החיזבאללה הניע כוחות אל תוך דרום לבנון, במטרה לבדוק את תגובת ישראל.

תיקדבקה: מקורות בלבנון והעיתון המקורב לחיזבאללה 'אל אחבר', מדווחים ביום ב' 5.11, כי חיזבאללה ערך בסוף שבוע שעבר בדרום לבנון תרגיל צבאי, שהיה הגדול בתולדותיו. לפי מקורות אלה השתתפו בתרגיל יחידות של נשק נ"ט, נ"מ, ויחידות טילים והנדסה. התרגיל נערך בפיקודו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הפרסומים האלה שאינם מדויקים, נועדו לעזור לחסן נסראללה לחזק את תדמיתו כמפקד הצבאי של חיזבאללה, למרות שלמעשה הוא הודח מתפקיד זה על ידי האיראנים. המפקד הצבאי העליון של כוחות חיזבאללה, הוא כבר חודשים רבים, איש הטרור עימאד מורנייה, האחראי לפעולות חטיפתם של חיילי צה"ל.
מה שחיזבאללה מבצע ב-10 הימים האחרונים, בפיקודו של מורנייה, הוא להתחיל להשתמש ברשת הכבישים המהירים, שאיראן סוללת בדרום לבנון וצפונית לליטני, ולהעביר בניסיון לבדוק את תגובת ישראל, יחידות מכוח המעורבות החדש שלו, כולל טילים, אל דרום לבנון.
זו פעם ראשונה מאז סיום המלחמה בלבנון בקיץ 2006, בהם חיזבאללה מעביר כוחות בצורה גלויה ובאור היום מאזור צפון הליטני אל הדרום.
מקורות לבנוניים מוסרים כי חלקם של הכוחות האלה, היו לבושים בבגדים אזרחיים וללא נשק.
ישראל הגיבה ביעף נמוך של 6 מטוסי קרב-הפצצה, שביצעו תקיפות דמה. לאחר מכן נפסקה העברת הכוחות, אולם הכוחות שכבר הועברו, כולל טילים, נשארו בשטח. המקורות הצבאיים של תיקדבקה> דיווחו בלעדית ב-1 בנובמבר, כי איראן סוללת רשת כבישים צבאיים לאורך 1000 ק"מ בלבנון, וכי חיזבאללה סיים ארגן גם את יחידותיו במסגרת חדשה של כוח התערבות מהיר המאומן בשיטות לוחמה של קומנדו, ולא כוח הנלחם מתוך מנהרות ובונקרים. זה הוא גידול של כ-20 אחוז מהכוחות הקרביים, שעמדו לרשות הארגון במלחמה עם ישראל ב-2006. לכוחות אלה נוספו בחודשים האחרונים, גם יחידות נ"מ שאומנו באיראן, וצוידו על ידי האיראנים בטילים ובתותחים נגד מטוסים.
ההתרחשויות הצבאיות בדרום לבנון, והתגובה המינורית הישראלית, והשלמתה עם הכנסתם כוחות חיזבאללה נוספים לדרום, מראים על אוזלת היד המוחלטת של ממשלת אהוד אולמרט, בטיפול במצב הביטחוני בגבולה הצפוני של ישראל, עם לבנון, ובגבולה הדרומי, ברצועת עזה. קצינים בכירים בצה"ל אומרים, כי התוצאה הבלתי נמנעת של מדיניות זו, אשר משתמשת בתירוץ של וועידת אנאפוליס שלא לפעול, מחזקת את התיאום הצבאי של חיזבאללה עם החמס, שמארגן ובונה עכשיו את יחידותיו באותה מתכונת, ותעמיד את ישראל וצה"ל בפני שתי חזיתות שתפעלנה בעת ובעונה אחת ובצורה משולבת.

Print Friendly, PDF & Email