החלה המתקפה של ארה"ב-איראן-רוסיה בראמאדי


החשיבות בהתקפה של צבא עיראק על מרכז העיר ראמאדי Ramadi, שהחלה ביום ג' 22.12, היא לא בניסיון לעקור או להשמיד כמה מאות מלוחמי ISIS שעדיין נותרו בה, אלא בהרכב הכוחות התוקפים. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בפעם הראשונה בשרשרת המלחמות והקרבות בעיראק ובסוריה, משתתפים הצבא וחיל האוויר האמריקני, הצבא וחיל האוויר הרוסי, מליציות עיראקיות פרו שיעיות בפיקוד איראני, מליציות עיראקיות סוניות, וצבא עיראק ביחד בפעולה צבאית משולבת נגד כוחות של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS.
כלפי חוץ ההתקפה מתבצעת רק על ידי צבא עיראק, המליציות השיעיות, והמליציות הסוניות העיראקיות.
אולם למעשה הקרב מנוהל, על ידי קצינים של כוחות מיוחדים אמריקנים הנמצאים בשטח ביחד עם הצבא העיראקי, ועל ידי קצינים רוסיים הנמצאים במפקדה המבצעית שהוקמה על ידם בבגדאד.
במפקדה זו נמצאים גם כל המפקדים הבכירים של המליציות השיעיות הפרו-איראניות בראשותו של אבו מהדי אל-מוהנדיס Abu Mahadi al-Muhandis, שהוא המפקד האיראני של המיליציה השיעית העיראקית הגדולה ביותר 'ועדות הגיוס העממיות' popular mobilisation committee. מפקדה זו עומדת בקשר עם המפקדה האמריקנית בבגדאד באמצעות המטכ''ל העיראקי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בחזית העיראקית נגד ISIS, נוצר מצב ראשוני מיוחד במינו, בו קצינים איראניים מתאמים בין ארצות הברית ורוסיה את הצעדים הצבאיים בעיראק.
המקורות שלנו מדווחים, כי אם שיתוף פעולה מבצעי זה יצליח, הוא יועבר בעתיד גם לסוריה, ומאוחר יותר בקיץ 2016 למתקפה הכללית שהאמריקנים מתכננים נגד בירת ISIS בעיראק-מוסול.
רק בשבוע שעבר בעת ביקורו של שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר Aston Carter, ביקור שנועד לסקור את ההכנות האחרונות למתקפה, התעקשו האמריקנים להמשיך ולטעון כי ההתקפה על רמאדי תבוצע רק על ידי הצבא העיראקי, וכי התקפה זו תפגין את יכולותיו החדשות של הצבא העיראקי שהאמריקנים מאמנים. ביום ג' היו מקורות אמריקנים מוכנים להודות כי גם מליציות שיעיות פרו-איראניות משתתפות בהתקפה.
הכוחות העיראקים והסונים תוקפים את מרכז העיר מצפון. כוחות המליציות השיעיות הפרו איראניות תוקפות מדרום. חיל האוויר האמריקני תוקף מטרות של ISIS בעיר במטרה להשמידן ולא לאפשר להן לפעול נגד הכוחות התוקפים. חיל האוויר הרוסי עומד במצב הכן לתקוף ולהפציץ תגבורות של ISIS, שינסו לחצות את הגבול בין סוריה לעיראק ולבוא לעזרתם של מגני ראמאדי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי למשקיפים צבאיים העוקבים אחר המערכה בראמדי אין שום ספק כי הכוחות התוקפים ייכבשו את העיר.  מספר הלוחמים של ISIS המגנים על מרכז העיר  הוא מועט ביותר. המדובר בלא פחות מ-400 עד 500 לוחמים.
הבעיה הצבאית העיקרית היא כמה זמן ייקח לטהר את מרכז העיר מלוחמים אלה?
כמו בתיכרית ובעיר הנפט בייג'י, מערכת ההגנה של ISIS מורכבת משתי שכבות. שכבה חיצונית ושכבה תת-קרקעית.
בשכבה החיצונית כמט אין כוח לוחם, והיא מורכבת ממוקשים, משאיות תופת ומטעני צד המופעלים בשלט רחוק.
השכבה התת-קרקעית מורכבת ממנהרות עמוקות המחוברות זו עם זו,  בהן אנשי ISIS מסתתרים כשהם מגיחים מתוכן בעיקר בשעות הלילה.

מהניסיון שנרכש בקרבות בערים אחרות בעיראק עולה כי בשום מקום לא הצליחו לא צבא עיראק ולא המיליציות השיעיות הפרו-איראניות לגלות ולכבוש את כל מערכי המנהרות האלה. כך שהנוכחות הצבאית של ISIS בערים שכבר 'שוחררו' עדיין נמשכת.
כך כפי הנראה יהיה גם המצב בראמאדי.     

 

Print Friendly, PDF & Email