החלטת טראמפ להטיל סנקציות על איראן ב-12 למאי, ובואו לירושלים לחנוכת השגרירות תלויים במה יימצא עוד בארכיון הגרעיני

רק חלק קטן מאוד מחומר הארכיון הגרעיני האיראני פורסם, לא בגלל שראש הממשלה בנימין נתניהו לא רצה לפרסם את החומר, אלא פשוט משום שרוב החומר, אולי למעלה מ-60 אחוז ממנו עדיין לא הגיע לידי המתרגמים וצוות המומחים הגרעיניים הישראלים הבודק אותו. כך מדווחים ביום ד'  2.5 המקורות המודיעיניים של תיקדבקה.
ההחלטה לפרסם את החומר בצורה חלקית ולא להמתין עד שאפשר יהיה לבדוק את רוב החומר, לא הייתה החלטה ישראלית אלא החלטה אישית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. 
המקורות שלנו מדווחים, כי ראש הממשלה נתניהו שאל את שר החוץ האמריקני מייק פומפיו, שהיה בישראל ביום א' 29.4, אם ארצות הברית רוצה לפרסם מיד את החומר או להמתין למועד אחר שיהיה נוח לנשיא טראמפ מבחינה מדינית. פומפיו התקשר עם הבית הלבן וחזר תוך זמן קצר עם תשובה, כי הנשיא מעדיף שהחומר יפורסם כבר עכשיו.
זו הייתה הסיבה מדוע הקבינט מדיני-ביטחוני כונס בבהילות כזו ביום שני 30.4 בצהרים.
הסיבה מדוע טראמפ החליט לפרסם מיד את החומר התבררה ב-48 השעות האחרונות.
בעוד האירופאים באמצעות נשיא צרפת עמנואל מקרון, מעמידים פנים, כי הם אינם יודעים איך בדיוק הנשיא טראמפ יפעל ב-12 למאי, האם הוא יחליט להאריך ולחדש את הסנקציות על איראן, או שהוא יחליט להשאיר את ההחלטה הזו לזמן אחר-מאוחר יותר,  החלטת הנשיא תלויה בחלקה בשאלה מה יימצאו עוד הצוותים הישראליים היושבים מסביב לשעון ובודקים את חומר הארכיון הגרעיני.
למרות שיועציו של הנשיא טראמפ חושבים, כי כבר עתה אפשר לקבוע על סמך החומר שנמצא, כי איראן בעצם העובדה שהיא המשיכה להחזיק במסמכים אלה הפרה את הסכם הגרעין-מאחר וזה אוסר עליה להחזיק בשרטוטים הקשורים לבניית נשק גרעיני-ייתכן כי  בהמשך בדיקת החומר ימצאו חומרים אחרים-משמעותיים יותר- שיוכיחו כי טהרן הפרה את הסכם הגרעין.  אם יימצא חומר נוסף כזה, הוא יועבר מיד לבית הלבן לעיונם של הנשיא ושל יועציו, ואז הנשיא טראמפ יחליט סופית כיצד לנהוג ב-12 למאי.
החלטה חשובה נוספת של הנשיא טראמפ התלויה במה יימצא בחומר הארכיון  הגרעיני האיראני, היא השאלה האם טראמפ יגיע, או לא יגיע לטקס חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים שייערך ב-14 למאי.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי כבר עכשיו קיימת החלטה בבית הלבן כי אם הנשיא יחליט על חידוש הסנקציות על איראן ב-12 למאי, טראמפ לא יגיע לירושלים. 
אולם אם טראמפ יחליט לדחות את ההחלטה הזו למועד אחר הוא יגיע לביקור קצר בירושלים שלא יימשך יותר משלוש עד ארבע שעות. בהתפתחות כזו הנשיא טראמפ ישתתף בטקס חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים, ויחזור מיד לאחריו, עוד באותו יום, לארצות הברית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים עוד, כי רוב המידע שפורסם בימים האחרונים בכלי התקשורת הישראליים כיצד סוכני המוסד הגיעו אל הארכיון הגרעיני והחומר הנמצא בתוכו, וכיצד החומר הוצא מהארכיון והועבר לישראל, איננו נכון.

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “החלטת טראמפ להטיל סנקציות על איראן ב-12 למאי, ובואו לירושלים לחנוכת השגרירות תלויים במה יימצא עוד בארכיון הגרעיני

 • מאי 2, 2018 @ 10:49 at 10:49
  Permalink

  ב"ה

  מותר לטראמפ לנהוג כ"בן תמותה":
  כדאי לו פשוט להאריך את ההסכם רק בחודש נוסף; בזמן הזה- יעברו על חלק משמעותי של החומר;
  וכך יחליט ברוגע…

 • מאי 2, 2018 @ 12:15 at 12:15
  Permalink

  אני מאוד מחבב את האתר שלכם למרות שחלק מהזמן אתם די מחרטטים ומתאימים את "המידע המודיעיני" למה שכבר ממילא פורסם במקומות אחרים.
  אף פעם לא ראיתי אצלכם מידע שמקדים מקורות אחרים. אף פעם לא היתה תגלית מרעישה שלא שמעתי קודם
  אבל סבבה תמשיכו עדיין נהנה לקרוא אתכם

 • מאי 2, 2018 @ 12:40 at 12:40
  Permalink

  רק תיק דבקה יודעים שזה למעשה פעולה של הביון האמריקאי , והם נתנו את זה לביבי כבונוס…
  אתם חיים בבואה!

 • מאי 2, 2018 @ 12:58 at 12:58
  Permalink

  בקיצור……..תיק דבקה לא יודעים כלום. אפשר גם לומר את האמת לא חייבים לחפור סתם.

 • מאי 2, 2018 @ 16:44 at 16:44
  Permalink

  אז אך באמת מוציאים חצי טון מסמכים?

 • מאי 2, 2018 @ 17:49 at 17:49
  Permalink

  דייקתם להפליא. כל הכבוד.
  עם זאת, עותק של כל החומר מצוי בארה"ב ועובר פענוח משלים לזה שנעשה בישראל
  כדי להספיק לתרגם ולהבין את החומר בימים הקרובים.
  אז איך אומרים?
  שיהיה בהצלחה לשני הצדדים…

 • מאי 3, 2018 @ 7:21 at 7:21
  Permalink

  לא צריך להיות כזה גאון כדי להבין טרמפ יגיע רק לפתיחת השגרירות
  תיק דבקה כותב שלא ישראל עמדה מאחורי המבצע אז מדוע כל החומר נמצא בידינו ?
  שנית אתם מנסים להפוך דעה לעובדה

 • מאי 4, 2018 @ 23:07 at 23:07
  Permalink

  12 במאי ולא למאי. כמו שאומרים ט"ו באב ולא לאב.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות