הופסקו משלוחי נשק רוסיים לסוריה. אוניות מלחמה רוסיות מול סוריה, יצאו מהים התיכון

מפנה דרמטי בלתי צפוי במדיניות הרוסית כלפי משטר בשאר אסד בסוריה.  המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מוסקבה נקטה בימים האחרונים שלושה צעדים צבאיים הקשורים בסוריה, צעדים אלה הכוללים הוצאת אוניות הצי הרוסי מהאזורים במזרח הים התיכון מול סוריה, הפסקת השימוש בבסיס הצי הרוסי בנמל טרטוס, והפסקה של משלוחי הנשק הרוסיים לסוריה.
צעדים אלה מצביעים על כך, כי רוסיה לא רק ממתנת את קשריה הצבאיים עם סוריה, אלא שהיא מרחיקה במהירות את כוחותיה מהאזור, כדי שלא להיות מעורבת בהתנגשות צבאית כאשר ארצות הברית, מדינות מערב אירופה, ומספר מדינות ערביות יחליטו להתערב צבאית בסוריה.
במילים אחרות, במוסקבה קיימת ההערכה מודיעינית, כי התערבות צבאית מערבית-ערבית ישירה בסוריה קרובה  עתה יותר מאשר אי פעם.
המקורות הצבאיים ובמוסקבה של תיקדבקה מציינים, כי נסיגת הכוחות הרוסים מסוריה, צעד שיכול להתבצע רק לפי הוראה אישית של נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, והתנגדותם של מספר אנשי צבא וצי רוסיים בכירים להחלטה זו, היא הסיבה לשורה של הודעות סותרות רוסיות שפורסמו בימים האחרונים לגבי עתידו של בסיס הצי הרוסי במוסקבה, ולגבי המשך שהותם של אנשי צבא רוסיים בסוריה.
ביום רביעי 22.8, אמר מפקד הצי הרוסי תת-אדמירל ויקטור צ'ירקוב Vice Adm. Viktor Chirkov, כי אם הקרבות במלחמה בסוריה יגיעו לטרטוס, ייתכן כי מוסקבה תחליט לפנות את כוחותיה משם. עם זאת צ'ירקוב ציין, כי החלטה כזו תצטרך להתקבל על ידי נשיא רוסיה ולדמיר פוטין. זו הייתה הפעם הראשונה שמפקד כה בכיר בצי הרוסי מדבר על האפשרות כי מוסקבה תפנה את בסיס הצי שלה בטרטוס, במקרה והמלחמה בסוריה תתפשט. 
שבוע אחד לאחר מכן, ביום שלישי 28.8, אמר הרמטכ''ל הרוסי גנרל ניקולאי מארקוב General Nikolai Makarov, כי אין שום שינוי בתוכנית העבודה של הצבא הרוסי הנמצא בסוריה, וכי בסיס הצי הרוסי בטרטוס לא יפונה. 'אני חושב' אמר גנרל מארקוב, 'כי מוקדם מידי להסיק מסקנות' (מהמצב בסוריה). 'אף אחד איננו בורח משם' הדגיש מארקוב. 
לשאלה של עיתונאי רוסי ששאל, שאלה יוצאת דופן שבדרך כלל איננה מוצגת על ידי עיתונאים במוסקבה, האם רוסיה עומדת לסיים את מעורבותה הצבאית בסוריה?  ענה מארקוב בשאלה נגדית 'מדוע אתה כל כך מודאג מהמצב בסוריה' Why are you so worried about Syria? אולם התשובה הזו לא סתרה ולא הכחישה את השאלה שהעיתונאי הרוסי הציג.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מפרטים את  חמשת הצעדים הצבאיים העיקריים הקשורים בסוריה שמוסקבה ביצעה בשבועיים האחרונים:
1. התמרון הימי הרוסי הגדול Caucasus 2012, שהיה צריך להתחיל במזרח הים התיכון באמצע אוגוסט, מול חופי סוריה בוטל.
2.
הצי הרוסי ריכז במזרח הים התיכון 11 אוניות מלחמה רוסיות, משלושה ציים רוסיים, הצי הצפוני, הצי הבלטי, וצי הים השחור Northern, Baltic and Black Sea. כל האוניות האלה עזבו את הים התיכון בשבועיים האחרונים וחזרו לבסיסיהן.
3.מוסקבה הודיעה באחרונה לנשיא סוריה בשאר אסד, כי היא מפסיקה את העזרה הצבאית הרוסית לצבאו, אבל תימשך העזרה הרוסית באספקת מידע מודיעני, וייעוץ של מומחים צבאיים רוסיים בנושאים לוגיסטיים.
4.
מקורות רוסיים אינם אומרים, כי הופסקו משלוחי הנשק הרוסיים לסוריה,  כולל חלקי חילוף למערכות הנשק  הרוסיות שהן רוב הנשק בו הצבא הסורי משתמש, אולם הם משתמשים בניסוח 'שאין מתוכננים משלוחי נשק רוסיים בעתיד לסוריה'. ציטוט המקור: There are no large  Russian weapons shipments planned in the near future to Syria.
5. אוניית הצי הרוסי היחידה שנשארה בטרטוס, שהיא למעשה מבדוק צף צבאי של הצי הרוסי PM-138 , תעזוב גם היא את נמל טרטוס, ותחזור במשך חודש ספטמבר לים השחור.  מקור רוסי טרח להדגיש, כי המצב בטרטוס הוא כזה, שכמעט כל אנשי הצי הרוסי בטרטוס נמצאים על אוניית המבדוק, מלבד שניים הנמצאים על החוף. במילים אחרות, האונייה על כל אנשי הצי הרוסיים יכולה להפליג בכל רגע נתון ולעזוב את טרטוס.
 

Print Friendly, PDF & Email