הופעתו של הטיל האנטי טנקי האמריקני 'טאו' BGM-71 TOW, בשדות המערכה בסוריה רק תחריף את המלחמה

בימים האחרונים החל להופיע בשדות הקרב, בעיקר באזור אידליב בסוריה, הטיל האנטי טנקי האמריקני 'טאו' BGM-71 TOW, שהוא טיל בעל מעקב אופטי ותיל (חוט) מעקב, optically-tracked, wire-guided, ובעל טווח של כ-4 ק''מ.  הטיל מסוגל לחדור טנקים סוריים שעובי השריון שלהם הוא כ-500 מ''מ, או ביצורים סוריים דומים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם הראשונה שנשק אמריקני המגיע למזרח התיכון ישירות מארצות הברית, מופיע בשדות הקרב בסוריה בארבע השנים בהם המלחמה מתנהלת.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי המדובר בשינוי דרמטי של מדיניות ממשל אובמה לגבי המלחמה בסוריה. בעוד שעד עכשיו  הממשל סירב לספק נשק למורדים, הוא החל עתה לספק להם נשק באמצעות שתי רכבות אוויר אמריקניות המתנהלות בימים האחרונים לדיאבאקייר Diyarbakır בדרום-מזרח טורקיה הנמצאת על גדול החידקל, ולבסיס האוויר הסעודי הענק טאבוק Tabuk, ששמו הרשמי בסיס האוויר ע''ש המלך פייסל King Faisal Air Base-KFAB, ליד גבול סעודיה-ירדן.
ראש המטות המזוינים האמריקנים, הגנרל מרטין דמפסי, שביקר בשבוע שעבר בישראל, דיווח על התפתחות זו לראשי מערכת הביטחון וצה''ל אתם נפגש. ישראל התבקשה על ידי דמפסי להסכים להצבתם של מטוסי קרב סעודיים מדגם F-15  בטאבוק, כדי שאלה יוכלו להגן על המטוסים האמריקנים הנוחתים שם ומביאים נשק אמריקני למורדים הסוריים, ועל שיירות הנשק היוצאות מבסיס זה.
 עד עתה היה קיים הסכם משולש שבשתיקה בין ארה''ב-ישראל-סעודיה, לפיו מטוסי קרב-הפצצה אלה המסוגלים להגיע מטאבוק תוך זמן קצר למרחבים האוויריים הישראלים לא יחנו שם. אולם סעודיה אף פעם לא קיימה את ההסכם הזה במלואו.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי בטאבוק שוהה גם טייסת של מטוסי קרב צרפתיים.  מטאבוק מועבר הנשק האמריקני דרך ירדן לדרום סוריה. הנשק האמריקני מועבר מטורקיה לתוך סוריה, דרך מה שנקרא 'מסדרון 'קיליס'  Kilis Corridor, שהיא רצועה צרה וקצרה בת 40 ק'''מ, המובילה מהעיר הטורקית הדרומית גאזינטאפ  Gaziantep, עד לעיר הסורית הגדולה חלב.
מי שמקבל את טילי 'הטאו', הם שני מפקדים סוריים המקובלים על ממשל אובמה כמתונים.
בדרום מקבלים אותם לוחמיו של הגנרל הסורי בריגדיר-גנרל עבדול-הילה אל-באשיר Brig. Gen. Abdul-Ilah al-Bashir, שהוא מפקדו החדש של צבא סוריה החופשי ה-FSA.
למעשה מדובר במפקד חלק מכוחות המורדים הסוריים בדרום סוריה. גנרל אל-באשיר קבע את מפקדתו בקונטרה מול קווי המוצבים של צה''ל ברמת הגולן.
בצפון סוריה, מקבל את הנשק האמריקני ג'מאל מערוף Jamal Maarouf, שהוא מפקד 'החזית המהפכנית הסורית' Syrian Revolutionary Front-SRF, ומפקדתו פועלת מהעיר הטורקית הדרומית אנטקיה Antakya. בראיונות פומביים שהוא נותן לאחרונה, והאחרון שבהם היה ביום ד' 2.4, אמר מערוף כי כמה מהפעולות הצבאיות של כוחותיו מבוצעות ביחד עם אנשי אל נוסרה Jabhat al-Nusra, אל קעידה סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לטנקים הסוריים אין שריון המסוגל לעמוד מול הטיל האנטי טנקי הכבד האמריקני 'טאו' BGM-71 TOW, וזו הסיבה מדוע משטר אסד החל להפעיל עתה את חיל האוויר הסורי בהפצצות כבדות מרוכזות על המורדים.  הסלמת ההפצצות הסוריות תאלץ את האמריקנים לשקול להעביר לידי המורדים גם טילי נ''מ.  
המקורות שלנו בוושינגטון ובמוסקבה מוסרים, כי בין ההבנות האמריקנית-רוסיות לגבי המלחמה בסוריה שהושגו בין שר חוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, קיימת הבטחה אמריקנית שלא לספק למורדים בסוריה טילי כתף נגד מטוסים.

Print Friendly, PDF & Email