הוצאות להרוג המוניות בכיכר נאסר בחמה. מתגברת ההתנגדות המזוינת לצבא הסורי

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים,  כי שני הגנרלים הסוריים העומדים בראש דיכוי המתקוממים נגד אסד בחמה, מוחמד זייתון, ראש מנגנון הביטחון הפוליטי Head of the Political Security Department Gen. Mohammad Deeb Zaitoun. , ועבדול-פתח קאדסייה, ראש המודיעין הצבאי הסורי Head of the Military Intelligence Department Gen. Abdul-Fattah Qedssiyeh, נתנו ביום ה' 4.8, הוראה לאנשיהם להוציא להורג, ללא חקירה ומשפט, כל מי שייתפס וייראה בעיניהם חשוד כמי שמשתף פעולה עם המתקוממים. כתוצאה מכך, מאות מתושבי חמה שנעצרו, הובאו אחה''צ ובערב אל ככר נאסר בעיר כאשר עיניהם קשורות והוצאו להורג בירייה בראשם.
ההחלטה לבצע הוצאות להורג במרכז חמה התקבלה בצמרת הסורית, לאחר שהתגברה ההתנגדות המזוינת של המורדים נגד הכוחות הסוריים הפועלים בעיר. המקורות שלנו מדווחים כי בחמה פועלים שני כוחות סוריים. דוויזיה מס' 4 הסורית, וחטיבות לוחמות של מנגנון הביטחון הפוליטי הסורי.
נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, היה הנשיא הראשון שהפר ביום חמישי את השתיקה של מנהיגי העולם כלפי הנשיא בשאר אסד עצמו. מדבדב אמר, כי לאסד 'צפוי גורל עצוב באם הוא ייכשל להנהיג רפורמות בארצו, ולפתוח בדיאלוג שקט עם האופוזיציה'. ציטוט המקור:he will face a sad fate if he fails to introduce reforms in his country and open a peaceful dialogue with the opposition. הדברים האלה נשמעו קצת מוזרים לאור הטבח המתחולל זה של כבר שלושה ימים, החל מיום ג' 2.8, בתושביהם של חמה, ובדיר אל-זור במזרח המדינה, מאחר ועתה אין כבר כל סיכוי לעצור את הפעולה הצבאית של משטר אסד, ואין גם כל סיכוי למו''מ כל שהוא בין אסד למורדים.
'למרבה הצער' המשיך מדבדב, 'מספרים גדולים של אנשים מתים שם'. 'זה גורם לנו דאגה עמוקה', אמר נשיא רוסיה. ציטוט המקור:Regrettably, large numbers of people are dying there. That causes us grave concern. מדבדב גילה שהוא שלח מכתב לאסד בנושא, אולם לא אמר באם הנשיא הסורי ענה לו, ואם כן מה הייתה תשובתו.
'אנו עוקבים איך המצב (בסוריה) מתפתח'. הדגיש מדבדב. 'הוא (המצב) משתנה, וגם הגישה שלנו משתנה'. ציטוט המקור: We are watching how the situation is developing. It’s changing, and our approach is changing as well. זו הייתה הפעם הראשונה שהאישיות רוסית הבכירה ביותר אותתה לבשאר אסד כי אם לא יפסיק את הטבח באזרחיו, יכולה מוסקבה לשקול להסיר את התנגדותה לכך שמועצת הביטחון של האו''ם תאשר פעולה צבאית נגד משטר אסד והצבא הסורי.
ביום ה' 4.8 בבוקר דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה את הפרטים הבאים תחת הכותרת: 'נהר הורונטס בחמה הפך להיות אדום. הרוגים נזרקים לנהר. הצבא יורה בתותחי נ''מ בכינון ישיר'.
מיום ד' 3.8, אין אפשרות לקבור  יותר בחמה הרוגים, בגלל אש הטנקים והתותחים של צבא סוריה. הטלוויזיה הממלכתית הסורית שידרה ביום ה' 4.8 בבוקר תמונות זוועה בהם נראים גופות וחלקי גופות מבותרות של הרוגים שותתי דם שנזרקו לנהר ההורנטס Orontes העובר בתוך העיר.
הטלוויזיה טענה, כי המודבר בגופות של חיילים ואנשי ביטחון סוריים שנתפסו על ידי המורדים באסד ונקרעו לגזרים. אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המדובר בגופות של תושבי חמה שנפגעו מאש הטנקים הסוריים, ומאש של תותחי נ''מ אוטומטיים מדגם ZU-23 שהצבא הסורי מפעיל נגד בתים בחמה. מאחר ואין לתושבים דרך לצאת החוצה ממרתפי הבתים ולקבור את ההרוגים, הם זורקים אותם דרך החלונות והגגות לתוך הנהר.
הנשיא הסורי בשאר אסד נתן הוראה לכוחותיו להסתער על העיר, בת חצי מיליון התושבים, ביום ד', לכבוש אותה, באכזריות אפילו גדולה יותר מאשר אביו הנשיא חפאז אסד עשה זאת ב-1982, ולחסל את המורדים, בנצלו שלושה אירועים:
1. פתיחת משפטו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובראק בקהיר. בזמן שכל רשתות הטלוויזיה בעולם העבירו צילומים של מובראק השוכב באלונקה בתוך הכלוב בבית המשפט, נעו הטנקים הסוריים לתוך מרכז חמה, כשהם מפגיזים את בתי התושבים בעיר ללא הבחנה ומעלים אותם באש. קבוצות של מורדים שניסו לאייש מחסומים ולהפעיל נשק אנטי טנקי נגד הכוחות הסוריים המתקדמים חוסלו על ידי הירי הישיר של תותחי הנ''מ. בתים, שלצבא הסורי המתקדם, היה חשד שבחלונותיהם ועל גגותיהם ממוקמים צלפים, הופגזו ונהרסו עד היסוד.
מאחר וכל קווי הטלפונים, תקשורת הטלפונים הסלולאריים, האינטרנט, החשמל, והמים לעיר נותקו, אי אפשר לדעת מה הוא מספר ההרוגים והפצועים בעיר, אולם ההערכה היא שמדובר במאות רבות של הרוגים ובאלפי פצועים, שאין מי שיטפל בהם ויגיש להם עזרה רפואית. המקור היחיד למידע הם מספר טלפונים לווייניים הנמצאים בידי כמה מראשי המורדים.
2. הנשיא אסד העריך כי בגלל המשבר הפוליטי-הצבאי בטורקיה, שם ראשי הצבא, הצי וחיל האוויר, הגישו בשבוע שעבר את התפטרותם הקולקטיבית לראש הממשלה טאייפ ארדואן, אין איש באנקרה שיטפל במשבר המעמיק בסוריה. בוודאי שאין איש שייקח על עצמו במצב שכזה לתת לצבא הטורקי הפרוס כבר כמה שבועות על גבול טורקיה-סוריה, הוראה להיכנס לצפון סוריה ולהקים שם אזור חיץ צבאי, זאת כדי להקל את המצור על תושבי חמה ועל ערים אחרות בצפון סוריה.
3. מועצת הביטחון שהתכנסה ביום ד' בלילה, קיבלה החלטה חיוורת וחלשה שגינתה את הרג האזרחים בסוריה. אולם ההחלטה לא כללה שום סנקציות, או צעדים ממשיים, נגד משטר אסד. למרות ששגרירת ארה''ב באו''ם סוזן רייס הגדירה את ההחלטה הזו 'כצעד חשוב וחזק' This is an important and strong step, בשאר אסד לא התרשם ממנו, וההתקפה של הצבא הסורי בחמה נמשכה בכל עוזה ביום ה' 4.8 בבוקר.
דיון קודם אחר שהתקיים בארצות הברית בנושא סוריה, עניין את בשאר אסד יותר.
ביום שלישי 3.8, לאחר שאישר את החוק בדבר תקרת החוב הלאומי האמריקני, היה הסנט האמריקני צריך להתכנס ולדון במצב בסוריה, כאשר לפניו הופיע שגריר ארה''ב בדמשק רוברט פורד. אולם כל הסנטורים, מלבד אחד מיהרו לצאת מגבעת הקפיטול, והשאירו את פורד לדווח על המצב לסנטור אחד.  מהדיון הזה וצורתו יכול היה בשאר אסד להסיק רק מסקנה אחת: הוא יכול להמשיך ולדכא את המרד נגדו ללא כל התערבות אמריקנית, או מערבית, כמו זו המתבצעת בלוב. ללא סנקציות של האו''ם. תוך הפגנת אדישות אמריקנית למתרחש בסוריה, הטבח בחמה נמשך ללא רחמים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות