הושג הסכם לחידוש השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים. נתניהו הסכים להקפאת בנייה מוגבלת. ג'ורג מיטשל התפטר

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון: ארצות הברית, ישראל, מצרים, וסעודיה, הגיעו בימים האחרונים להסכם חשאי ביניהן, כי השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים יחודשו בהתחלת חודש ינואר 2011, מיד לאחר סיום חגי ראש השנה האזרחית החדשה. אם כי מועד של חודשיים במזרח התיכון היא תקופה ארוכה מאוד בה יכולים להתחולל עוד אירועים בלתי צפויים שיביאו שוב לדחיית תחילת השיחות, אומרים מקורות בכירים בממשל אובמה, כי הם מקווים כי ההסכם שהושג יחזיק מעמד, והשיחות אכן תתחדשנה.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים כי 4 התפתחויות הביאו להסכמה לחידוש השיחות.
1. ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים לוויתורים שפירושם חידוש ההקפאה של הבנייה בהתנחלויות ובירושלים.
מקורות אמריקנים אתם תיקדבקה דיבר ביום ג' 2.11, סרבו לפרט מה היא הנוסחה המדויקת עליה הסכימו הבית הלבן ונתניהו, ושאף יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיבל אותה, אולם הם הסכימו לומר, 'כי לא תהייה זו הקפאה מוחלטת, ויהיו בה חריגים מסוימים שיאפשרו בנייה מוגבלת בהתנחלויות ובירושלים, דבר שיקל על נתניהו לקבל את אישורו של הקבינט המדיני-ביטחוני הישראלי למהלך כזה'.
2. עבדאללה מלך סעודיה, ונשיא מצרים חוסני מובראק, אמרו ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כי הוא חייב להפסיק מיד את כל צעדי ההכנה והדיבורים של בכירים פלסטינים על פנייה לאו"ם לבקש הכרה במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967, ועליו לחזור לשולחן המו"מ. אבו מאזן הודיע להם מצידו כי אכן הוא מבטל את כל ההכנות לכך, וכי לא תהייה פנייה פלסטינית כזו לאו"ם והוא חוזר למו"מ הישיר.
3. אבו מאזן הסכים כי בחודשיים עד לחידוש המו"מ, סעודיה, מצרים, והרשות הפלסטינית ישקיעו מאמצים לסיים את המו"מ לפיוס בין הפת"ח והחמס, במטרה להגיע לחתימת הסכם בתחילת ינואר, כדי שבעת חידוש המו"מ בתחילת 2011, תופיע מהצד הפלסטינית משלחת המייצגת גם את הגדה המערבית וגם את הרצועה.
זו היא הסיבה מדוע הדיונים בין הפת"ח לחמס לא יתקיימו יותר בדמשק.
4. במשך החודשיים שנותרו עד לחידוש המו"מ תבקר בירושלים וברמאללה אישיות אמריקנית בכירה כדי להבטיח כי שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, נשארים מחויבים לחידוש המו"מ. המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים, כי בממשל עדיין לא קבעו מי תהייה 'אישיות אמריקנית בכירה' זו, אולם ייתכן כי יוחלט לשלוח לאזור את שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון.
4. כאשר המו"מ יתחדש, לא יהיה נוכח בו יותר שליחו המיוחד של הנשיא אובמה למזרח התיכון הסנטור ג'ורג מיטשל, אשר הגיש בחשאי כבר בחודש שעבר את התפטרותו לנשיא. מיטשל הסכים לדחות את ההודעה על התפטרותו עד אשר הממשל ימצא לו מ"מ שיחליף אותו.

Print Friendly, PDF & Email