החלה הפלישה הרוסית לאוקראינה. קייב, חארקוב ואודסה הותקפו בטילים. הצבא הרוסי נע בשלושה ראשים במטרה לכבוש את כל אוקראינה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז, ביום חמישי לפנות בוקר 24.2 על 'מלחמה' על אוקראינה אותה הגדיר 'פעולה צבאית מיוחדת' special military operation. מיד לאחר נאומו בטלוויזיה הרוסית הותקפו הבירה קייב, עיר הנמל אודסה, והערים חארקוב ומריופול, בטילים. חילופי אש כבדים נשמעו מסביב לנמל התעופה הבינלאומי של קייב, כנראה בין יחידות של הצבא האוקראיני ויחידות צבא רוסיות שהוצנחו ליד העיר.
פוטין אמר שאין בכוונת הצבא הרוסי לכבוש את אוקראינה וקרא לאנשי הצבא האוקראיני להניח את נשקם. גם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר כי אין בכוונת הרוסים לכבוש ערים מרכזיות באוקראינה, וכי הצבא תוקף רק ריכוזי ומחנות צבא.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: למרות דבריהם של פוטין ושויגו, העובדה שהצבא הרוסי תקף את עיר הבירה קייב, חארקוב, אודסה ומריופול, מצביעה על כך שמטרת הצבא הרוסי היא לכבוש את כל אוקראינה. כוחות נחתים רוסיים הונחתו מהים על חופי אודסה ומריופול והם מתקדמים לעבר הערים.
כלי תקשורת אוקראיניים מדווחים, כי הצבא הרוסי פלש לאוקראינה גם מבלו רוסיה, וכי הוא מתקדם במערב אוקראינה. לדבריהם גם העיר לבוב הותקפה בטילים.
מאוחר יותר הודיע צבא רוסיה כי 'כל שדות התעופה האוקראינים נוטרלו'.  

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר, ביום חמישי 'כי תפילותיו הן עבור העם האוקראיני הסובל מהתקפה שלא הם יזמו. ביידן יישא בשעות הבוקר נאום לאומה האמריקנית בו יודיע על הצעדים שהוא נוקט נגד רוסיה.
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי שידר לאומה האוקראינית, ממכשיר הטלפון הנייד שלו, קרא לאומה האוקראינית לא להיכנס לפניקה, ואמר: 'אנחנו ננצח מאחר ואנחנו אוקראיניים'.
עצם העובדה שהנשיא זלנסקי שידר לאומה דרך הטלפון האישי שלו, מעידה על כך או שהוא כבר יצא את קייב ונמצא בדרכו למקום מקלט שהכינו לו האמריקנים, או שהוא כבר נותק מאפשרות גישה לאולפני הטלוויזיה והרדיו האוקראינים.

Print Friendly, PDF & Email