החל אמברגו הנפט האירופאי על איראן. כוננות בצבאות המפרץ, והיערכות לקראת אפשרות של סגירת מצרי הורמוז

אמברגו הנפט האירופאי על איראן, שפירושו כי מתוך 3.3 מיליון חביות נפט ליום שאיראן מפיקה היא  לא תוכל למכור 1 מיליון חביות, שליש מתפוקת הנפט שלה, וחברות ומדינות המפעילות מכליות, ומפירות את האמברגו, לא יוכלו יותר לבטחן בקונצרנים הביטוח האירופאים, שהם הגדולים בעולם, נכנס היום 1 ביולי לתוקפו.
מדינות המפרץ, ובראשן סעודיה, העמידו את צבאותיהן בכוננות מפני פעולות תגמול צבאיות של איראן. סעודיה פרסה את צבאותיה לאורך גבולותיה עם ירדן. עיראק, כווית, ונסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, העמידו את חיילות הים והאוויר, והכוחות המיוחדים שלהן בכוננות.  כוננות הוכרזה גם באוניות הצי החמישי האמריקני הנמצא במפרץ.
אף אחת ממדינות המפרץ איננה חוששת מפריצת מלחמה מיידית עם איראן, אבל הן כן חוששות מפעולות תגמול איראניות אשר תבואנה בצורה של פיגועים במסופי, צינורות, מכליות, או שדות הנפט שלהן, שיבוצעו על ידי יחידות איראניות חשאיות שאומנו במיוחד לשם כך, והמשתייכות לגדודי אל קודס, שהיא זרוע המודיעין והטרור של משמרות המהפכה, או באמצעות מליציות שיעיות מקומיות. תגובה איראנית נוספת יכולה להיות סגירה מלאה או חלקית של מצרי הורמוז.
טהרן איימה כבר כמה פעמים בששת החודשים האחרונים, כי היא לא תעבור בשתיקה על הפעלת אמברגו הנפט, והיא רואה בכך אקט של מלחמה.
ביום חמישי 28.6 לקראת כניסת האמברגו לתוקפו, הפעילו ערב הסעודית ואיחוד הנסיכויות שני צינורות נפט, אחד חדש, שני ישן-חדש, אשר נועדו לאפשר להן להמשיך ולייצא את הנפט שלהן תוך ביטול הצורך להשתמש במצרי הורמוז, במידה והם ייחסמו.
סעודיה שיפצה והפעילה מחדש את צינור הנפט שהניחה לפני כ-25 שנה, עוד בשנות ה-80, לאורך כ-750 ק''מ משדות הנפט שלה במזרח המדינה עד למסוף הנפט וקומפלכס בתי הזיקוק ביאנבו Yanbu, שעל חוף הים האדום הנקרא 'הצינור העיראקי' The Iraqi Pipeline in Saudi Arabia-IPSA. הסעודים שומרים כסוד צבאי-כלכלי אסטרטגי את כמויות הנפט שצינור זה יכולה להעביר ביום, לאחר שהרחיבו אותו, אולם מומחים בשווקי הנפט הבינלאומיים מעריכים כי הצינור יכול להעביר כ-20 אחוז מכלל תפוקת הנפט הסעודית, שהיא כ-9.5 מיליון חביות ביום.
איחוד הנסיכויות הפעילו בפעם הראשונה צינור נפט חדש לגמרי במפרץ הנקרא The Habshan-Fujairah pipeline שאורכו 380 ק''מ. צינור זה מאפשר להזרים 1.5 מיליון חביות ביום מתפוקת הנפט של הנסיכויות, (ה-UAE, מפיקות כ-2.5 מיליון חביות ביום), משדות הנפט שלה במפרץ הפרסי אל נמל פוג'אירה  Fujairah, הנמצא במפרץ עומן. במילים אחרות מכליות הנפט לא תצטרכנה לעבור את מצרי הורמוז. כוחות אמריקניים וצרפתים הנמצאים בפוג'אירה הועמדו  החל משבת  30.6, בכוננות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי במדינות המפרץ ערים לאפשרות, כי איראן יכולה להגיב לאו דווקא בסגירת מצרי הורמוז, אלא בפיגועים בצינורות הנפט החדשים שהופעלו. 
ביום שישי 29.6, לקראת כניסת אמברגו הנפט האירופאי לתוקפו הודיע מפקד בכיר במשמרות המהפכה האיראניים, כי אוניות הצי האיראני באזור מצרי הורמוז יצוידו בטילים בעלי טווח של 300 ק''מ.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי התגובה האיראנית הראשונה  לאמברגו הנפט, יכולה לבוא ביום שלישי 3 ביולי באיסטנבול, כאשר ייפתח שם סיבוב מס' 4 של שיחות הגרעין שבין שש המעצמות לאיראן. למרות שהשיחות באיסטנבול נועדו להיות 'שיחות טכניות' בהן ישתתפו מומחים בדרג נמוך, יכולים הנציגים האיראניים לסרב לקיים דיונים כלשהם, עד אשר אמברגו הנפט יוסר. בכך תגענה שיחות הגרעין לסיומן, מבלי שהושגה בהן כל התקדמות.  

Print Friendly, PDF & Email