החלה המלחמה האיראנית-עיראקית נגד הכורדים בקירקוק. ארה"ב נכשלה במניעתה ובעצירת מעורבות משמרות המהפכה האיראנים

המלחמה האיראנית-עיראקית נגד הכורדים בקירקוק החלה ביום שני 16.10 בשעה 02:00 לפנות בוקר, בהתקפה על הבסיס האווירי והצבאי המרכזי במערבה של העיר K1 military base, על נמל התעופה של העיר, ועל שדות הנפט הנמצאים דרומית מהעיר. לפי הודעת ממשלת עיראק משתתפים בהתקפה הדוויזיה המשוריינת העיראקית  מס' 9  Iraqi army's 9th      armoured division, כוחות הביטחון העיראקים Iraqi Security Forces-ISF, יחידות ללוחמה נגד טרור Counterterrorism Services-CTS, המשטרה הפדראלית Federal Police, וכוחות של המיליציה השיעית 'צבא הגיוס העממי'  popular mobilization forces-PMU.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד ממשלת בגדאד מתארת את הכוחות העיראקים ככאלה שנעים בראש שלושת הטורים התוקפים את כוחות הפשמרגה Peshamerga  הכורדיים המגנים על העיר, למעשה כוחות פרו איראניים המצויים תחת פיקודו הישיר של הגנרל האיראני קסאם סוליימני הם ראשי החץ של הכוחות התוקפים את הכורדים.
מדובר בכוחות של החטיבה הטורקמנית של 'כוח באדר' Badr Organization’s Turkmen Brigade. חטיבה מס' 16 של 'כוחות הגיוס העממי' the 16th PMU brigade, ושלוש חטיבות נוספות, מס' 41, 42, ו-43  של כוחות אסאיב אל-חאק  Asai’b Ahl al-Haq, שהן חלק 'מצבא הגיוס העממי'. בכל הכוחות האלה מוצבים קצינים של משמרות המהפכה האיראנים.
להרכב הכוחות העיראקים-איראנים האלה יש שתי סיבות מרכזיות:
1. בין הכוחות העיראקים שנערכו להתקפה על קירקוק, ובייחוד בין היחידות המיוחדות העיראקית ללוחמה בטרור, ישנם לוחמים כורדים רבים. בגדאד חוששת ובצדק, כי חיילים אלה יכולים להתמרד ולפעול נגד הכוחות התוקפים בעורפם.
2. צירופה של החטיבה הטורקמנית של כוח באדר לחוד ההתקפה על מוסול, נועד להעביר את תושביה הטורקמניים של קירקוק, שמהווים כ-25 אחוז מקרוב ל-1 מיליון תושבי העיר לצדם של הכוחות התוקפים.
עד עתה בשעות הראשונות של המלחמה נמנעה ממשלת עיראק בראשותו של חיידר אל-עבדי מלהפעיל את חיל האוויר העיראקי, בעיקר משום שראש ממשלת עיראק איננו רוצה לתת למלחמה בקירקוק אופי של מלחמת אזרחים נרחבת-כפי שעשה בשאר אסד במלחמה בסוריה.
אל-עבדי גם חושש, כי האמריקנים שהתנגדו למלחמה זו יכולים לשתק את פעילותו של חיל האוויר העיראקי. מעל אזור הקרבות נראו בשעות הבוקר של יום ב' מטוסי קרב אמריקנים כשהם עוקבים אחר מהלכם.
זו הסיבה מדוע במלחמה משתתפים עד עתה בעיקר טנקים, ארטילריה כבדה, מרגמות, ומקלעים כבדים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי על העיר מגנים 15,000 לוחמים כורדים, רובם לוחמי הפשמרגה Peshmerga, וכי לאזור ממשיכים לזרום כוחות כורדיים נוספים.
במשך יום שני בלילה הגיעו לעיר אלפי לוחמים כורדים של ארגון ה-PKK, אשר ירדו מהרי קאנדיל בצפון עיראק להצטרף למגנים על העיר.  בשעות האחרונות יש ידיעות ראשונות על יחידות של המיליציה הכורדית הסורית ה-YPG, הנלחמים נגד ISIS במזרח סוריה שהפסיקו את לחימתן ונערכות לעבור את גבול סוריה-עיראק במטרה לתקוף את הכוחות העיראקים-איראניים הפועלים בקירקוק מעורפם.
השתיקה של וושינגטון לגבי פריצת המלחמה בקירקוק איננה יכולה לכסות על הכישלון של הנשיא דונלד טראמפ ושר ההגנה שלו ג'יימס מאטיס למנוע את פריצתה.
בקירקוק שוהה מפקדה אמריקנית קדמית קטנה שתפקידה היה לנסות ולתווך בין הצדדים בניסיון למנוע את פריצת הקרבות. אולם בימים האחרונים ריכז את המגעים האלה המפקד האיראני של כוחות חזיתות עיראק וסוריה, ומפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראנים הגנרל קסאם סוליימני.
סוליימני נע בימים האחרונים בין בגדאד ואירביל. אולם בעוד שבאירביל הוא הפעיל לחץ על ההנהגה הכורדית בראשות מסעוד בראזני לוותר בשאלת משאל העם על עצמאות, בגדאד הוא לחץ על ממשלת חיידר אל-עבדאי לתקוף בקירקוק.
לבסוף המהלך האיראני הצליח וטהרן השיגה את מטרתה-פרצה מלחמה נגד הכורדים.
מדיניות ארצות הברית למנוע את המלחמה הזאת נכשלה.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “החלה המלחמה האיראנית-עיראקית נגד הכורדים בקירקוק. ארה"ב נכשלה במניעתה ובעצירת מעורבות משמרות המהפכה האיראנים

 • אוק 16, 2017 @ 10:13 at 10:13
  Permalink

  אם העולם לא יתערב, זה עלול להיגמר במרחץ דמים נורא, בעיקר לכורדים. עם 4 המדינות העוינות שמקיפות אותם(איראן, טורקיה, עיראק וסוריה) גם למעצמת על היה קשה להסתדר.

 • אוק 16, 2017 @ 11:31 at 11:31
  Permalink

  בנקודה זו, מה אכפת כבר לבראזני להכריז עצמאות?

 • אוק 16, 2017 @ 11:46 at 11:46
  Permalink

  "איננה יכולה לכסות על הכישלון "
  עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים!!!!!!!!!!
  אין "כאר" "אין ברכה מהם !!!!!!!!!!
  עם כל המליונים שלהם זה לא יעזור לנו.!!!!!!!!!!
  תמיד יהיו בוג.ם
  ללמוד מהעבר העשיר של קום המדינה שידעו להסתמך """רק"""
  על עצמם.
  הממשלה הזאת הולכת לאוכל אותה בגדול!!!!!!!!!
  יכול להיות שהכורדים יהוו ROHINGYA שתים?
  מי יודע????

 • אוק 16, 2017 @ 13:37 at 13:37
  Permalink

  בהצלחה כל הצדדים

 • אוק 19, 2017 @ 22:53 at 22:53
  Permalink

  אין הגיון בשיתוף פעולה אירני ערקי ואם זה נכון
  המשמעות מסוכנת לנו הרבה יותר מאשר לכורדים ולכן מתפקידנו לעזור לכורדים במידת האפשר למוטט את האירנים. בדיוק כמו שעושה אירן מממנת מתחזקת ושלחת נשק ועוד טרוריסטים לפגוע בישראל לדוגמא חיזבאללה חמאס ועוד

 • אוק 23, 2017 @ 14:35 at 14:35
  Permalink

  ישראל חייבת לעזור לכורדים

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות