החל השלב השני של המתקפה הישראלית החשאית על כוחות איראן וחיזבאללה בסוריה

צריך לחבר בין דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום א' 27.5 , לבין הדברים שפרסם העיתון הסעודי 'שארק אל ווסאט' Asharq Al-Awsat במהדורת הלילה שלו בשבת 26.5.
בישיבת הממשלה ביום א' אמר נתניהו בישיבת  הממשלה, כי 'המערכה נגד התוקפנות האיראנית לא הסתיימה. אנו פועלים כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. במקביל אנו פועלים נגד התבססות צבאית איראנית בסוריה נגדנו, וכן נגד העברת נשק קטלני מסוריה ללבנון או ייצורו בלבנון.'
ב'שארק אל ווסאט' נכתב, כי ישראל הודיעה לארצות הברית ולרוסיה, כי היא מרחיבה מעתה את פעולותיה הצבאיות של ישראל נגד איראן לכל שטח של סוריה.
שארק אל ווסאט הוא עיתון הקשור לבית המלוכה הסעודי,  וכאשר הוא מדווח דברים 'מפי מקורות דיפלומטיים מערביים' אפשר וצריך להאמין כי לפני הפרסום הם קיבלו את אישורו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS.  
דבריו של נתניהו בממשלה שהיוו מעין אישור למה שהתפרסם בעיתון הסעודי, מצביעים על כך כי בעוד שעד עכשיו הגבילה ישראל את עצמה לפעולות נגד בסיסים, מפקדות ומאגרי נשק איראניים במרכז סוריה ודרומה, או נגד בסיסים המשותפים לחיזבאללה ולמשמרות המהפכה האיראניים,  היא עכשיו תפעל נגד מטרות דומות בחלקים נוספים של סוריה.
הרחבת המלחמה הישראלית נגד איראן למזרח סוריה, כלומר לאזורי הגבול בין סוריה לעיראק, ולמערב סוריה-כלומר לאזורי הגבול סוריה עם לבנון, מרמזים על הרחבת המאמץ הצבאי הישראלי נגד איראן בסוריה, גם למדינות הסובבות את סוריה.
העובדה שהכוחות האיראנים במזרח סוריה, נשענים על כוחות ואספקה המגיעה אליהם  מהמליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק, ואילו הכוחות האיראנים במערב וצפון סוריה תלויים בכוחות ובאספקה המגיעים מחיזבאללה בלבנון-מצביעה על אפשרות כזו.   
זו למעשה גם המסקנה העיקרית מהשלב הראשון של ההתקפות הישראליות על מטרות צבאיות איראניות בסוריה, שעתה כנראה הגיע לסיומו כשהוא נמשך 4 חודשים החל מחודש פברואר ועד סוף מאי השנה. 
למרות שישראל עדיין איננה מודה כי זו היא שביצעה את סדרת ההתקפות על המטרות האיראניות-התוצאה ברורה: המערכים והמפקדות האיראניות מסביבות דמשק ועד לגבול ישראל, כלומר בדרום-מערב סוריה נפגעו קשה. כמו כן נפגעו יכולות המכ"ם וההגנה האווירית האיראנית. נפגעו משלוחים של מערכות נשק איראניות מתקדמות-כמו טילי   קרקע-קרקע מדגם פת"ח 330 ארוכי הטווח, וטילי נ"מ מתקדמים ניידים מדגם באוואר Bavar-373, שהם הגרסה האיראנית לטילי S-300 הרוסיים. אבל למרות הפגיעות הקשות שהאיראנים ספגו, המערך הצבאי בסוריה נשאר כאשר השדרה העיקרית של כוחותיו ומפקדותיו לא נפגעו ופעולתם השוטפת לא הופרעה.
קשה מאוד לקבוע מתי בדיוק החל השלב השני של התקפות הישראליות הנרחבות בסוריה. האם הייתה זו התקפת הטילים הקרקעית על נמל התעופה הצבאי בחמה ב-18 במאי, שבישרה על סוג ואופי חדשים של פעולות תקיפה צבאיות, או התקפת הטילים  שנורו ממטוסים על בסיס דבעא Dabaa ביום שישי 25.5?
עצם העובדה שמנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ציין, כי מטוסים ישראליים הם שביצעו את המתקפה, מראה כי איראן וחיזבאללה עדיין לא החליטו כיצד לפעול ולהגיב מול פתיחת השלב השני של המערכה נגדם.  

 

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “החל השלב השני של המתקפה הישראלית החשאית על כוחות איראן וחיזבאללה בסוריה

 • מאי 28, 2018 @ 14:19 at 14:19
  Permalink

  לפגוע בציוד זה טוב, אבל אפשר להחליף לבנות ולקנות חדש
  למצוא תחליפים לבני אדם זה כבר משימה קשה יותר במיוחד אם בעמדות מפתח, מה גם שזה מרתיע אחרים מלבוא

  • מאי 29, 2018 @ 16:21 at 16:21
   Permalink

   אין לרוסיה כל ברירה אחרת מאשר להתייצב בחזית אחת עם איראן ולהעמיד במבחן את כל עוצמתה הצבאית. ביבי נלחם מלחמת סעודיה וארה"ב, בהנחה שבהסתבכות, יבוא צבא ארה"ב ויגן עלינו.

 • מאי 30, 2018 @ 9:20 at 9:20
  Permalink

  אנחנו צריכים להיות עבור האירנים כמו הצבא הרוסי במלחמת העולם השניה שהגרמנים הנאצים פחדו ללכת לחזית הרוסית כי ידעו שאו שימותו ואם יפלו בשבי , חי הם לא יצאו משם .
  האירנים הם כמו הצבא הגרמני

 • מאי 30, 2018 @ 22:56 at 22:56
  Permalink

  פוליטיקה היא אומנות האפשרי. אין לצהל ביכולת להוציא את האיראנים מסוריה, אבל אפשר לנסות לגבות מחיר על הישארותם.
  האינטרס של סעודיה וארה"ב, היא לגרום למלחמה בינינו לאיראן. לכן אנו עדים מיני התגרויות של טראמפ'.
  אין לנו עניין במלחמה הזאת. גם משמרות המהפכה וחזבללה לא ירו אפילו כדור אחד לטובת החמאס. מכאן שהסכם או הבנות אפשריים. בדרישתו לסלק את האיראנים מסוריה, ביבי דורש את הבלתי אפשרי.

 • יונ 3, 2018 @ 16:58 at 16:58
  Permalink

  כל הכבוד לנתניהו ! הוא היחיד המסוגל להילחם נגד האיראנים והרוסים.כל יום הוא מוכיח מה מסוגל צה"ל לעשות !
  לדעתי האיראנים ימשיכו לשלוח נשק לסוריה למרות שהם יודעים כי הצבא הישראלי יכחיד את הנשק.
  עלינו לדעת גם שהיכולת האיראנית פוחתת בגלל החרם שעשה טראמפ.

Comments are closed.