החמאס החל לקבל טילי נ"ט מונחי לייזר צפון קוריאנים. מוברחים מלוב דרך מנהרות רפיח. הפצצות מהאוויר אינן עוצרות פעילות המנהרות

בישראל יש נטייה להתווכח ולהתעמת על בעיות ביטחוניות הקשורות בעבר. ביום ג' 24.1, היו אלה ההדלפות מהקבינט הביטחוני (דבר אסור על פי החוק), על המלחמה במנהרות הטרור של החמאס במבצע 'צוק איתן' באוגוסט 2014. ברור היה כי ההדלפות נועדו לשרת את מלחמת שר החינוך נפתלי בנט בראש הממשלה בנימין נתניהו, ובשר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, ובתפישתם הביטחונית לגבי החמאס ברצועת עזה.
תפישה זו מבוססת על קשריה של ממשלת ישראל ושיתוף הפעולה שלה עם נשיא מצרים עבד פאתח אל-סיסי בנט ושר הביטחון הנוכחי אביגדור ליברמן שבעבר התנגד לגישה זו, בטענה שאין לערבב את שיקולי ביטחונה הצבאי של ישראל, עם נושאים מדיניים.
ביטחון קודם לשיקולים המדיניים.
אולם אף מנהיג ישראלי שדיבר ביום ג' על נושא מנהרות החמאס, לא הזכיר מה הסכנות הצפויות לצה"ל כיום-בינואר 2017, ואיך צה"ל, וגם לא הצבא  המצרי אינם מצליחים להתגבר על סוג אחר של מנהרות צבאיות של החמאס.
מדובר במנהרות להברחת הנשק מחצי האי סיני לרצועה, רובן מרוכזות היום באזור העיר רפיח, המחולקת לשניים, חצייה בצפון סיני-במצרים. וחצייה בדרום רצועת עזה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי במנהרות אלה, שהן לא פחות מסוכנות ממנהרות הטרור המוליכות מעזה לישראל, עוברים בשלשות השבועות האחרונים, מאז התחלת ינואר, משלוחי נשק צפון קוריאניים המיועדים לזרוע הצבאית של החמאס-גדודי עיז א-דין אל קסאם.

במרכז משלוחי הנשק טיל הנ"ט הצפון-קוריאני הבולסי-Bulsae-2 שהוא טיל נ"ט צפון קוריאני שיוצר באמצעות 'הנדסה לאחור' reverse-engineering של טיל רוסי דומה, ה- פאגוט 9K111 Fagot שיוצר בתחילת שנות ה-70. במסגרת מאמצי ה'הנדסה לאחור' הצפון קוריאנים, פירקו מהנדסים מקומיים את הטיל הרוסי, למדו את חלקיו ותפקידם ושחזרו ויצרו טיל דומה מאוד.
טיל ה- 9K111 Fagot עושה שימוש בנחייה מקוונת, ועל מנת לפגוע בכלי רכב קרבי משוריין (רק"מ), על מפעיל הטיל לשמור על קו ראייה רציף עם המטרה. מערכת הנחייה המותקנת מעל מכלול משגר הטיל עוקבת אחרי המטרה, באם היא נעה, באמצעות חיישן אינפרא אדום ומשגרת פקודות תיקון לתנועת הטיל דרך כבל חשמלי דקיק המסתחרר מאחורי הטיל במעופו, עד שהוא פוגע.
מערכות נחיה אופטיות הנמצאות בשימוש טילי נ"ט מודרניים, עושות שימוש בשיטת התבייתות שונה.
על טילים אלו מותקן ציין לייזר המסמן אלומה אופטית על המטרה והטיל מתביית עליה ומשמיד אותה, טכנולוגיה שאומצה כבר בראשית שנות השמונים והיא נפוצה עד ימינו אלו.
לטילים מונחי קרן לייזר יש טווח גדול יותר מאלו המופקדים ומנוהלים באמצעות שימוש בכבל חשמלי וכך ל- 9K111 Fagot טווח יעיל של 2.5 ק"מ בלבד לעומת טיל הקורנט הרוסי, ה- 9M133 Kornet בעל הטווח היעל של 5.5 ק"מ. כמו כן  לטילים המונחים על ידי צייני לייזר, חסינות בפני הפרעות אלקטרו מגנטיות וחסימות תדרים המופעלים על ידי שבשים, בניגוד לטילי ה-טאו מדגמים BGM-71 TOW, TOW-2B Aero RF הנשלטים ומפוקדים באמצעות גלי רדיו
כבר ב-2014 בעת מבצע 'צוק איתן' השתמש החמאס בטילים נ"ט מונחי לייזר כאלה אבל אז היו בידיו מספר בודד של טילים כאלה. עכשיו ישנן בידי ארגון הטרור לפחות 1,500 טילים כאלה, שהגיעו רק באחרונה לרצועה, דבר שיאפשר לו במקרה של פריצת מלחמה עם ישראל ליצור מסך של טילי נ"ט מונחי לייזר מול טורי הטנקים והנגמ"שים של צה"ל.
כבר עכשיו אפשר לראות ברצועת עזה יחידות של גדודי עיז א-דין אל קסאם המתאמנות בירי מרוכז של טילי הנ"ט אלה שישנם פרטים מועטים מאוד על הטווח שלו ועל יכולותיהם.
עוד מציינים המקורות המודיעיניים שלנו, כי משלוחי הטילים הצפון קוראיניים מגיעים לרצועה מלוב באמצעות רשתות מבריחים המביאות אותם לרפיח. משם מעוברים הטילים, וגם מערכות נשק אחרות, באמצעות מנהרות ההברחה, שכמה מהן דומות מאוד במבנה ובצורת הפעלתן למנהרות הטרור המובילות מהרצועה לישראל.
למרות שחיל האוויר המצרי תוקף מידי כמה ימים את פירי הכניסה למנהרות ברפיח הוא איננו מצליח לשתקן.
הסיבה: החמאס חופר ארבע חמש מנהרות, כאשר רק אחת מהן משמשת מנהרה מבצעית. יתר המנהרות הן מנהרות דמה.

Print Friendly, PDF & Email

31 תגובות עבור “החמאס החל לקבל טילי נ"ט מונחי לייזר צפון קוריאנים. מוברחים מלוב דרך מנהרות רפיח. הפצצות מהאוויר אינן עוצרות פעילות המנהרות

 • ינו 24, 2017 @ 18:22 at 18:22
  Permalink

  לצערי יש רק פיתרון אחד לעזה, ראו ערך קרתגו.

  • ינו 24, 2017 @ 23:29 at 23:29
   Permalink

   מסכים, ומי בדיוק יעשה את זה? ליברמן הברברן? בנט הקשקשן או ביבי שצריך את מנת השמפניה הורודה שלו בימי ראשון שלישי וחמישי בשבוע.

   • ינו 26, 2017 @ 3:05 at 3:05
    Permalink

    כוחי בעוצם ידיי לא יעבוד יותר
    במדינה הדפוקה המושחתת מהיסוד שום דבר כבר לא יעזור
    החמאס למד ולומד כל יום אבל כשיש רמטכ״ל קוקסינל שדואג לדפוק חיילים בקילו במלחמה הבאה יהיו אלפי הרוגים
    פראיייייייייייר מי ששולח את הילדים שלו לצבא
    ב׳ה במלחמה הבאר רק צפון תל אביבים כמו אביב גפן ישמרו עלנו

   • ינו 27, 2017 @ 13:38 at 13:38
    Permalink

    השמפניה בשביל צרה הסיגרים לפיפי
    חלוקה הוגנת

  • פבר 2, 2017 @ 19:29 at 19:29
   Permalink

   חדשות ישנות!!!!

 • ינו 24, 2017 @ 19:04 at 19:04
  Permalink

  צה"ל צבא לא חכם ומסרב ללמוד והולך עם הראש בקיר!!!! שימו לב אך החמאס וחיזבאללה נלחמים נגד צה"ל, התותחנים שלהם אלה שיורים טילים על ישראל הם מתחת לאדמה- החיילים יושבים ברשת מנהרות בכול גבולות ישראל ורואים את הכל דרך המצלמות כשצריך פורצים החוצה נותנים את המכה ובורחים בחזרה למנהרות!!!!
  ואך צה"ל נלחם???
  בתור של טנקים ונגמ"שים כאילו נותנים מתנה לערבים – החיילים נפגשים במקומות גלוים לאויב ובסוף מפגיזים אותם – כשמגלים איזה מנהרה, במקום למלאות אותה בגז ולהדליק גפרור מכניסים חיילים לתוך המנהרות ישר למלכודת מוות ובסוף נהרגים עשרות חיילים בחינם וזה לא מזיז לאף אחד, הגנרלים של צה"ל עולים בדרגה ומקבלים צל"ש!!!
  לדעתי מה שצריך לעשות זה 1)לקחת ילדים מחוננים שהם אלופי עולם במשחקי מלחמה ולתת להם לנהל את הצבא בזמן מלחמה במקום אלופי צה"ל הקיימים 2) רובוטים שנלחמים במקום החיילים 3) חייבים תותח לייזר כי עם כיפת הברזל המדינה תפשוט רגל!!!
  כמובן כל מה שכתבתי הוא לדעתי בלבד והייתי שוטף כלים בצבא!!!!

  • ינו 24, 2017 @ 20:10 at 20:10
   Permalink

   סולר מלוכלך ומאורר בפתח המנהרה שיתחוף את העשן המרעיל לכל אורך המנהרה

  • ינו 25, 2017 @ 11:13 at 11:13
   Permalink

   רובוטים ותותחי לייזר עובדים במשחקי המחשב של הילדים. במציאות הטכנולוגיה הזו לא בשלה בלשון המעטה ותתרום מעט מאוד בשדה הקרב.

  • ינו 26, 2017 @ 13:26 at 13:26
   Permalink

   מומלץ שתמשיך לשטוף כלים בבית במקום לכתוב שטויות

 • ינו 24, 2017 @ 19:50 at 19:50
  Permalink

  בכתבה רשום שהטילים הצפון קוריאנים אינם מונחי-לייזר אלא משתמשים במערכת הנחייה מקוונת, אך גם מצויין שחמאס קיבל טילים מונחי לייזר. מה בדיוק הם קיבלו אם כך?

  • ינו 24, 2017 @ 20:04 at 20:04
   Permalink

   אם זה נכון זה עילה למתקפה ישראלית על עזה
   ניראה אותך ליברמן

 • ינו 24, 2017 @ 21:26 at 21:26
  Permalink

  במלחמה הבאה יהיה טרנספר של מיליון עזתים למדבר סיני כמו שקורה במלחמה בסוריה על ידי אסד האירנים והרוסים
  ואם לא יהיה אז איבדנו הזדמנות יקרה מפז

 • ינו 24, 2017 @ 21:58 at 21:58
  Permalink

  הטילים זה לא הנושא. המדיניות היא הנושא. כל זמן שהפוליטיקה מכתיבה לצה״ל, מדיניות שתפקידה קודם להגן על אינטרסים של לחץ מדיני, ודאגה ל״אזרחים״ הצדיקים שבעזה, אז צה״ל ישאר תקוע במקרה הטוב. ביום שהמדיניות תקבע שקודם צריך להגן על חיי אזרחים ישראליים ולדאוג לאינטרס של צה״ל והחיילים, אז צה״ל יבצע את התפקיד כמו שצריך, ולא משנה איזה טילים יהיו בעזה!

 • ינו 25, 2017 @ 9:26 at 9:26
  Permalink

  לא ברור מהכתבה – לחמאס יש טילים דמויי פאגוט או 1500 טילים דמויי קורנט או גם וגם?

 • ינו 25, 2017 @ 10:49 at 10:49
  Permalink

  ב"ה

  נתמקד באסטרטגיה ולא בטקטיקה:

  מאז מלחמת יום כיפור , ובפרט לאחר הקמת "שלום עכשיו " ודומיו- השתלטה על ההנהגה המדינית והצבאית הדוקטרינה ש"זכויות האויב" קודמות לחיי אזרחנו וחיילנו,
  וזה הערך העליון המנווט את כל המהלכים , תחת "פיקוחם ההדוק" של מובילי הקו- רוב כלי התקשורת והמערכת המשפטית – לבל נסטה חלילה …
  מבחינתם, אין כלל צורך לנצח את האויב ; העיקר להיות מוסרי…
  וכשאין חשק לנצח- פשוט מפסידים;
  זה נכון בשחמט, במחבואים, בגולות, וגם במלחמה…

  לכן, לא משנה כלי נשק זה או אחר; משנה מה יעשו היהודים…

  בשורות טובות!

 • ינו 25, 2017 @ 10:55 at 10:55
  Permalink

  ותודה לאובאמה יקירנו שהעביר 250מליון דולר לרשות שחלק מזה כמובן עובר לעזה וחלק מזה כמובן מממן את העיסקאות האלו תודה לך
  ובאשר אלינו ההתמודדות לדעתי צריכה להיות
  השיתוף עם המיצרים להחליט לבודד את עזה
  במיכשול מים ענק עם מנהרה אחת מבוקרת
  אחרת זה לא יגמר לעולם

 • ינו 25, 2017 @ 11:37 at 11:37
  Permalink

  הפתרון לדעתי למכלול בעיית המנהרות נעוץ בשימוש מושכל בחוק הפיזיקלי הפשוט והבסיסי הוא חוק הכלים השלובים.
  מאחר וכל רצועת עזה יושבת כשלוחה יבשתית מעל הים, הרי שבמקום לנסות ולאתר פירים, יש להתחבר למספר מנהרות בו זמנית ולבצע מתוכן קידוחים אלכסוניים לא עמוקים במיוחד,לכיוון הים ואת השאר יעשה הים בשם כוחות הפיזיקה.
  היו שאמרו עלי שאני מטורף כי האפקט יהיה כשל רעידת אדמה בעוצמה 10 בסולם ריכטר ושבארות המים כולל אלה שבארץ יומלחו
  ואני שואל: אז מה?
  העולם יצעק?, יגנה אותנו?, יפעיל סנקציות?
  שערה אחת של חייל שלנו שווה עשרות מונים מכל עזה עלית ותחתית גם יחד.

 • ינו 25, 2017 @ 12:52 at 12:52
  Permalink

  בנט הרבה יותר ראוי מביבי להנהיג את המדינה! המדיניות של ביבי היא להכיל ולמרוח את כולם, בנט בעד פתרון בעיות ואומר אמת. גם בסוגיה הפלסטינית בנט מצהיר בצורה ברורה שהוא נגד מדינה פלסטינית בזמן שביבי מצהיר על מחוייבותו להקים את פלסטין ובכך הוא מזמן לנו בעיות בדמות יוזמות מערביות הזויות

 • ינו 25, 2017 @ 14:11 at 14:11
  Permalink

  לא מבין איך הצבא עדיין מתבסס על שיירות נגמ"שים וטנקים. ממש כמו ברווזים במטווח. צריך להפעיל את חייל האויר וארטילריה על כל כפר שמהאיזור שלו יש ירי נגדנו, פשוט לפזר פליירים ואחרי חצי שעה למחוק את הכפר מהמפה. בנוסף יש לפגוע בתשתיות קריטיות בעוצמה ישר מהתחלה ולא לתת לאויב לקבוע את "עליית המדרגה" כמו שהיה במלחמת לבנון השניה שהרמטכ"ל דן חלוץ התחיל לאיים על גורדי השחקים של ביירות אחרי שחטפנו כמות גדולה של רקטות עם נפגעים. התגובה חייבת להיות סופר אגרסיבית מהתחלה. הנג"משים והטנקים צריכים להכנס לשטח רק אחרי שהוא טוהר ורק בשביל להעמיד דגל ישראל על השטח שנכבש, שטח שישראל צריכה להצהיר ולהבהיר מראש שלא יוחזר יותר. הצד השני חייב להבין מהתחלה שסיימנו לשחק איתו משחקים, בין בעזה ובין בלבנון או סוריה.

  • מרץ 4, 2017 @ 12:27 at 12:27
   Permalink

   לא צריך לפזר פלאירים

 • ינו 25, 2017 @ 14:34 at 14:34
  Permalink

  מעניין.

 • ינו 25, 2017 @ 21:01 at 21:01
  Permalink

  בצבא הדברנו חולדות במחלות שלהם על ידי טכניקה של יצירת עשן עם ציאניד. למה אי אפשר להשתמש בטכניקה דומה גם במנהרות. ?

 • ינו 26, 2017 @ 10:59 at 10:59
  Permalink

  לא צריך להתרגש יתר על המידה ברבות השנים הערבים תמיד ניסו דרכים שונות ומשונות לפגוע בישראל ולשם כך הם הצטיידו במיטב הטכנולוגיה האפשרית מבחינתם,זה אף פעם לא עזר להם!
  היצירתיות המופלאה שלנו תמיד מצאה פיתרון לכל ניסיון פגיעה בנו אין סיבה לחשוב אחרת גם במקרה הזה

 • ינו 26, 2017 @ 13:39 at 13:39
  Permalink

  כבר כיום קיימת מערכת מעיל רוח המגינה על נגמשים ועל טנקים מפני טילי נ"ט

 • ינו 26, 2017 @ 23:03 at 23:03
  Permalink

  רק שאלה אחת!
  איפה ליברמן?????

 • ינו 28, 2017 @ 13:40 at 13:40
  Permalink

  לצה"ל פיתח ומיצר מערכת הגנה דינמית על הטנקים.

 • ינו 28, 2017 @ 23:57 at 23:57
  Permalink

  נתחיל כך.יש להעתיק את הישובים הצמודים לעזה למרחק רב יותר.בין הגבול להקים חומת בטון לעומק ולגובה.לאחר מכן לנטוע יער לאורך
  הגבול.ולהקים סוללת עפר מחוזקת באבן ובטון
  כדי למנוע ירי ישיר.את המנהרות למלא בחומרי נפץ ולפוצץ אותם.לגבי הלחימה זה עניין צבאי.

 • פבר 1, 2017 @ 12:27 at 12:27
  Permalink

  מה זה החמאס מצטייד??
  איפה אנחנו?
  איפה צה"ל

  אסור שהחמאס יצטייד!!
  אם הוא מצטייד – צה"ל נכשל
  אם הוא בונה מנהרות לתוך ישראל – צה"ל נכשל

  ולצה"ל יש מפקד – שפעל יפה מאוד – בהרשעותו של אלאור וקידום השופטת והמ"פ של אלאור ..
  שניהם כשלו…

  מה קורה כאן???

 • פבר 3, 2017 @ 2:05 at 2:05
  Permalink

  השאלה המרכזית היא, כיצד הגיעו הטילים לפתחי הכניסה של המנהרות, שמן הסתם נמצאות בצד המצרי.

 • פבר 25, 2017 @ 1:03 at 1:03
  Permalink

  ביבי לא כל כך מעניין אותו מה קורה בעוטף עזה מהסיבה הפשוטה שהם בכל מקרה לא יצביעו עבורו. אז מבחינתו שיוכלו אותה עם המנהרות. בשדרות ונתיבות לא משנה מה יקרה יצביעו עבורו ועבור החרדים אז למה להתאמץ? האיום העזתי אננו איום אסטרטגי על המדינה. מה שכן הוא פוגע בריבונות שלנו וזה משהו שהוא מחוייב להגיב אליו אחרת גם את זה לא היה עושה.

 • מרץ 3, 2017 @ 12:36 at 12:36
  Permalink

  here's an idea: join forces with egypt and dig (deep, very deep) around gaza, flood with sea water. tunnel problems solved.

Comments are closed.