החל המאבק-מו"מ על ירושלים. הפלסטינים הכפיפו את הוואקף לעבדאללה מלך ירדן והכירו במעמדו כשומר המקומות הקדושים בירושלים

בהסכם היסטורי שנחתם על מלך ירדן עבדאללה, ונשיא פלסטין מחמוד עבאס-אבו מאזן, ביום א' 31.3 בעמן בירת ירדן, הכירו הפלסטינים בתואר של המלך עבדאללה כ'שומר (אפוטרופוס) המקומות הקדושים בירושלים' King Abdullah II is the Custodian of the Holy Sites in Jerusalem. כמו כן העבירו הפלסטינים תחת פיקוחו של המלך את מוסד הוואקף הפלסטיני, ומינו את ממלכת ירדן להיות זו שתייצג אותם בשאלת ירושלים בכל המוסדות והארגונים הבינלאומיים.
תיקדבקה:
בצעדים דרמטיים אלה, להם ישראליים ופלסטינים רבים לא יסכימו, הונח היסוד להקמת מסגרת בינלאומית-ערבית-פלסטינית-וישראלית, אשר תפקח על המקומות הקדושים ליהודים, המוסלמים, והנוצרים במזרח ירושלים. רבים יכולים לראות בצעד זה, צעד ראשון לבינאום המקומות הקדושים בירושלים, אולם המסמך שנחתם בעמן הוא רק צעד ראשון, אבל חשוב, במו''מ ארוך ומפותל שעתיד להמשך עוד שנים רבות.
מבחינת הפלסטינים ההסכם מעיד על הסכמה היסטורית של הפלסטינים להעביר את כל האחריות הדתית, המדינית, המשפטים, והביטחונית על הר הבית לידי ירדן, ובכך הם וויתרו על ריבונותם הישירה על הר הבית.
בהכפפת הוואקף הפלסטיני לממלכת ירדן, הסכימו הפלסטינים,  כי מעתה בנושאי הר הבית המגעים הישראלים לא יתנהלו יותר מול הרשות הפלסטינית אלא מול בית המלוכה האשמי בירדן. מאחר וירדן היא זו שתהייה אחראית גם על הביטחון בהר הבית ובמקומות הקדושים במזרח ירושלים, ישראל וירדן יתאמו ביניהן ישירות נושאים אלה, מבלי שהפלסטינים יהיו מעורבים בהם ישירות. שיתוף פעולה מודיעני ישראלי-ירדני לגבי נושאים אלה מתקיים כבר שנים רבות.
מבחינת מעמדו הבינ-ערבי-בינ-מוסלמי של עבדללה מלך ירדן, ההסכם ממנה אותו בפעם הראשונה בהיסטוריה של השלשת האשמית 'לשומר' Custodian של המקומות הקדושים ובמיוחד מסגד אל-אקצא, תואר מקביל שיש למלכי ערב הסעודית של שומרי המקומות הקדושים לאיסלם במכה ובמדינה.
המקורות של תיקדבקה, מציינים כי לא ברור, מה הייתה מידת מעורבותו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי בהשגת הסכם ירדני-פלסטיני זה, ועד כמה ראש ממשלת ישראל ומ''מ שר החוץ בנימין נתניהו, ושרת המשפטים ציפי ליבני, הממונה בממשלה החדשה על המו''מ עם הפלסטינים, היו מודעים לפרטיו של הסכם זה ועל כך כי הוא עומד להיחתם.
אולם דבר אחד כן היה ברור:  מנהיגי מדינות ערב שהתכנסו בשבוע שעבר לוועידת פסגה בדוחה, (27-26 למרס), ובחרו במשלחת אשר תצא לוושינגטון לדון עם הנשיא אובמה בשאלת החייאת יוזמת השלום הערבית משנת 2000, שהיא יוזמה סעודית, לא ידעו דבר על ההסכם העומד להיחתם בין הירדנים והפלסטינים על המקומות הקדושים בירושלים, וכי ההסכם הזה נפל עליהם כרעם ביום בהיר.
כבר לפני חמישה חודשים, ב-27 לדצמבר, היו המקורות של תיקדבקה המקור היחיד שפרסם בלעדית, כי בפגישתם של מלך ירדן עבדאללה, וראש הממשלה נתניהו, שנערכה בשבוע האחרון של דצמבר בעמן, נדונו הרעיונות השונים שהועלו בירדן, בוושינגטון ואצל הפלסטינים, להקים קונפדרציה בין מדינת פלסטין בגדה המערבית ובין הממלכה האשמית, שהיא שתנהל את המו''מ הסופי לשלום עם ישראל. נראה כי ההסכם הירדני-פלסטיני על המקומות הקדושים, והעברת האחריות עליהם לירדן, שנחתם ביום א' 31.3, הוא אחד הצעדים החשובים לקראת הגשמת תוכנית זו.
אחד הסימנים הבולטים ביותר לאפשרות כזו, היא הפירוט המדויק המופיע בהסכם של כל השטחים במיוחד בהר הבית עליהם תחול האחריות הירדנית, כל 144 הדונם עליהם משתרע הר הבית, קירותיו, וכל מה שמתרחש מעליו, או מתחתיו, רמז לחפירות שישראל מבצעת מתחת להר הבית לעיר העתיקה בירושלים.
ירדן והפלסטינים לוקחים על עצמם להלחם גם במה שהם מכנים פעולותיה של ישראל ליהוד ירושלים.
כדי להבין את המשמעות האמיתית של הסכם ירדני פלסטיני, צריך לקרוא בזהירות את הנוסח המקורי על ההסכם עליו חתומים המלך עבדאללה ואבו מאזן. הדרך בה אנשי הרשות הפלסטינית ובייחוד שר ההקדשים (הוואקף) הדתות הפלסטיני מחמוד חבאש Mahmoud Habash, מציגים את ההסכם, איננה משקפת את הכתוב בו.
לדוגמא: מחמוד חבאש, אשר מנסה להסתיר את היקף הוויתורים ההיסטוריים שאבו מאזן עשה אומר, 'כי ההסכם מאשר את תפקידה ההיסטורי של ירדן בדאגה למקומות הקדושים'. 'כמו כן (ההסכם) מאשר את הריבונות הפלסטינית על כל פלסטין (ארץ ישראל-לפתע נעלמה מדינה פלסטינית בקווי 1967,) כולל מזרח ירושלים כבירתה'. ציטוט המקור: The agreement confirmed Jordan's historic role in caring for the religious sanctuaries. It also confirmed Palestine sovereignty over all of Palestine, including east Jerusalem as its capital.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי סעיף מס' RTICLE 3: 3.1 בהסכם הירדני-פלסטיני אומר דברים שונים לחלוטין: 'לממשלת פלסטין כתוצאה מהזכות של העם הפלסטיני להגדרה עצמית. תהייה הזכות לממש את ריבונותה על כל השטחים של הטריטוריה שלה, כולל ירושלים'. ציטוט המקור:The Government of the State of Palestine, as the expression of the right of self-determination of the Palestinian people, shall have the right to exercise sovereignty over all parts of its territory, including Jerusalem. אין בסעיף זה אפילו מילה אחת על זכות ריבונותם של הפלסטינים על כל פלסטין-ארץ ישראל.

Print Friendly, PDF & Email