החל גיוס האביב ברוסיה. שר ההגנה הרוסי  שוגוי מבטיח המגויסים לא ישלחו לאזורי מלחמה. רוסיה מסיגה כוחות לתוך בלו-רוסיה. תקיפה אווירית אוקראינית ראשונה בתוך רוסיה

ברחבי רוסיה החל, ביום שישי 1.4, גיוס האביב. הצבא הרוסי מנהל שני מחזורי גיוס בשנה באביב ובסתיו. נקראים לשרת בצבא בני 27-18, אבל רבים מהם נמנעים מלהתגייס בעיקר באמצעות הרשמות ללימודים אקדמיים דבר המקנה להם אפשרות שלא להתגייס לצבא.
הצבא הרוסי מעריך כל מחזור מגויסים ב-135,000 איש.
השנה, בגלל המלחמה באוקראינה והחשש ממיעוט מתגייסים נאלץ שר ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוגוי Sergei Shoigu, להבטיח כי 'המגויסים החדשים לא ישלחו', למה שהא הגדיר 'נקודות חמות', conscripts will not be sent to any hot spots, כלומר לא יישלחו לאוקראינה, וחיילים רוסיים הנמצאים באוקראינה, ומסיימים את תקופת שירותם יישלחו לבתיהם.
ביום שישי 1.4, האשימה מוסקבה את חיל האוויר של אוקראינה בהתקפה על מכלי דלק בתוך רוסיה. זו פעם ראשונה שחיל האוויר האוקראיני פועל בתוך רוסיה.
לפי משרד ההגנה הרוסי ההתקפה בוצעה על ידי שני מסוקים אוקראיניים שתקפו את מכלי הדלק בעיר בלגורוד Belgorod, הנמצאת כ-40 ק"מ מגבול רוסיה אוקראינה.
דובר הקרמלין דימטרי פאסקוב אמר, 'כי כמובן זה איננו משהו שנתפש כיוצר תנאים נוחים להמשך המשא ומתן' ( בין מוסקבה וקייב. )Of course, this is not something that can be perceived as creating comfortable conditions for the continuation of negotiations.
למרות הדיווחים האוקראינים והמערביים שלא לשים לב להודעות הרוסיות על נסיגת חלק מכוחותיה המרוכזים מסביב לבירה קייב, מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי הארמיות המשולבות הרוסיות מס' 35 ו-36, ודוויות מס' 76 של הכוחות המיוחדים האוויריים הרוסיים,the 35th and ,  36th Combined Arms Armies and 76 Air Assault Division, נסוגו ביום חמישי ושישי מעמדותיהם בצפון מערב קייב, בחזרה לתוך גבולות בלו-רוסיה.  כמו כן ישנם סימנים, כי יחידות רוסיות אשר היו מוצבות מול הערים האוקראיניות צ'רניהיב וסאמי Chernihiv and Sumy, החלו נסוגות בכיוון בלו-רוסיה.
כוחות אוקראינים הצליחו, ביום שישי 1.4, לדחוק  את הצבא הרוסי מעמדותיו בצפון-מערב אוקראינה אשר איימו על הכביש המהיר מס' אי 40 E-40 highway, המחבר את גבול פולין-אוקראינה, דרך לבוב אל הבירה קייב.
ביום שישי 1.4 כינס נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את מועצת הביטחון הלאומית  לדון במה שהוגדר 'הדיפת ונטרול איומים ביטחוניים פנימיים', avert and neutralize internal security threats. לא נמסרו שום פרטים, אולם ייתכן כי הדיון הזה מתקיים לפני גל טיהור חדש בין המפקדים הרוסיים ואנשי המודיעין הרוסיים הקשורים עם המלחמה באוקראינה.
האו"ם הודיע ביום שישי, כי מספר הפליטים שנמלטו מאוקראינה מאז תחילת הפלישה הרוסית ב-24 לפברואר הגיע ל-4.1 מיליון פליטים.

Print Friendly, PDF & Email