החלה האופנסיבה הטורקית בצפון סוריה. התקפות מהאוויר וארטילריה. כוחות טורקיים קטנים חצו את הגבול מזרחית לנהר הפרת

האופנסיבה הצבאית של טורקיה בצפון טורקיה החלה, ביום ד'  9.10 בשעות אחה"צ. נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן שהודיע על פתיחתה המתקפה הטורקית ציין, כי המטרה שלה היא להקים אזור ביטחון, בו לא ישהו יותר לוחמים כורדים. במקומם הודיע הנשיא הטורקי ייכנסו לאזור כ-1 מיליון פליטים סוריים שעד עכשיו מצאו מקלט בטורקיה.


המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המטרה המיידית של הצבא הטורקי היא להקים רצועת ביטחון בתוך שטח סוריה לאורך גבול סוריה טורקיה שתשתרע לאורך של כ-100 ק"מ ותהייה בעומק של כ-30 ק"מ. (ראו את המפה המצורפת לידיעה זו).
בשלב פתיחה זה של האופנסיבה מדובר בהפצצות מוגבלות מהאוויר של בסיסים ומחסני תחמושת של המליציה הכורדית ה-YPG, ובהפגזות ארטילריה של עמדות הכורדים מסוללות הנמצאות בתוך שטח טורקיה.  כמו כן נמסר על תקיפות אוויר טורקיות באזור העיר ראס אל עין  Ras al-Ayn,  הנמצאת מזרחית לנהר הפרת באזור חסאקה.
ביום ד' בלילה, החלו כוחות יבשה ושריון טורקיים קטנים שחצו את הגבול הטורקי נכנסים לצפון סוריה מזרחית לנהר הפרת.


בדיווחים של מקורות כורדים מהאזור נמסר, כי חיל האוויר הטורקי מפציץ אזורים המיושבים באוכלוסייה אזרחית כורדית, אולם נראה כי אלה הם דיווחים מוגזמים שמטרתם להביא את ארצות הברית להתערבות במתרחש.
עד עכשיו הצבא וחיל האוויר הטורקיים אינם פועלים באזורים בהם נמצאת אוכלוסייה כורדית, אלא בעיקר אוכלוסייה של שבטים ערביים. 
ההערכה של המקורות הצבאיים של תיקדבקה היא כי לפחות בשלב הראשון של האופנסיבה ינסו נשיא טורקיה ארדואן ומפקדי הצבא הטורקי שלא לחרוג בפעולותיהם אל מעבר לגבולות אזור הביטחון עליו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן הסכימו בשיחה הטלפונית שהייתה להם בשבת 7.10.
מיד לאחר השיחה הודיע טראמפ, כי הכוחות האמריקנים עומדים לסגת מסוריה, הודעה ממנה חזר מאוחר יותר. עתה וושינגטון אומרת כי היא רק פינתה כ-100 חיילים אמריקנים מהאזור בצפון סוריה, כדי שלא יקלעו לקרבות בין הטורקים לכורדים-באם יפרצו.  טראמפ גם חזר ואיים, כי אם צבא טורקיה יתקוף את הכורדים הוא יהרוס את כלכלת טורקיה.

 
במשך יום הכיפורים, (יום ד' 9.10)  התרחשו  התנועות הצבאיות הבאות הקשורות למצב בצפון סוריה:

  • צבא איראן פתח בתמרון גדול פתאומי לאורך הגבול המשותף  של איראן עם טורקיה. על התחלת תרגיל הפתע בו משתתפות יחידות של הכוחות המיוחדים האיראניים מסר הרמטכ"ל האיראני גנרל עבדולרחים מוסאווי  Major General Abdolrahim Mousavi.
  • כוח אמריקני קטן נראה עושה את דרכו, ביום ד', לעבר העיר קובאני Kobani בצפון סוריה במטרה למנוע מתקפה טורקית עליה.  הכוח מורכב משש שריוניות אמריקניות. קובאני נמצאת בצפון אזור חאלב Aleppo.
  • מליציות טורקמניות פרו-טורקיות ריכזו את כוחותיהם בצפון סוריה ליד הגבול עם סוריה בהכנה לקראת פתיחת מתקפה על העיר תל עבאייד Tal Abyad.
Print Friendly, PDF & Email