הושעה ראש מחלקת איראן ב-CIA, המחלקה המרכזת את כל פעולות הריגול האמריקניות נגד איראן

ראש מחלקת איראן בסוכנות הביון המרכזית של ה-CIA, ג'ונתן באנק Jonathan Bank, בן 46 הושעה מתפקידו, כך מדווחים ביום ג'  18.3, מספר כלי תקשורת אמריקנים, רוסיים, ואיראניים.
'הלוס אנג'לס טיימס' מדווח, כי הודעה כזו נמסרה בפגישה שנערכה בשבוע שעבר בבניין מטה סוכנות הביון בלאנגלי Langley, Va, של כל עובדי המחלקה, שהתמרדו נגד באנק. אפשר וצריך להניח, כי את ההודעה מסר לאנשי מחלקת איראן, ראש ה-CIA, ג'ון ברננן John Brennan.
המקורות המודיעיניים  של תיקדבקה מציינים, כי התפתחות דרמטית כזו בסוכנויות הביון של ארצות הברית, נשמרת בדרך כלל בסוד ואיננה מתפרסמת.
אם משבר פנימי, ומהלך כזה מתבצע ב-CIA באמצעיתם של משברים בינלאומיים גדולים, כמו יחסי ארה''ב רוסיה, פלישת רוסיה לחצי האי קרים, אוקראינה, ופרשת היעלמותו של המטוס המלזי, נראה כי המרד שהוגדר במילים החריפות והבלתי שגרתיות בעולם הצללים של הביון, 'מרד גלוי' open rebellion, התפשט אף מעבר למחלקת איראן, עבר לצמרת ה-CIA, והביא לשיתוק חלקי בעבודת סוכנות הביון המרכזית. מצב כזה חייב את ראש הסוכנות ברננן לפעול מיד.  
 מקורות אמריקנים מוסרים, כי לפחות שלושה אישים בכירים לשעבר בסוכנות אמרו שהמרד הפתוח במחלקת הפעולות באיראן הגיע לממדים כאלה, עד כמה מאנשי המפתח במחלקה דרשו להיות מועברים לתפקידים אחרים בסוכנות הביון, באם ג'ונתן באנק לא יועבר בתפקידו.    
Three former officials said the Iran operations division was in open rebellion to Bank's management style, with several key employees demanding transfers. במילים אחרות, ראשי מחלקת איראן בסוכנות הביון הציבו אולטימאטום שאמר, או שראש השולחן האיראני מועבר מתפקידו, או שהם עוזבים. אתו הם אינם מוכנים לעבוד יותר.
לפי המקורות, ראש ה-CIA, ברננן, מינה וועדת חקירה פנימית, וזו קבעה כי יש להוציא את ג'ונתן באנק לחופשה בתשלום, לאחר שהוועדה קבעה שהוא יצר במחלקה 'סביבת עבודה מבזה ועוינת שהטילה את המחלקה החיונית הזו לתוך תוהו ובוהו'. An internal investigation found he had created an abusive and hostile work environment that put a crucial division in disarray.
במילים אחרות, באמצעיתו של המו''מ הגרעיני של ארה''ב עם איראן, מחלקת איראן בסוכנות הביון המרכזית שתפקידה הוא לשים כל יום לפני נשיא ארה''ב אובמה, ושר החוץ האמריקני ג'ון קארי, את הערכות המודיעין האחרונות על המתרחש בתוכנית הגרעין ובצמרת המדינית והצבאית האיראנית, הייתה משותקת.
אם זה המצב במחלקת איראן במטה ה-CIA, בלנגלי שבוורג'יניה, איזה ערך ודרגה של אמון  יש לדבריהם של אובמה ושל קארי, כי אל לישראל ולמדינות אחרות במפרץ לדאוג ממדיניות ההתקרבות של ארה''ב לאיראן, משום שהם ידעו על כל צעד שמתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית, כולל באם מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי יורה לגשת ולהרכיב את חלקי הפצצה הגרעינית.
מקורות מודיען מזרח תיכוניים, כולל ישראליים, דיווחו מספר פעמים בחודשים האחרונים, כי בידי איראן נמצאים כבר כל החלקים, החומרים והידע הדרושים להרכבת פצצה גרעינית, וכל מה שעוצר את האיראנים מלהרכיבה הוא מתן הוראה מצידו של חמנאי לבצע זאת.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי פרסום פומבי כזה על המתרחש במחלקת איראן ב-CIA, פוגע קשה גם בסיכוי ההצלחה של הביקור המתקרב של הנשיא אובמה בערב הסעודית, ובהתקרבות הקיימת בחודשיים האחרונים בין שירותי המודיעין האמריקנים והסעודים לגבי המתרחש באיראן ובסוריה.
ג'ונתן באנק היה ב-2010 ראש תחנת ה-CIA  בפקיסטן, כאשר שמו ותפקידו פורסמו בעיתונות הפקיסטנית, דבר שאילץ את ה-CIA להחזירו מיד לארצות הברית בגלל איומים על חייו. האמריקנים סבורים, כי המודיעין הצבאי הפקיסטני הוא זה שהדליף את שמו ואת תפקידו, כחלק ממערכה שפקיסטן ניהלה אז נגד המשך התקפות המל''טים האמריקנים נגד מטרות טרור בשטח פקיסטן.          
 

Print Friendly, PDF & Email