החזית השנייה בעזה בפעולה. אי אפשר לנתק את חזית עוטף עזה משתי החזיתות בהן ישראל וצה"ל עומדים בסוריה

בימים אלה נקבעים בחזית עוטף עזה מספר עובדות אשר המרכזית בהן היא כיצד יראו פני המלחמה בשתי או שלוש חזיתות.
הדרגים המדיניים והצבאיים רוצים להסתיר מאתנו, בגלל שיקולים רבים, חלקם אבל לא כולם מוצדקים, את העובדה שישראל מצויה כיום בסבב מלחמתי בשתיים אם לא בשלוש חזיתות.
זו הסיבה מדוע ישראל איננה מגיבה על הודעות אמריקניות רשמיות המודיעות כי חיל האוויר הישראלי הוא שעצר ביום ב' 18.6 לפנות בוקר את טורי החטיבות העיראקיות-איראניות שניסו להיכנס למזרח סוריה.  צריך לזכור, כי החטיבות האלה, שספגו מכה קשה מחיל האוויר ושרידיהן נסוגו בחזרה לעיראק, היו מורכבות מכוחות של המיליציה העיראקית חאטא'יב חיזבאללה Kata'ib Hezbollah, שמפקדה הוא קאיס אל-חאזאלי Qais al-Khazali .
אל-חאזאלי נמצא תחת פיקודו הישיר של הגנרל האיראני קסאם סוליימני, והוא קשור באמצעות חדר מלחמה איראני-חיזבאללה-מליציות שיעיות פרו איראניות הפועל ליד דמשק, אל מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה.
לפני 7 חודשים, בדצמבר 2017, ערך  קאיס אל-חאזאלי סיור ביחד עם קציני לחיזבאללה לאורך גבול לבנון עם ישראל, כשהוא סוקר את העמדות בהם יוצבו כוחות המיליציה שלו, לאחר שייכנסו מעיראק לסוריה ומשם יעברו ללבנון.
אז התקבלה החלטה בצה"ל שלא לפגוע במפקד העיראקי.
זו איננה החזית היחידה בפניה צה"ל עומד בסוריה.
כבר כמה ימים שהצבא הסורי וחיזבאללה מרכזים כוחות גדולים בדרום-מערב סוריה באזור קונטרה, מול רמת הגולן, ובדרום סוריה באזור דרעא-מול גבול ירדן, במטרה לפתוח במתקפה על כוחות המורדים הסוריים בשני אזורים אלה. בינתיים, ההתקפה לא נפתחת משום שעדיין מוסקבה לא נתנה אור ירוק לסוריה לפתוח במתקפה. אבל כאשר המתקפה הזו תפתח, ברור כי גם צה"ל וגם צבא ירדן לא יוכלו לשבת בחיבוק ידיים, ולראות את צבאות סוריה וחיזבאללה מגיעים לגבולות ישראל וירדן. 
המצב הצבאי הזה עמד במרכז שיחתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומלך ירדן עבדאללה, כאשר נתניהו ערך ביקור בזק בירדן ביום שני 18.6.
לא רק שאי אפשר לנתק את חזית עוטף עזה משתי החזיתות בהן ישראל וצה"ל עומד בסוריה, אלא ברור שחזיתות אלה קשורות זו בזו.
כל הדיבורים כאילו החמאס מכוון את עוצמת הלהבות  של המהומות וירי הטילים והפצמ"רים כדי להשיג הקלות כלכליות שיאפשרו לו להמשיך לשלוט בעזה, היו אולי נכונות בעבר. היום ברור, כי טרור עפיפוני ובלוני התעברה והנפץ הנמשך ללא הפוגה, וירי הטילים והפצמ"רים המתרחש כל כמה ימים, יש לו מטרה אחת בלבד, ליצור חזיתת נוספת נגד ישראל וצה"ל, על החזיתות הפעילות הקיימות כבר בסוריה.
במילים אחרות, האיום שצה"ל יצטרך להילחם בשלוש חזיתות הפך להיות ממשי.
השאלה באם הדברים היו צריכים להגיע לנקודה זו, או שאפשר היה למנוע אותם, איננה רלבנטית יותר היום.
השאלה המרכזית כיום היא כיצד צה"ל עומד בחזיתות אלה ומה הוא סדר העדיפויות שלו?
בינתיים ממה שאנו רואים בעוטף עזה, צה"ל מעדיף שלא להחריף את העימות שם, והוא מוכן לספוג כל כמה ימים את שיגורים של כמה עשרות טילים ופצמ"רים, כפי שהתרחש ביום ד' לפנות בוקר.
צה"ל מגיב בהפצצות על מתקנים ריקים, כשהוא עושה מאמצים גדולים שלא לפגוע בלוחמים של החמאס וארגוני טרור אחרים. גם החמאס מצדו שומר על ירי מפוזר ולא מדויק לעבר מטרות בישראל, כולן באזור עוטף עזה, שער הנגב, והמועצה המקומית חוף אשקלון.
גם לדרגים המדיניים וגם לדרגים הצבאיים בישראל ברור, כי כאשר המתיחות או רמת ההתנגשויות הצבאיות בסוריה תעלה, גם ירי הטילים והפצמ"רים מהרצועה יהפוך להיות מדויק יותר ובעל טווח ארוך יותר. קודם ייכנסו למעגל הירי ערים עמו אשקלון, אשדוד, ובאר שבע, ואחר ערים ומרכזים ישראליים רחוקים יותר מהדרום.
השאלה היא האם במצב הנוכחי לא היה טוב יותר באם צה"ל היה פועל להריסת יכולת האש של החמאס וארגוני טרור אחרים בעזה, בטרם החזית השנייה הזו תתפרץ בכל עוזה.

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “החזית השנייה בעזה בפעולה. אי אפשר לנתק את חזית עוטף עזה משתי החזיתות בהן ישראל וצה"ל עומדים בסוריה

 • יונ 20, 2018 @ 11:45 at 11:45
  Permalink

  בסופו של דבר יצתרכו לפתור את הבעיה של עזה כמו שפותרים כל בעיה במזרח התיכון, או אנחנו או הם. אי אפשר אחרת עם האספסוף הזה.

 • יונ 20, 2018 @ 13:34 at 13:34
  Permalink

  כבר 20 שנה שמפמפים לנו על חיזבאללה וחמאס. "הבנות", "הרתעה", "להכיל", "לפגוע", "למנוע", "ליצור משוואה"… בפועל חיזבאללה הפך מאירגון של כמה מאות לצבא החזק במזרח התיכון עם מאות אלפי טילים שמגיעים לכל נקודה בישראל ואפילו מאיימים על כלי שייט, עם יכולות מל"טים, לוחמה אקטרונית ומיטב הנשק והאימונים שרוסיה מסוגלת להעניק.
  מי אמר שצריך להשלים עם קיומו של ארגון טרור ולהגיע עמם להסכמות והבנות

 • יונ 20, 2018 @ 14:39 at 14:39
  Permalink

  איפה ועדת חקירה על ההתנתקות "המפוארת" ב 2005 , יוני השלום לא הגיעו , מחלות -כן.
  בתור קורא אדוק של תיק דבקה , הגיע הזמן שאתר שעוסק באיומים עלינו יתייחס
  איום הגדול ביותר, ואני מבקש לא להוציא דברי מהקשרם.
  – גל"צ ובג"צ. לא , אלו לא ארגוני טרור , היושבים במקומות אלו לא רוצים ברעתי אבל גם מהנדס הפל קל
  לא רצה שהתקרה תקרוס.
  כשאני כותב גל"צ זה כמובן שם כולל לתקשורת – 10, 2 , כאן , הארץ , ידיעות . ההתנהלות שלהם
  ששוב אני באמת לא מאמין שהם רוצים ברעתי, הרבה יותר מסכנת את הביטחון האישי שלי מ 10 אוגדות חמאס וחיזבאללה , לגבי ב"גץ מה אוסיף – יושבים להם משפטנים וכל מחבל יש לו זכויות והוא בעצם עולם ומלואו שיש להתחשב בו , הדוגמא הכי הזויה מהזמן האחרון – מחבל נעץ סכין בגב יהודייה ובית המשפט לא ראה בזה ניסיון רצח כי המעשה לא היה עם מספיק כוונה , דהיינו דקירה אחת זה סוג של טפיחה אולי רק רצה לעשות לה דיקור סיני בסגנון מזרח תיכוני. הגיע הזמן להציף שאלות איך יש גישה מושרשת של התקשורת ומערכת המשפט שעזתים והערבים בכלל הם שח"י, נא ללמוד מושג חדש- שבדים חובבי יוגה , ואני הישראלים כל פעולה שנעשה תהיה לא מידתית. כאן הערבים הרבה הרבה יותר חכמים מאתנו ויודעים יפה יפה להיכנס בין הסדקים ולצערי -בתמונה הכוללת עם כל מבצעי הקומנדו , כוחו האדיר של צהל – אנחנו מפסידים. הערבים הבינו שאותנו אי אפשר לשבור אז הם "מגלחים" אותנו כל פעם קצת, גם יש כאן סגירת מעגל בין אלו שמכנים עצמם ה"אליטות" שיושבות ומושרשות במערכת המשפט שלדעתי יש בתפיסת עולמם תחושה שהמפעל הציוני הוא חטא, לא הם לא רוצים שנחוסל, אבל כן יש להם כמיהה מאוד ברורה שהישוב היהודית בארץ צריך להתנהל כמו היהודים שהתנצלו על קיומם במערב אירופה טרום מלחמת העולם השנייה, השאיפה שלהם היא קיום יהודי מתנצל בהתנהלות גטאית שכל הזמן צריכה אישור מאירופה הנאורה או הערבים שהם בעצם שח"י, זוכרים ?
  בקיצור- עורכי תיק דבקה, תזוזת כוחות , מהלכים מדיניים , פרסום מה שלא מפורסם מאוד יפה והרווחתם אותי כקורא אבל בליבת החולשה הפנימית שתוביל לחיסולנו עדיין לא נגעתם , אומץ יש לכם האם גם נכונות ?

  • יונ 21, 2018 @ 17:57 at 17:57
   Permalink

   ידידי,הכפפה שהזאת שהינחת על שולחנם של עורכי ״דבקה״ היא לעניות דִּעְתִּי לא תענה, משום שעיסוקם הוא בענייני בטחון ואסטרטגיה ולא בתחום משפטי-חברתי ,למרות ששני הנושאים האלה לנו כאזרחי ישראל יש להם חשיבות ראשונה במעלה והם כבדי משקל.

 • יונ 20, 2018 @ 15:34 at 15:34
  Permalink

  "השאלה היא האם במצב הנוכחי לא היה טוב יותר באם צה"ל היה פועל להריסת יכולת האש של החמאס וארגוני טרור אחרים בעזה, בטרם החזית השנייה הזו תתפרץ בכל עוזה."
  הערה במקום.
  תמים דעות עם התגובה הקודמת.
  אם אין התעוזה והאומץ של ראשי המדינה של אז למרות שלא מצד המפה הנוכחית,
  ועם ראש הדג הנוכחי……….
  לא יהיה אפשר לעצור הצירעות.
  בלי הזקנים…………..

 • יונ 20, 2018 @ 15:34 at 15:34
  Permalink

  סוף סוף מישהו מביע דעה לעניין! צריך עכשיו דחוף לנקות את עזה לפני שהגבול הצפוני מתפרץ כי זה קרוב עניין של ימים ספורים כולם בצפון בעמדות: ארה"ב ורוסיה ירדן וישראל טורקיה והכורדים, המורדים נגד צבא סוריה חיזבאללה וקבוצות שיעיות איראניות מי עוד בסלט המטבוחה שנקרא דרום סוריה גבול ישראל ירדן, אה…כוחות אירופאיים ומה נשאר רק להדליק את האש!!! שדרך אגב כבר התחיל אתמול בשלישי!!! להתפלל לשלום עם ישראל, שמע ישראל אדוניי אלוהינו אדוניי אחד!! אמן!

 • יונ 20, 2018 @ 18:12 at 18:12
  Permalink

  זו טעות אסטרטגית ממעלה ראשונה לא לפעול מול חמאס עכשיו ככול שהחזית הצפונית תתפתח יהיה קשה יותר לעורף הישראלי לקבל את 3 החזיתות במקביל .
  פעולה ישראלית נחושה יכולה להשפיע לטובה גם על החזית הצפונית. ההחלטה הנוכחית הא כישלון אסטרטגי.

 • יונ 20, 2018 @ 21:09 at 21:09
  Permalink

  הרמטכ"ל
  כל רמטכ"לי צה"ל עברו מלחמה/מבצע/אינטיפדות וכו'
  המבחן של אייזנקוט זה עכשיו – גזרת עזה!
  כביכול, הדרג המדיני יחליט אבל… למדינתנו רצוי רמטכ"ל שיודע להביא פתרונות – ולא רק להגיד שהוא מקבל הנחיות מן הדרג המדיני !
  הרמטכ"ל הזה שידע יפה מאוד "לטפל" באלאור עזריה – מתגלה כ-חסר-אונים לא מביא פתרונות לא הצעות – הוא נדם! אולי הוא לא מבין שהוא עכשיו בצומת שתביא מזור לדרום? זה תפקידו ותפקיד החבורה שסביבו – לפתור את הבעיה בדרום ולא לספר סיפורים… חברים, עצוב אבל ברגע האמת גדי לא מביא את זה… וחבל!!

 • יונ 20, 2018 @ 21:10 at 21:10
  Permalink

  גדי לא מביא את הפתרון – ובכך מקל על הדרג המדיני – למעשה הוא מפקיר את דרום… ולא מביא דרכי-פעולה ובכך הוא נכשל מדי יום!

 • יונ 20, 2018 @ 23:14 at 23:14
  Permalink

  לפעמים אני מתבייש שאני ישראלי.

 • יונ 21, 2018 @ 23:26 at 23:26
  Permalink

  מי שהפציצו אלה כוחות הקואליציה.

 • יונ 27, 2018 @ 3:08 at 3:08
  Permalink

  בוא נגיד את האמת ישראל לא רוצה ויכולה לכבוש ולשלוט בעזה לכן אף פעם לא הלכנו עד הסוף למרות שהצבא מסוגל.
  אותו דבר חיזבלה ישראל לא יכולה להיכנס ללבנון ראינו איך זה נגמר בפעמים הקודמות.
  אבל בסוריה ואירן צריך לכתוש ולעייף אסור לוותר.

  ניפגש במבצע הבא.

Comments are closed.