המקורות של תיקדבקה: ירדן מציעה לחקלאים הישראלים להמשיך לעבד את השטחים באי השלום ובצופר בתנאי שיקימו חברה ירדנית

 מיוחד ובלעדי למקורות של תיקדבקה: במגעים דחופים שהתנהלו ביום ב' 22.10, בין ירושלים ורבת עמון, בהם ישראל ביקשה הסברים מחצר המלוכה הירדני על פשר ההודעה שעבדאללה מלך ירדן  מסר, כי הוא החליט שהשטחים באזור נהריים שבעמק הירדן, הנושאים את השם 'אי השלום', והשטחים באזור הערבה בדרום ישראל-צופר-יוחזרו לשליטה ירדנית ב-2019 לאחר שהיו במשך 25 שנה בידי ישראל, העלו הירדנים הצעת פשרה.
לפי הצעה זו, אשר קיבלה את אישורו של עבדאללה מלך ירדן, יורשו החקלאים הישראליים אשר מעבדים את השטחים החקלאים באזורים אלה להמשיך ולהחזיק בהם, בתנאי שהם יקימו חברות ירדניות שהשטחים יהיו בבעלותה.
לפי ההצעה הירדנית, תסכים ירדן כי הישראלים שמעבדים היום את האדמות יהיו בעלי החברות הירדניות האלה, וכך הם יוכלו להמשיך ולעבד את השטחים. הירדנים הדגישו, כי אם ישראל תקבל הצעה זו, הישראלים שימשיכו לעבד את האדמות יפעלו לפי חוקי ירדן, והחברות תצטרכנה לשלם מיסים, כולל מס הכנסה לשלטונות ירדן.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הודעתו של שר החוץ הירדני, אימן אל-ספדי בטלוויזיה הירדנית ביום ב' בערב, בה אמר כי ירדן לא קיבלה בקשה מישראל להתחיל בהתייעצויות בנושא, נועדה לצרכי פנים ואיננה נכונה.
השר הוסיף ואמר, כי לא ינוהל משא ומתן עם ישראל על ריבונות השטחים. זו היא אכן העמדה הירדנית, אבל אין זאת אומרת כי ירדן איננה מוכנה להגיע לפשרה בתנאי שהריבונות שלה על שטחים אלה תוחזר במלואה.
אי השלום, הוא אי מלאכותי המשתרע על שטח של כ-1,000 דונם אדמה, הנמצא בין הנהרות ירדן וירמוק. השטח הזה מעובד על ידי קיבוץ אשדות יעקוב.
מובלעת צופר, היא מובלעת חקלאית באזור המפורז שבין ישראל וירדן באזור הערבה. המובלעת משתרעת על שטח של 4,500 דונם, מהם מעובדים כ-2,000 דונם על ידי חברי מושב צופר בערבה.
רוב השטח המעובד מכוסה החממות בהן מגדלים ירקות.  כדי להגיע למובלעת צריך לעבור נקודות ביקורת של צה"ל ושל ירדן.

ביום א' 21.10 דיווחו המקורות של תיקדבקה תחת הכותרת: עבדאללה מלך ירדן מקצץ בהסכם השלום עם ישראל, כחלק מצעדיו האנטי ישראליים, ומתקרב לטורקיה, סוריה, וקטאר:

מלך  ירדן עבדאללה הודיע
, ביום א' 21.10, כי הוא לא יאריך את תוקפו של הנספח מהסכם השלום עם ישראל, לפיו שטח בערבה והשטחים החקלאיים הסמוכים לנהריים ימשיכו להיות ברשות ישראל והיא תוכל לעבד אותם.  מדובר על שטחי אי השלום בנהריים ומובלעת צופר בערבה.
לפי הסכמי השלום בין שתי המדינות יכולה ירדן לאחר 25 שנה להודיע כי היא מבקשת להחזיר לה את השטחים ולהפכם לשטחים שהריבונות הירדנית שולטת בהם.
עתה, הודיע עבדאללה מלך ירדן, כי הוא מפעיל את הסעיף הזה. כלומר, ישראל חייבת להחזיר את השטחים לירדן בשנה הבאה.
השטחים האלה עובדו על ידי חקלאים ישראלים במשך 24 השנים האחרונות.
המקורות של תיקדבקה: המהלך הזה של עבדאללה מלך ירדן, הוא חלק ממהלך מחושב המתבצע בימים האחרונים של התקרבות ירדנית לציר טורקיה, סוריה וקטאר.
המקורות שלנו מדווחים, כי ראש ממשלת ירדן  ד"ר עומר אל-ראזאז Dr. Omar al-Razzaz, מנהל בימים האחרונים מגעים אינטנסיביים עם שרים בממשלת טורקיה, בניסיון להבטיח כי הסחורות  והמוצרים הטורקיים המיוצאים למדינות המפרץ, דרך נמל חיפה, יעברו מעתה מטורקיה לסוריה, ומשם לירדן.  לשם כך פתחה בשבוע שעבר ירדן את מעבר נאסיב Nassib שבין סוריה לירדן, למרות שממשל הנשיא טראמפ, וראש הממשלה בנימין נתניהו התנגדו לכך.
המקורות שלנו מוסרים עוד, כי בעוד ישראל מנסה להרגיע את המצב ברצועת עזה באמצעות מימון קטארי למשלוחי הדלק, פועלת קטאר בבירת ירדן להעביר את תמיכת המלך הירדני מסעודיה אליה. בשבוע שעבר ביקרה בירדן משלחת של אנשי מסחר ותעשייה קטארים אשר בדקו את האפשרות של השקעות בממלכה הירדנית.
במקביל, פועלת ירדן לקידום יחסיה עם משטר נשיא סוריה בשאר אסד בדמשק. עתה לאחר פתיחת המעבר בין שתי המדינות, מצפים בירדן לבואה בימים הקרובים של משלחת סורית גדולה אשר בראשה יעמוד שר החוץ הסורי ואליד מועלם.
אין ספק כי ירדן מנצלת את המשבר העמוק בו נתונה סעודיה בגלל פרשת ג'מאל חאשוגי, והיא מקווה כי במצב כזה ריאד לא תשים לב למהלכים של המלך עבדאללה.
ביטול הנספחים בהסכם השלום עם ישראל משרת את האינטרסים והקו המדיני  הירדני החדש הפרו טורקיה-קטארי-סורי שהמלך נוקט.
מלבד זאת, מצוי המלך עבדאללה בלחץ רב בעקבות המצב הכלכלי הגרוע בו נתונה הממלכה הירדנית. המלך ועוזריו ניסו לתעל את ההפגנות  נגד בית המלוכה על אוזלת ידו בפתרון המשבר הכלכלי, להפגנות נגד ישראל.
במשך הזמן הפכו הפגנות אלה למרכז תסיסה שנוצל  על ידי האחים המוסלמים הירדנים-רובם אנשי חמאס. המפגינים דרשו את ניתוק הקשרים עם ישראל וסגירת שגרירות ישראל בירדן.
במובנים רבים, החזית שנפתחה עכשיו בירדן מול ישראל, היא בבחינת 'חזית שניה' לזו של החמאס ברצועת עזה.
כבר ביום שישי האחרון ( 19.10)  אפשר היה להבחין לאן הרוח נושבת בארמון המלוכה וברחוב הירדני.  ברבת עמון נערכה הפגנת ענק שבמרכזה עמדה הדרישה  להחזיר את השטחים המעובדים  על ידי ישראל בערבה ובנהריים, לסגור את שגרירות ישראל בירדן ולנתק את היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.  

Print Friendly, PDF & Email