור הידיעה על תפיסת רוצחו של נצ"מ ברוך מזרחי, בדיוק ביום, בו  קצין בכיר בצה''ל  משחרר כלאחר יד, את הקביעה כי הסתיימה פעולת צה''ל נגד החמס, סיימה יום בו הסתירות הרבות שהציגו קציני צה''ל לגבי פעולת החיפושים זרעו בלבול ומבוכה. 
עצם העובדה כי מישהו בצמרת המדינית-ביטחונית- מודיעינית החליט לעבור בדיווחים על החיפושים לשיטת ה'שחרור המבוקר' השאולה מעולם הפרמצבטיקה, מעלה שאלות ותהיות לגבי העיתוי, המקום, ועוד שאלות רבות הנשארות ללא מענה,  אשר עצם חשאיותן, רק מגבירים את ההרגשה, כי המלחמה נגד החמס, לא הייתה קשורה בגורלם של שלושת הנערים החטופים. מצב זה אפשר, ביום ב', למנהיג החמס חלאד משעל, להמשיך וללעוג לצה''ל ולשירותי המודיעין הישראליים.  
מקורות צבאיים ומודיעיניים בכירים שתיקדבקה דיבר אתם ביום ב' בלילה מודים, כי לא רק הפעולה נגד מטרות החמס נפסקה, אם כי תמיד קיימת אפשרות שהיא תחודש ברגע שיתקבל מידע מודיעיני חדש, אלא גם הפעולה הצבאית בחברון וסביבותיה.
פעולת החיפושים, אומר קצין אחד, מתמקדת עתה באזור קטן יחסית בצפון חברון, שם פועלים הכוחות על פי רשימת מטרות, כאשר מוטל עליהם לחפש את המטרות, למצוא אותן, ולהניח אותן בפני שולחיהם. זה הוא סדר פעולה הפוך מהמקובל, בו האחריות נופלת על שכם המחפשים בשטח.
לכך התכוון שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, אשר ביקר ביום ב' אצל הכוחות המחפשים, ואמר להם, כי הם פועלים באזור, 'בו קיימת סבירות גבוהה שהחוטפים והחטופים עברו בו'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מציינים, כי כדאי לשים לב למינוח הזהיר בו יעלון השתמש 'החוטפים והחטופים עברו בו'. הוא לא אמר כי החטופים והחטופים 'נמצאים בו', זאת למרות שמקורות מודיעין ממשיכים לטעון בעקשנות כי החוטפים והחטופים  עדיין נמצאים בשטח, ולא עזבו אותו.
במילים אחרות, עתה לאחר 11 יום חיפושים, שום דבר איננו וודאי יותר, כפי שהיה בשבוע הראשון של מבצע החיפושים. 
במבחן התוצאה הסופית, מערך המודיעין של מדינת ישראל לא הצליח, לעת-עתה, להביא לפתרון התעלומה, חרף המאמצים האדירים המושקעים ופעילות בתנאי שטח הנתון כעת לחלוטין בשליטה ישראלית ביטחונית, ומציאות מודיעינית מקלה מאוד ושאמורה הייתה להניב את המידע שיביא לאיתור הנערים ופגיעה בחוטפיהם.  בשונה מזירת החטיפה של גלעד שליט, בו נמנעה כמעט כל גישה למעגלים רחבים של תא השטח בו הוחזק החטוף, המציאות הביטחונית בחברון בימים האחרונים שונה לחלוטין ומאפשרת לצה"ל ולשב"כ חופש מבצעי כמעט מוחלט, בין אם באמצעים מודיעיניים טכנולוגיים-סיגינטיים, ובין אם אנושיים- יומינטיים. זו  מציאות מבצעית נדירה בה אין כמעט כל מניעה מעשית  לתקשר עם סוכנים ומשתפי פעולה ולהפעיל אמצעים מודיעיניים, טכנולוגיים רבים.
סימן בולט נוסף למצב העגום הזה, היא ההחלטה לשלוח את אמהותיהן של שלושת הנערים החטופים  להופיע  ביום ג' 24.6, בפני וועדות האו''ם בז'נווה. קצין בכיר הודה, 'כי נסיעתן האמהות מזכירות פרשות קשות של חטופים אחרים, שמשפחותיהם ניסו לעורר לשווא את המצפון הבינלאומי'. 'כולנו יודעים איך פרשות אלה הסתיימו' אמר הקצין. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות