החלה התקפת הצבא הסורי על חומס. הקרבות בלטקיה, הם בין מורדים פלסטינים לצבא הסורי

מעודד מרווח הזמן בן השבועיים שהנשיא באראק אובמה, וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, העמידו לרשותו, הטיל נשיא סוריה בשאר אסד, ביום ב' 15.8 בבוקר, את הטנקים של צבא סוריה מול העיר חומס, שמתגוררים בה 1.5 מיליון תושבים והיא העיר השלישית הגדולה ביותר בסוריה. זו העיר הגדולה ביותר שהצבא הסורי תוקף בששת חודשי המרד הסורי. מאחורי הטנקים הסוריים נע חיל רגלים ממוכן. מהאזור נשמעות הפגזות כבדות, ומהעיר עולים ענני עשן.
אובמה וארדואן מציגים ומסבירים את מדיניותם, כמתן הזדמנות לאסד ליישם רפורמות פוליטיות 'אמיתיות', אולם התקפותיו הנמשכות והמתרחבות על הערים הסוריות מראות כי אסד רואה זאת מזווית אחרת. הוא החליט לנצל זמן זה כדי לחסל את המורדים נגדו, פעולה שאם הוא יצליח בה תיצור מצב כי לא יהיה צורך ברפורמות פוליטיות. לאחר חיסול האופוזיציה הסורית והמורדים, היחידים שיישארו בזירה  הפוליטית בסוריה יהיו בשאר אסד ומפלגת הבעת.
יום קודם לכן, א' 14.8, תקפו הטנקים הסוריים שכונות מתמרדות בעיר הנמל לטקיה. עיקר הקרבות שם הם עם מורדים פלסטינים באסד. להלן הפרטים:
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עיקר הקרבות בין המורדים באסד והצבא הסורי ביום א' 14.8, בעיר הנמל הגדולה ביותר של סוריה, לטקיה, היא בין מורדים פלסטינים באסד ובין צבאו.
זו הפעם הראשונה בכל ששת חודשי המרד הסורי שמתנהל קרב בהיקף גדול כזה בין הפלסטינים ובין הצבא הסורי. עד השעות המאוחרות של הלילה הקרב לא הוכרע, והוא עומד להתחדש ביום ב' 15.8 בבוקר. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי עיקר הקרב מתנהל בשכונה הדרומית של העיר אל ראמל אל-פיליסטיני al-Raml al-Filistini, ובשולי שכונה סמוכה אל שאעב al-Shaab. הפלסטינים מפעילים מקלעים כבדים, רקטות אנטי טנקיות RPG, ומניחים מטעי צד בדרכם של הטנקים הסוריים.
הצבא הסורי מפעיל שני גדודי טנקים וחי''ר משוריין המנסים להשתיק את האש הפלסטינית, ולהגיע למרכז השכונה במטרה להכריע את הקרב. עיקר הנשק של הפלסטינים בלטקיה, מגיע מלבנון בסירות מבריחים דרך הים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בניגוד להודעות המורדים, כי האזורים שהם מחזיקים בלטקיה מופגזים מהים על ידי ספינות טילים, הצי הסורי איננו משתתף בלחימה ואיננו מפגיז מטרת בלטקיה. כל מה שספינות הצי הסורי עושות הוא להטיל מצור על חופי לטקיה כדי למנוע הברחת נשק ולוחמים לתוכה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי מתוך 24 ההרוגים מבין המורדים, בקרבות ביום א', שנהרגו מהפגזות הטנקים הסורים, 19 הרוגים הם לוחמים פלסטינים.
ביום א' 14.8 בבוקר דיווחו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'בנאט''ו נערכים לקראת משלוח נשק למורדים בסוריה דרך טורקיה':
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי במטה נאט''ו בבריסל, ובמטכ''ל הטורקי, נמצאות כבר בעיצומן ההכנות המבצעיות לקראת מעורבות צבאית בסוריה, כאשר במרכזן עומדת האפשרות של אספקת נשק למורדים בסוריה כדי שיוכלו לעמוד נגד הטנקים והמסוקים של צבא סוריה.
בשלב זה הוחלט, כי לא נאט''ו ולא חיל האוויר הטורקי יבצעו תקיפות אוויריות על הדוויזיות המשוריינות הסורית המבצעות את עיקר פעולות הדיכוי והמרד נגד המורדים, כפי שנאט''ו מבצע בלוב נגד כוחותיו של קדאפי. במקום זה, יועברו לערים המתמרדות נגד בשאר אסד, כמויות גדולות של טילי נ''ט, טילי נ''מ, מרגמות ומקלעים כבדים, שיאפשרו להן לתת תשובה צבאית לכוחות אסד.
מאחר וכבר הוחלט כי אספקה זו לא תוצנח למורדים, מחשש כי חיל האוויר הסורי יירט את מטוסי התובלה, הוחלט בנאט''ו כי האספקה תיערך דרך היבשה.
במילים אחרות, צבא טורקיה יקבל עליו לאבטח את המשלוחים עד אשר יימסרו לידי המורדים בתוך סוריה. המקורות שלנו מוסרים, כי עדיין לא הוחלט כיצד פעולה זו תתבצע.
אפשרות אחת היא להפעיל את התוכנית, עליה אנקרה מדברת בגלוי כבר למעלה מחודשיים, של כניסת צבא טורקיה לתוך צפון סוריה והקמת אזורי חיץ טורקיים בה, זאת במטרה לקלוט פליטים סוריים באזורים אלה ומניעת זרימתם לתוך טורקיה. במקרה כזה תתבצע העברת הנשק של נאט''ו למורדים הסוריים בתוך אזורי חיץ אלה.
אפשרות שנייה היא, חדירות פולשניות תכופות של צבא טורקי לתוך צפון סוריה כאשר הם מאבטחים את משלוחי הנשק, ומסירת הנשק לידי נציגי קבוצות מורדים, בנקודות מפגש שיתואמו מראש.
גם נאט''ו וגם המקורות הצבאיים הטורקיים, מסרבים בתוקף לענות על שאלות כמו מתי, כיצד, היכן, ועל ידי מי, יקבלו המורדים הסוריים, שאין להם כל ניסיון במערכות נשק אלה, הדרכה בהפעלתן. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מוסרים, כי כבר לפחות שבועיים מתאמנים מורדים סוריים, וחיילים סוריים שערקו והגיעו לטורקיה, בהפעלת מערכות נשק אלה בבסיסים מאולתרים שהוקמו במתקנים צבאיים טורקיים הפזורים לאורך הגבול הטורקי-סורי. המדריכים הם קצינים וחיילים טורקיים.
המקורות שלנו גם מדווחים, כי בבריסל ובאנקרה מתקיימים גם דיונים, לקראת האפשרות כי לטורקיה יגיעו אלפי מתנדבים מוסלמיים מארצות מזרח תיכוניות, ומהעולם המוסלמי, אשר יהיו מוכנים להלחם לצד המורדים בסוריה. במקרה של התפתחות כזו, הצבא הטורקי יקלוט אותם, יאמן אותם, ויאבטח את חציית הגבול של כוחות אלה לתוך סוריה.
זו היא הסיבה מדוע שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, קראה ביום ו' 12.8, למדינות שבשמן לא נקבה, להפסיק לשלוח נשק לסוריה. קלינטון התכוונה בעיקר לרוסיה, אשר בשבועיים האחרונים הגבירה את משלוחי התחמושת וחלקי החילוף של הטנקים לסוריה. כל הטנקים הסוריים המשתתפים בדיכוי המורדים הם מתוצרת רוסית.
חוגים צבאיים בוושינגטון ובבריסל, אומרים כי כאשר תתקבל החלטה סופית להתחיל להעביר את הנשק למורדים בסוריה, ייווצר בשטח מצב, שככל שמקורות חוץ, כמו רוסיה, או  איראן, יגבירו את משלוחי הנשק שלהם לצבא סוריה, כך תתגבר אספקת הנשק המערבית למורדים הסוריים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות