החיזבאללה הקים 3 מערכים תת-קרקעיים של מנהרות ובונקרים בהם מאוחסנים עשרות אלפי טילים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה:ראש חטיבת מחקר באמ"ן תא"ל יוסי ביידץ: החיזבאללה הקים מערכים תת-קרקעיים, כולל בדרום לבנון, ובהם מאוחסנים עשרות אלפי טילים. קצין בכיר בצה"ל: גם אם תושג רגיעה עם החמס, היא תהייה קצרה ושבירה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי החיזבאללה, בעזרתם של מהנדסים צבאיים של משמרות המהפכה האיראניים, השלימו באחרונה הקמת 3 קבוצות, או מרכזים של מנהרות ובונקרים תת-קרקעיים, החסינים מפני התקפות אוויריות, בהן מאוחסנים הטילים שהם מקבלים מסוריה ואיראן.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים, כי חלק ממנהרות אלה, בייחוד אלה המיועדות לאחסום טילים לטווח ארוך נבנו כך, שיש להן פתחים רחבים במיוחד, המאפשרים שיגור הטילים מתון המנהרות עצמן, מבלי צורך להעבירם לשטח פתוח. במילים אחרות, חיל האוויר הישראלי ייתקשה לתקוף מטרות אלה ולהפסיק את ירי הטילים.
קבוצה מס' 1 של מנהרות ובונקרים היא בצפון לבנון, באזור הבקעה קרוב לגבול הסורי, שם מרוכזים הטילים ארוכי הטווח שחיבאללה קבל. קבוצה מס' 2 של מנהרות היא במרכז לבנון, צפונית לכביש ביירות דמשק. שם מרוכזים הטילים בעלי הטווח הבינוני.
לשתי הקבוצות האלה של המנהרות והבונקרים, יש מטריה של חיל האוויר כוחות טילי הנ"מ הסוריים.
קבוצה מס' 3 של המנהרות והבונקרים, היא במרכז דרום לבנון, שם מרוכזים הטילים קצרי הטווח, ושאר מערכות הנשק, כולל תותחי נ"מ וטילי נ"ט, שתפקידם לעצור את הגל הראשון של התקפת צה"ל. לכך כוונו דבריו של שר הביטחון אהוד ברק, אשר אמר באחרונה, כי החיזבאללה הקים מחדש את המערכים המבוצרים שלו בדרום לבנון. זאת בניגוד לדברים ולתיאורים בהם משתמש ראש הממשלה אהוד אולמרט לגבי חיזבאללה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי רוב המנהרות והבונקרים ב-3 הקבוצות מחוברים ביניהם על ידי 3 אמצעים.
1. מנהרות משנה המאפשרות תנועה והעברת משאות ביניהן מבלי שייחשפו, לא להתקפות אוויר, ולא לתצפיות מודיעין אווייריות.
2. במקומות שאין מנהרות כאלה, קיימות רשתות של תעלות מדופנות (בתמונה) שיש להן שתי מטרות: להגן על הנמצאים בהן מפני התקפות אוויריות. לשמש כתעלות הגנה אנטי טנקיות.
3. כל 3 קבוצות המנהרות והבונקרים בחלקי לבנון השונים, מחוברים ביניהן ברשת כבישים צבאיים מהירים חדשה, בה מותרת רק תנועה של רכבים צבאיים של חיזבאללה, או רכבים המקבלים אישור מיוחד מחיזבאללה. קבוצות המנהרות גם מחוברות ביניהן באמצעות רשת טלפונית צבאית תת-קרקעית של סיבים אופטיים, הנתונה לפיקוחה הבלעדי של חיזבאללה. רצונה של ממשלת לבנון הקודמת בראשותו של פואד סניורה, להרוס את הרשת הטלפונית הצבאית הזו, הביא בתחילת חודש מאי, לקרבות בביירות, במרכז וצפון לבנון, להדחת הממשלה, ולהשתלטות החיזבאללה על ביירות.
למרות שגורמי המודיעין של צה"ל דיווחו לדרגים המדיניים הבכירים, ובייחוד לראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון אהוד ברק, על ההתקדמות בבניית מנהרות, על השלמת בנייתן, ועל העברת הטילים לאיחסון בתוכם, הדברים נשארו ללא תגובה, וגם ללא החלטה ישראלית לפעול נגד מטרות אלה. הסיבה העיקרית: חששו של אולמרט, כי פעולה צבאית ישראלית נגד ריכוזי הטילים של חיזבאללה תביא לפיצוץ המגעים העקיפים המתקיימים בטורקיה בין ישראל לסוריה.

Print Friendly, PDF & Email