החלה מעורבות ארה"ב-נאט"ו במלחמה בסוריה. צוותים של צבא טורקיה ונאט"ו יציבו טילי פטריוט בגבול טורקיה-סוריה

יום ג' 27.11, הוא היום בו החלה מעורבות ארה''ב ונאט''ו במלחמה בסוריה. לא ארה''ב, טורקיה ולא נאט''ו מעמידים את הדברים כך, אבל המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי זוהי המשמעות היחידה לכך כי צוותים משותפים של נאט''ו וצבא טורקיה יחלו לסקור אתרים לאורך גבול טורקיה שם תוצבנה  סוללות טילי פטריוט ו'מערכות הגנה אחרות נגד טילים'  deployment of Patriot Air and Missile Defense Systems, שיאיישו אותן חיילים אמריקנים.
צבא טורקיה פרסם הודעה האומרת, כי מערכות אלה אינן מיועדות לשם הנהגת אזורים אסורים לטייס בסוריה, אלא להגנת טורקיה בפני מטוסים וטילים סוריים. אולם לא צריך להיות מומחה צבאי כדי להבין, כי סוללות טילי הפטריוט, ואמצעים הגנה נגד טילים הקשורים בתוכנית האמריקנית להגנת טילים ישלטו מעתה לא רק על המרחבים האוויריים שמעל הגבול שבין שתי המדינות, אלא שהטווח שלהם יכסה את כל אזור צפון סוריה עד לערים חאלב, וחומס.
עצם הצבת הסוללות תמנענה מאסד להפעיל את חיל האוויר שלו, אחת ממערכות הנשק היעילות והקטלניות היחידות שנשארו בידיו במלחמה נגד המורדים בצפון סוריה.

זה לא מקרה בלבד, שעם הצבת מערכות הטילים האמריקניות על גבולה הצפוני של סוריה, משתלטים המורדים הסורים, בימים האחרונים, על שורה של בסיסי אוויר ומכ''ם סוריים בדרומה של סוריה לאורך גבול סוריה ירדן. במילים אחרות, ארה''ב, נאט''ו, והמורדים הסורים, נמצאים במאמץ ומהלך צבאי מתואם, בדרום ובצפון טורקיה, להוציא מידיו של נשיא סוריה בשאר אסד את השליטה האווירית והצבאית בדרום וצפון סוריה, ולדחוק אותו ואת צבאו אל מרכז סוריה.
חלק מהמהלך הצבאי האמריקני-טורקי הזה קשור בישראל.

ביום ב' 26.11, דיווחו המקורות הצבאיים שלנו בלעדית, כי פוצצה ונהרסה תחת המכ''ם הראשית הסורית מול ישראל, האחראית על שיגור מטוסים וטילים סוריים על ישראל.      
תחנת המכ''ם וההתראה האלקטרונית הסורית העיקרית מול ישראל M-1, נכבשה ופוצצה על ידי המורדים הסוריים ביום א' 26.11 אחה''צ,
כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה.
מלבד התפקיד שהיה לתחנה לעקוב אחר המראותיהם ונחיתותיהם של מטוסי הקרב הישראלים, מבסיסי חיל האוויר בנגב וחצרים בדרום ועד לגבול סוריה-ישראל, התחנה הייתה מיועדת לכוון שיגור טילים סוריים אל מטרות בכל שטח ישראל עד אילת, ותיאום את מערכות ההגנה האווירית הסורית מדרום לדמשק וברמת הגולן הסורית. כמו כן כיסתה תחנת המכ''ם את כל אזורי הים התיכון הקרובים ללבנון, לישראל.

מקורות הצבאיים מערביים אומרים לתיקדבקה, כי עם הרס תחנת המכ''ם איבדו צבא וחילות האוויר, ההגנה האווירית והטילים של סוריה את שתי העיניים האלקטרוניות שלהם שהיו מופנות לישראל.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי בכך נפגעה קשה, אם כי לא חוסלה סופית, היכולת של נשיא אסד לפעול נגד ישראל, ירדן, וסעודיה.
אסד ומקורביו, איימו לא פעם בשנה וחצי האחרונות, כי אם מעמדו של אסד ושלטונו יחושו שהם נמצאים בסכנה, סוריה תעביר את כל המזרח התיכון, ו'גם בישראל לא ישרור שקט'. 
תחנת המכ''ם M-1 שנהרסה, כיסתה מלבד ישראל, את כל שטחה של ירדן, וצפון סעודיה, כולל הבסיס האווירי הסעודי העיקרי טאבוק Tabuk air base, בו יש היום ריכוזים של מטוסי קרב-הפצצה  צרפתיים, המוכנים לפעולה גם במרחב האוויר הסורי.  
המורדים כבשו ביומיים האחרונים  26.11-25, את כל האזורים בדרום סוריה הגובלים עם ירדן, מלבד אזור מעבר הגבול בין סוריה לירדן רמתא Ramtha .
האזור שנכבש על ידי המורדים כולל את שדה התעופה הצבאי מארג' אל סולטן Marj al-Sultan , הנמצא דרומית-מזרחית לדמשק, ואת הבסיס של חטיבה מס' 4 הסורית שנמצא לידו.
תחנת המכ''ם M-1, הייתה מוגנת על חטיבת חיל הרגלים הסורית מס' 82, כאשר רוב אנשיה נהרגו בקרב על התחנה, והאחרים ברחו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כדי להבין את המשמעות הצבאית והאסטרטגית של אובדן התחנה הזאת עבור משטר אסד והצבא הנאמן לו, צריך לדעת כי במערך חיל האוויר וההגנה האווירית הסורית ישנן שלוש תחנות כאלה.
תחנה M-2, ממוקמת בשאנשאר  Shanshar דרומית לחומס, והיא מגינה על מרכז וצפון סוריה. תחנת המכ''ם M-3 נמצאת ליד לטקיה, והיא מגינה על צפון סוריה, ועל חופי סוריה הגובלים בים התיכון.
תחנת זו, יכולה לצפות על המתרחש בים התיכון מלטקיה ועד קפריסין.
לכל שלוש תחנות המכ''ם האלה ישר קשר ישיר לחדרי המבצעים של המטה הכללי הסורי,חיילות האוויר, ההגנה האווירית, הטילים, והים הסוריים, והן מספקות למטכ''ל ולמפקדות אלה את המידע הצבאי והמודיעיני הבסיסי לפיו מתקבלות ההחלטות המבצעיות בצבא הסורי.
אובדן התחנה M-1, פירושו אובדן חלקי של היכולת הסורית לפעול בחזית הדרום הסורית מול ישראל וירדן. תחנת המכ''ם הזאת הייתה משמשת גם להעברת מידע על ישראל לחיזבאללה ועמדה לשמש את מערכות הטילים של חיזבאללה, באם הייתה פורצת מלחמה בין הארגון ובין ישראל.     

 


 

Print Friendly, PDF & Email