החללית הישראלית לירח 'בראשית' תשוגר ביום ו' לפנות בוקר. תנחית על הירח ב-11 לאפריל את דגל ישראל וספר תנ"ך צרוב על דיסק

ביום שישי 22.2, לפנות בוקר, בשעה 3:45 בלילה שבין חמישי לשישי, תשוגר  מפלורידה על גבי טיל פאלקון Falcon 9   של חברת SpaceX, החללית הישראלית הראשונה 'בראשית', אשר לאחר חודשיים של טיסה בחלל תנסה לנחות על הירח.
הנחיתה מיועדת להתרחש ב-11 באפריל.
עד כה רק ארה"ב, רוסיה וסין הצליחו להנחית חללית על הירח.
אם 'בראשית' תצליח לנחות על הירח זו תהייה החללית הפרטית הראשונה בהיסטוריה, שנבנתה כמעט כולה מכספים פרטיים שהצליחה לנחות על הירח.
היא גם תהייה החללית הראשונה בהיסטוריה שתביא את דגל ישראל לירח. יחד עם הדגל הלאומי תביא החללית לירח את כל ספר התנ"ך צרוב על דיסק.

החברה שבנתה ותשגר את החללית היא חברת  SpaceIL, שהקימו ב-2011, שלושה ישראליים,  יריב בש, כפיר דאמארי, ויונתן ווינטראוב,  והמשקיעים הם מוריס קאהן  Morris Kahn מדרום אפריקה, וקרן משפחת אדלסון Adelson Family Foundation מלוס אנג'לס. ממשלת ישראל השתתפה במימון בהשקעה קטנה ביותר.
סה"כ הושקעו בבניית החללית כ-90 מיליון דולר.
הסיבה מדוע יעברו חודשיים מרגע השיגור ועד רגע הנחיתה של החללית על הירח נעוצה בכך שהחללית תנוע בתקופת זמן זו בתנועה אליפטית ובכל פעם שהיא תחזור ותתקרב לכדור הארץ היא תפעיל מחדש את המנועים שלה במטרה ליצור תנופה חזקה יותר שתקרב אותה יותר לירח ותאפשר לה  'לתפוש' נקודה בכוח המשיכה של הירח  'שילכוד' אותה ויביא אותה אליו.

המדובר בכלי חלל קטן שגובהו הוא לא יותר מ-1.5 מטר, ורוחבו מגיע ל-2 מטר. החללית שוקל 585 ק"ג כאשר רוב המשקל הוא מהדלק שיאפשר לה להגיע לירח והמכשירים המדעיים שהיא נושאת אתה.
חדר הבקרה המרכזי ממנו יבוצע הפיקוח על טיסת החללית יהיה ממוקם בחדר הבקרה של התעשייה האווירית הישראלית, כאשר 7 תחנות מעקב אחר המתרחש בחלל הפרושות על פני כל כדור הארץ יעזרו במעקב ובפיקוח.
גם סוכנות החלל האמריקנית 'נאסא' NASA תעמיד לרשות מבצע השילוח את מערכת הפיקוח והקשר החללית שלה Deep Space Network, המאפשרת לקיים קשר בין כדור הארץ ובין גופים הטסים בחלל.  בתמורה תעמיד SpaceIL לרשות 'נאסא' את תוצאות המדידות של השדה המגנטי  magnetic field measurements של הירח, שהחללית בראשית תבצע-באם תצליח לנחות עליו.
זמן שהותה של החללית על הירח יהיה קצר ביותר. בסה"כ יומיים.
משגריה מקווים, כי באותם יומיים היא תשלח תמונות מהירח אל כדור הארץ ותוצאות של הבדיקות שהיא תערוך בשדות המגנטיים של הירח.
מאחר והחללית תנחת כמצופה באזור של הירח הנקרא  Mare Serenitatis בו הובחנו תופעות מגנטיות לא שגרתיות מקווים שהחללית תוכל למדוד תופעות אלה ואת משמעותן.  כמו כן ייעשה ניסיון בזמן הקצר של שהותה על הריח להפעיל מחדש את המנועים שלה, דבר שיאפשר לחללית 'לקפוץ/לדלג' לאזור אחר בירח, ולבצע בו בדיקות דומות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות