החלק הביטחוני-מדיני של מצע 'כחול לבן' מראה, או על אי הבנה במתרחש במזה"ת, או על בורות וחוסר ידיעה

מפלגת 'כחול לבן' פרסמה, ביום ד' 6.3, את המצע שלה וציינה כי חיברו אותו שלושה מבכירי חבריה: חילי טרופר, עפר שלח ויועז הנדל.
מדהים לקרוא כיצד שלושה אנשים המתיימרים להיות חלק ממפלגת השלטון הבאה שבראשה עומדים שר ביטחון אחד ושלושה רמטכ"לים לשעבר, מגלים בורות ואי הבנה מוחלטת כזו בתהליכים הצבאיים והמדיניים המתרחשים סביב מדינת ישראל.

לגבי חזית הצפון קובעים השלושה, 'כי מעל לכול חסרה לישראל מנהיגות מדינית יוזמת, שתפעל כדי לנצל הזדמנויות ולשנות את המציאות באזור ובגבולותינו. למרות המערכה המוצלחת שמנהל צה"ל נגד התעצמות חיזבאללה, שהוא הכוח החזק ביותר בלבנון כיום, ונגד התבססות איראן בסוריה, מתעצבת מעבר לגבולותינו הצפוניים מציאות מאיימת. הפעילות הישראלית אינה משפיעה על הדרך שבה פוטין, ארדואן ורוחאני קובעים הסדרה חדשה בסוריה'. עד כאן לשון המצע.

קודם כל קצת כבוד לשלושת המנהיגים, גם אם כמה מהם נמנים על אויביה של ישראל.
כל מי שמתצא במהלכים שמנהלים היום נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא איראן חסן רוחאני, ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן לגבי סוריה, יודע כי מדובר על מערך יחסים שהיה קיים בין שלושת האישים האלה אולי לפני חצי שנה.
ועידת הפסגה שנשיא רוסיה פוטין, כינס ב-13 בפברואר, בעיר הנופש סוצ'י Sochi, בה השתתפו רוחאני וארדואן, היה ניסיון רוסי אחרון לאחות את הקרע שנוצר בחודשים האחרונים בין שלוש המדינות האלה, לגבי עתידה המדיני והצבאי של סוריה.
אין כיום שום הסכמה בין פוטין, רוחאני, וארדואן, לא לגבי המתרחש בצפון סוריה, במערב סוריה-בעיקר באזור אידליב, ולא לגבי הסדר המדיני שכל אחד מגורמים אלה רוצה לראות ולבצע בדמשק.
על נקודה זו בדיוק דיברו נשיא רוסיה פוטין, וראש ממשלת ישראל ושר הביטחון בנימין נתניהו בפגישתם במוסקבה ב-27 בפברואר.
השיחה בין פוטין ובין נתניהו הסתיימה בכך ששני המנהיגים הסכימו ביניהם לפתוח בפעם הראשונה בהיסטוריה של ישראל, ערוץ רוסי-ישראלי, בו מוסקבה מוכנה לערב את ישראל במציאת פתרון חדש למצב בסוריה, באמצעות הקמת וועדה בה ידון הנושא של יציאת הכוחות הזרים מכל שטח סוריה.  במילים אחרות, רוסיה מוכנה לדון עם ישראל על הוצאת הכוחות האיראנים מסוריה.
(המקורות צבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה סקרו התפתחות דרמטית זו כבר ב-2 במרס, במאמר:  'כיצד קרה שפוטין דן עם נתניהו בהוצאת הכוחות הזרים מסוריה, בעוד טראמפ דן עם ארדואן בהכנסת כוחות כאלה לסוריה'? הקישו כאן לקריאת הניתוח המקורי. )
בנושא הפלסטיני קובע המצע של 'כחול לבן', כי 'ניזום ועידה אזורית עם מדינות ערב השואפות ליציבות, ונעמיק את תהליכי ההיפרדות מהפלסטינים תוך שמירה בלתי מתפשרת על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל ועל חופש הפעולה של צה"ל בכל מקום'. עד כאן לשון המצע .
לאיזה מדינות ערביות 'יציבות' בדיוק מתכוונים ב'כחול לבן'.  איזה מדינות בדיוק ערביות תהיינה מוכנות לבוא לוועידה כזו בתנאים כאלה?

המצע קובע, כי 'לא תהיה (יותר) התנתקות חד-צדדית משטחי יהודה ושומרון וכי לא תהיה נסיגה מארבעה אזורים אסטרטגיים: גושי ההתיישבות, בקעת הירדן, ירושלים ורמת הגולן'.  המצע מציע כי בנושא הפלסטיני תכונס 'וועידה אזורית שתקדם היפרדות מהפלסטינים'.
מי בדיוק ישתתף בוועידה אזורית כזו?

ההמשך הוא מעניין יותר.
'כמו כן ידון בוועידה האזורית נושא חשוב לא פחות: מעמדה האזורי של ישראל ככוח מוביל. לא יהיה עוד מצב שבו ייערכו דיונים על הסכם גרעין עם איראן או על הסדרה בסוריה בלי שהשותפות האלה, וישראל בראשן, יציגו את האינטרסים שלהן ויזכו למענה'
במילים אחרות, לא ארצות הברית, לא רוסיה וסין, ולא אירופה, יוכלו לקיים דיוניים על הגרעין האיראני, או לכנס וועידה אזורית על הנושא הגרעיני האיראני, מבלי שראשי 'כחול לבן' ישותפו בהן.

זו הלשון היומרנית שראשי המפלגה הזו מציעים ברצינות תהומית?Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות