החל הקרב על דרום דמשק. המטכ"ל הסורי עבר לחדר מלחמה חדש ברחוב השוהדא. הפלסטינים הצטרפו ללחימה נגד אסד

הנשיא בשאר אסד, עורך ביום ג' 17.6, את כוחותיו הצבאיים בבירה דמשק מחדש, כאשר צבא סוריה פורס רק נגמשים, אבל עדיין לא טנקים, במרכז דמשק במטרה לחסום  הדרכים לשתי השכונות הדרומיות בעיר אל-מידן ותדמון עליהן המורדים השתלטו במשך יום ב'. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כל השכונות בדרום העיר, בהם מתגוררת כרבע מאוכלוסיית דמשק המונה כ-1.8 מיליון תושבים, מוקפות הבוקר על ידי ששה גדודים מתוגברים (פוג'ים) של מיליציית 'השביחה' העלוואית.
הנשיא אסד וראשי צבאו החליטו לנקוט בדמשק טקטיקה חדשה במלחמה. הם אפשרו למורדים להשתלט על אל-מידן ותדמון, ואחר כך כתרו אותם שם מתוך כוונה לנסות ולהשמידם. המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מעריכים, כי בשכונות אלה עומדים להתחולל קרבות דומים לאלה שהתחוללו לפני חמישה חודשים בפברואר ובמרס ברובע באב אל עמר בחומס, כאשר משטר אסד ינסה לחסל את המורדים בדרום דמשק. לקראת הקרב על השכונות האלה, עזב הפיקוד העליון של צבא סוריה את בנייני המטכ''ל הסורי, ועבר לפקד על המלחמה מחדרי מלחמה מבוצרים יותר שהוכנו במיוחד למטרה זו מראש, במה שמכונה 'מפקדת הקיץ' של צבא סוריה, שם שכן קודם לכן אגף האספקה של צבא סוריה. המקורות שלנו מדווחים, כי חדרי המלחמה-קרי 'הבור' הסורי נמצאים עתה ברחוב השוהדא במרכז דמשק.
במקביל, כ-130 אלף הפלסטינים הנמצאים בשני מחנות פליטים בדמשק, ירמוק ואל המה, הצטרפו ללחימה של המורדים. טנקים סוריים נכנסו ביום ג' לפנות בוקר לשני מחנות אלה ומתנהלים בהם קרבות.  בכך ירדו לטמיון 60 שנה של השקעה של משטר אסד בפלסטינים בעיקר על ידי תמיכה בחמס, בג'יהאד האיסלמי, בחזית העממית, ובחזית העממית-המפקדה הכללית-ארגונו של אמד ג'יבריל. בשני המחנות הפלסטינים בהם מתחוללים הקרבות נמצאות המפקדות הפלסטיניות של ארגונים אלה ואחרים.
קודם לכן, ביום ב' 16.7, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה  
גל העריקות של גנרלים סוריים, שהם חלק מהמעגל הפנימי של אנשי ביטחון המקיפים את נשיא סוריה בשאר אסד, התרחב ביום א' 15.7, כאשר שני ראשי שירותי ביטחון המפעילים מבצעית את המיליציה העלוואית 'השביחה' ערקו לטורקיה, וראש שירות ביטחון שלישי חוסל בחלאב שבצפון סוריה. גנרל סורי רביעי, מי שהיה ראש מנהלת הנשק הכימי והביולוגי הסורי, ערק גם הוא לטורקיה בראש קבוצה של ששה גנרלים סוריים.
כאשר גנרלים סוריים המפעילים את מליצית 'השביחה' הכוח העיקרי הפרה-צבאי העלוואי שמנסה לדכא את המרד עורקים, פירוש הדבר כי הולכים ומתרחבים הסדקים ומתרופפים סידורי הביטחון מסביב לאסד, ומספר האופציות הצבאיות והמודיעיניות העומדות לרשותו של אסד הולך ומצטמצם.
במקביל מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, כי ביום א', קיבל נשיא סוריה אסד באמצעות ערוצים מודיעיניים מכמה גורמים צבאיים במערב, אזהרה שהוגדרה 'אחרונה' בנוגע לאפשרות שהוא יפעיל את הנשק הכימי שברשותו הכולל ראשי חץ לטילים ופגזים נושאי גז חרדל, גז עצבים סארין, וציאניד. האזהרה אמרה, כי אם הנשק הזה יוצא מהאזור בצפון ובמרכז סוריה, היכן שהוא נמצא היום, הוא יותקף  ויושמד.
מקורות צבאיים מערביים שדיברו עם תיקדבקה על אזהרה זו, סרבו לומר מי הם הכוחות  שיתקפו בסוריה. אולם המקורות האלה הסכימו לומר, כי לאחר התזוזות הראשונות של הנשק להשמדה המונית הסורי בסוף השבוע, הוא נמצא באזור שבין חומס לדמשק. במילים אחרות, כל תנועה נוספת של הנשק הזה תתקל בפעולה צבאית מערבית נגדו.     
להלן רשימת הגנרלים הסוריים שערקו: גנרל מוחמד תחתוח Gen. Mohamed Tatouh. גנרל תחתוח הוא סגן ראש שירות המודיעין המדיני הסורי. הוא אחד משלושת הגנרלים הסוריים המפעילים את מיליציית 'השביחה'. גנרל מוחמד קודסייה Gen. Mohamed Kodissia, שהוא סגן ראש מנגנון המודיעין הפלסטיני ( אין כיום קשר בין גוף מודיעין זה  והנושא הפלסטיני), ערק גם הוא. בעת שגנרל מוחמד קדאסייה ערק, סגנו גנרל עלי חאלוף  Gen. Ali Khallouf, חוסל בידי המורדים הסוריים במארב בחלאב.
גנרל עדנאן  סאלו 
Maj. Gen. Adnan Nawras Salou. גנרל סאלו, סוני, היה עד סוף 2008, ראש מנהלת הנשק הכימי הסורי. עריקתו תעזור לגורמי מודיעין מערביים לברר פרטים נוספים על מערכות הנשק הסוריות להשמדה המונית, בזמן בו מידע זה הוא חיוני ביותר.  
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי שלושת הדברים הבולטים ביותר בעריקות האחרונות של הגנרלים הסוריים הם:
1. הגנרלים הסוריים מצליחים קודם כל להוציא את משפחותיהם מסוריה. מבצע הוצאת משפחה מסוריה, דורש ארגון והכנות של מספר שבועות. למרות זאת שירותי הביטחון והמודיעין שעדיין נאמנים לאסד, לא מצליחים לגלות הכנות אלה ובכך למנוע את העריקות. במילים אחרות, התרופפה האחיזה והשליטה המודיעינית של אסד בסוריה.
2.
הגל הנוכחי של העריקות הוא של גנרלים המשרתים בדמשק, מרכז העצבים של המשטר ושל מערך דיכוי המרד.
3.
הגנרלים הסוריים עורקים מדמשק לביירות, ומשם עוברים לדרום טורקיה. עצם העובדה שהגנרלים הסוריים משתמשים בביירות כתחנת המעבר הראשית שלהם לטורקיה, מעידה על כשלון שירותי המודיעין של איראן וחיזבאללה, להם יש פריסה רחבה מאוד בבירה הלבנונית, לעצור זרם עריקים סוריים זה.   


 

Print Friendly, PDF & Email